10 tipů jak zvládnout horko v bytě

I když se celou zimu těšíme na sluníčko, a jeho štědře laskavé paprsky, když nastanou horké dny, na svá přání rázem zapomeneme a jedinou myšlenkou, kterou nosíme v hlavě je, jak se příjemně ochladit a přežít vedro ve vyhřátém bytě. Čtěte s námi dál desatero, jak zvládnout horko v bytě – od babských rad po osvědčené tipy.

1.Průvan ochladí a sníží vlhkost

Průvan v zimě není vítanou návštěvou interiéru, v létě jej však uměle vytváříme jak se jen dá. Nejlépe je důkladně vyvětrat byt či dům večer, přes noc a hlavně ráno. Pokud máte malý byt a okna jen na jednu stranu domu, pak neváhejte a vyvětrejte přes hlavní dveře. Nezapomeňte ale na společné chodbě otevřít okno, pokud na ní je, zvýšíte tak účinnost i rychlost větrání. Přes den pak větrejte minimálně. Pokud je však vlhkost neúnosná, pozvěte čerstvý vzduch i za cenu zvýšení teploty. Přílišná vlhkost je totiž pro mnohé horší než vysoká teplota.

2.Budiž závěs

Stará a osvědčená rada, bohužel často podceňovaná. Opravdu výrazně zvýšíte své pohodlí v interiéru, pokud si zatáhnete žaluzie, a pokud máte závěsy, tak i je. Ano, je pravdou, že v bytě budete mít přítmí, a možná si budete muset i posvítit, za příjemné klima to však rozhodně stojí. Neváhejte nakoupit i speciální fólie do oken, které eliminují nejen prostupnost slunečních paprsků, ale především samotné teplo. To tak zůstane za zdmi vašeho obydlí.

3.Mokré prostěradlo

Ne nadarmo se v létě rádi ochladíme v bazénu či rovnou u vody. I svůj příbytek můžete pomyslně ochladit. Stačí do oken pověsit mokré prostěradla či ručník. Pokud máte balkón, rozvěste je po celé délce a během dne znovu namočte. Pokud balkón nemáte, můžete namočený ručník „přivřít“ do okna, zastane také kus práce.

4.Elektrospotřebiče mají červenou kartu – v kuchyni i obýváku

V zimě je to vcelku příjemné, když vaše televize pomáhá vyhřát vaše údy, ovšem v létě je teplo, které svým provozem produkuje, více než nežádoucí. Snažte se tedy nepoužívat žádné elektrospotřebiče, které se zahřívají. O to více toto pravidlo platí v kuchyni. Ano, jíst se musí, ale snažte se uvařit si ráno či večer, nebo si rovnou vyrazte na oběd do oblíbené restaurace. Navíc, v horkých dnech ani na jídlo nemáte příliš pomyšlení, a tak vám možná k obědu postačí osvěžující zeleninový salát.

5.Větráky ať se otáčí

Malý, velký, stojanový, sloupový či stropní – větrák je zkrátka nepostradatelný pomocník a parťák v horkých letních dnech. Příjemně ochladí tělo a rozpohybuje vydýchaný vzduch. Dejte si ovšem pozor na příliš vysoké otáčky – snadno vám přivodí problémy s šíjí, zády, i nepříjemnou bolest v krku. Držte se raději pravidla méně je více a používejte větrák s přestávkami.

6.Pokojové fontánky

Jsou kouzelné, romantické, neokoukané a hlavně praktické. Zurčení potůčku nejen uklidní vaši unavenou mysl a nádherně relaxují duši, v horkých letních dnech dokonale osvěží klima v místnosti. Navíc ve spojení s větrákem v pokoji opravdu dokáží příjemně ochladit vzduch a zlepšit jeho kvalitu.

7.Sprška potěší i osvěží

Když už je vedro neúnosné, nečekejte až na večerní či ranní sprchu, a dopřejte si ji bez výčitek i několikrát během dne. Ano, možná se vám zvýší účet za vodné a stočné, budete se však cítit svěží a v pohodě. Sprchujte se krátce, a nikdy si nedávejte ledovou sprchu. Naopak vlažná sprška osvěží více. A na ruční také zapomeňte. Nejlépe nechte vodu pomalu schnout, nejvýše se jen lehce otřete. Rozhodně ne do sucha – třením kůže si ji opět zahřejete. Pro osvěžení postačí i nohy namočené ve studené vodě, mokrý ručník na krku či čele.

8.Pitný režim dodržujte i doma

Venku nás to láká pít více, doma pitný režim tak trochu šidíme. Nezapomínejte tedy pít, i když doma jen lenošíte. Pomůžete tak zlepšit termoregulaci vlastního těla, která pojede na plné obrátky.

9.Sladké sny na Adama i Evu

Nemůžete usnout, převalujete se ze strany na stranu a potíte se jen co ulehnete? Zkuste si prostěradlo přes den šoupnout do mrazáku, večer si jej natáhněte a uvidíte, že usínání bude o kousek příjemnější. Neotálejte ustlat si pro jednou bez vaší oblíbené noční košile a deku či peřinu vyměňte za obyčejné prostěradlo. A tulení k partnerovi v horkou letní noc taky trošku ošiďte.

10.Vysněná klimatizace – první i poslední volba

Pořízení klimatizace je investicí, která se zaručeně vyplatí. Pro někoho je první a jasnou volbou, pro jiného až posledním řešením. Rozhodně však její poslání dokonale splní svůj účel. Na trhu si můžete vybírat z pestré škály druhů, výrobců i samotné technologie.

Bonusový tip navíc – přelstěte mysl i tělo

Pokud nic nepomáhá, pusťte si pořádně zasněžený film, a provětrejte fotografie ze zimní dovolené. Možná budete překvapeni, jak příjemně se ochladíte…