Zdroj vzrušení a zábavy. Jedná se o vodní sport, při kterém jezdíte na tzv. wakeboardu taženém lodí, anebo jen vlekem (např. drakem), na vodní hladině. Jde o kombinaci vodního lyžování a wind surfingu.
Historie wakeboardingu sahá až do 80. let 20. století, kdy byla Tony Finnem a Jimmy Redmonem založena úplně první a nejznámější wakeboardingová společnost Liquid Force, která se dodnes pyšní prvním pořadím v nových trendech tohoto sportu.
Co k wakeboardingu potřebujete?
Za prvé je tedy třeba mít wakeboard (podobný snowboardu), který disponuje vázáním. Jelikož se techniky wakeboardu stále vyvíjejí a vylepšují, existuje několik druhů prken. Wakeboard na vlek, za loď a na překážky. Při výběru prkna je třeba hledět na jeho vlastnosti, například prohnutí, rozměry a pro jaký druh wakeboardingu ho budete využívat.
Široký výběr kvalitních wakeboardů nabízí značka Brunotti. Co se týče již zmíněného vázání, je třeba dbát i na to. Noha by měla být napevno a zároveň pohodlně. Vázání existuje s uzavřenou špičkou anebo otevřenou špičkou, to však záleží na tom, zda budete svůj wakeboard půjčovat, nebo ho budete využívat jen vy. Mezi kvalitní a hodně oblíbené patří značka CTRL.
Dalším vhodným vybavením je helma a plovací vesta – pro začátečníky je to lepší. Pokud jde o to co byste měli mít na sobě, to záleží na vás. Můžete zvolit jednoduše plavky anebo neopren.
Je wakeboarding obtížný?
Wakeboarding je známý tím že se dá snadno a rychle naučit. Pro začátek stačí, když si pořídíte wakeboard pro začátečníky s příslušným vázáním. Pamatujte, čím delší prkno, tím lehčí zacházení. Ještě než stoupnete na wakeboard (dále jen „wake“) je třeba rozhodnout, která vaše noha je dominantní, tu pak postavtíte dopředu.
Jakmile se postavíte na wake, přeneste zhruba 60% své váhy na přední nohu. Tento krok vám jistě nějaký ten čas zabere, než získáte potřebnou stabilitu. Pokud jste předešlý krok zvládli, jste připraveni na jízdu. Pro začátek byste měli zvolit kratší tažné lano.

Wakeboarding ve světě
Celosvětově existuje Federace vodního lyžování a wakeboardingu (IWWF), která je členem Mezinárodní asociace Světových her (IWGA). Dále existuje Světová wakeboardová asociace (WWA) se zakládajícím členem Jimmy Redmonem. Wakeboarding měl dokonce svou disciplínu v X Games, zvanou Real Wake 2017.
Wakeboarding v ČR
V České republice také existuje Svaz vodního lyžování a wakeboardingu. V Brně na přehradě Prygl se nachází City Wake, areál, který má k dispozici 200 metrový vlek (druhý nejdelší v ČR) a různé překážky. Užijí si tam jak dospělí, tak i děti. Pro wakeboarding za lodí se můžete vydat do Wake & Fun v Třebouticích, nebo do Skochovic u Vraného nad Vltavou u Prahy.
U Mostu je pak Wake Matylda a na Moravě je k dispozici Wake Morava v Otrokovicích. V Česku se pořádají také závody, které má na starosti Water Sports Club z.s.
Chcete se dozvědět více? Navštivte náš blog Mysticstore, kde najdete řadu zajímavých článků a praktických zkušeností.