První návštěva posilovny – rady a tipy

Může se jednat o plnění novoročního předsevzetí, touhu po lepším těle nebo se jen chcete cítit lépe. Ať už je to z jakéhokoliv důvodu, rozhodli jste se, že navštívíte posilovnu. Toto rozhodnutí vám může změnit život a proto byste se neměli nechat odradit případnými obavami z první návštěvy. Následující článek vám prozradí jednoduché rady a tipy, se kterými bude první návštěva posilovny jednodušší.

„Chodí do posilovny i normální lidé?“

První obava může pramenit z představy, že se ve fitness centrech nachází jen kulturisté a blázni do posilování, kteří na vás budou pohlížet s pohrdavým pohledem. Tato éra, kdy byla posilovna výhradou kulturistů, už dávno pominula. Pravdou je, že většinu návštěvníků fitness center tvoří obyčejní lidé, kteří nemají závodní ambice a cvičí jen pro zábavu. Proto se nenechte touto představou odradit od rozhodnutí navštívit posilovnu.

„Kterou posilovnu si mám vybrat?“

Dalším problémem může být výběr posilovny. Zejména ve větších městech se nachází fitness centra na každém rohu. Výběr záleží čistě na vás:

  • Pokud máte rádi soukromí a nevyžadujete stovky strojů, je vhodnou volbou menší posilovna, která nabídne „domácí“ atmosféru.
  • Pokud jste spíše společenští a rádi byste vyzkoušeli co nejvíce, tak lze volit nějaké větší a komerční fitness centrum, ve kterém potkáte profesionální sportovce, nadšence, ale také běžné cvičence.

Mnoho fitness center nabízí první vstup zdarma nebo za zvýhodněnou cenu, proto neváhejte vyzkoušet více posiloven a najít si tu pravou, ve které vám to bude co nejvíce vyhovovat.

„Co si s sebou mám vzít do posilovny?“

Klasická otázka, která nás určitě napadne. Samozřejmě odpověď se může u každého člověka lišit, ale nejzákladnějšími věcmi, které bychom si měli vzít jsou jednoznačně:

  • oblečení na převlečení (tepláky/kraťasy, tričko, mikina),
  • pevná a sportovní obuv (tenisky, sálové boty),
  • 2x ručník (jeden na sprchování, druhý ke cvičení),
  • láhev s vodou (pokud fitness centrum povoluje vlastní nápoje), případně lze pití zakoupit v posilovně.

Toto je nejzákladnější výčet věcí, které budete potřebovat. Nezapomeňte, že oblečení stačí obyčejné a hlavně pohodlné, nejdete přeci na ples.

„Jaké cviky budu provádět?

Další obavou může být fakt, že nevíte jak cvičit nebo co posilovat. Reakcí bývá, že zamíříte rovnou na běhací pás. Usuďte sami, pokud byste chtěli hodinu chodit, není příjemnější procházka venku? Zde je na místě poradit studium na internetu, kde můžete najít spoustu variací cviků nebo koupě tréninku s osobním trenérem v dané posilovně, který vám doporučí cviky a ukáže jejich provedení. My vám poskytneme pár rád k prvním cvikům:

  • Rozehřátí – před samotným cvičením se důkladně rozehřejte na běžícím pásu nebo rotopedu, alespoň 5 minut.
  • Posilování – po rozehřátí následuje samotné posilování, kdy je důležité to nepřehnat hned na prvním tréninku. Mnoho začátečníku začne cvičit s elánem, cvičí dvě hodiny a na další den nejsou schopni vstát z postele. Poté usoudí, že se do posilovny už raději nevrátí. Z tohoto důvodu se vyvarujte této chyby a cvičte s rozumem. Vhodné je posilovat dvakrát až třikrát do týdne.
  • Protažení – nezanedbejte ani protahování těla po tréninku, což pomůže zmírnit bolesti svalů po cvičení.

Na závěr nezbývá než dodat, aby jste zahodili veškeré obavy a nenechali se odradit od návštěvy posilovny. Mnoho lidem toto rozhodnutí doslova změnilo život a vy můžete být dalším z nich.