Jak odhalit nevhodného partnera hned na začátku vztahu

Ve většině případů stojí za rozchodem nevěra, závislost, lži nebo nemožnost s partnerem normálně komunikovat. Nicméně, většinou na tyto důvody k rozchodu nepřijdete hned v začátku vztahu, ale až časem. Je v pořádku, že tyto věci neodhalíte hned na začátku vztahu. Problém však je, že nakonec se snažíte vztah zachránit, což může být fyzicky i psychicky vyčerpávající. V tomto článku vám přinášíme 6 příznaků, díky kterým můžete předpokládat, že s tímto partnerem vás nečeká růžová budoucnost.

1. Každý z vás má jinou úroveň emoční inteligence

Emoční inteligence (zkráceně EQ – z anglického emotional quotient) je schopnost vyjadřovat a vnímat emoce, schopnost je kontrolovat a schopnost chápat city druhých. Pro osobu s nízkým EQ je těžké udržovat vážné vztahy, jelikož jsou jen těžko schopni empatie. Vyznačují se také tím, že neumí reagovat na emočně silné situace a neumí své city kontrolovat.

Partner s nízkým EQ se neumí vžít do situace někoho jiného. Nedokážou přiznat svou chybu a nést za ni odpovědnost a ani nevycítí, že někdo potřebuje pomoc. Vztah s takovou osobou rozhodně není jednoduchý. Zatímco vy budete od partnera očekávat alespoň trochu empatie a pochopení, partner bude očekávat maximální přijetí jeho vlastního názoru.

Osobu s nízkým EQ můžete poznat hned na prvních schůzkách. Pozorně sledujte jejich reakce na okolí. Tyto osoby bývají často podráždění, když je od nich očekávána nějaká shovívavost. Také rádi soudí ostatní, dávají nevyžádané rady, a jelikož nevědí, jak naslouchat druhým, rádi skáčou do řeči.

2. Na vašem osobním prostoru nezáleží

Stává se vám, že se váš partner snaží pro sebe získat všechen váš čas, a když mu oznámíte, že už nějaké plány máte, tak se naštve? To ve vztahu nikdy není dobré. Jestli se váš partner neumí zabavit sám nebo nemá žádné koníčky, začne narušovat váš volný čas, který si schováváte pro sebe. Zkrátka si vždycky najde nějaký důvod, jak se dostat do vaší blízkosti, i když po tom zrovna netoužíte.

První týdny vašeho vztahu vám to může přijít milé a pozorné, ale později vám to spíš poleze na nervy. Celé to může vyústit až v psychologické týrání, když takový partner nepochopí, co vám tak vadí, když oni pro vás dělají doslova vše a dávají vám celé své já. Zkrátka nepochopí, že vy něco takového nechcete a hodláte si nechat kousek svého já pro sebe.

Jestliže chcete takové osoby odhalit, soustřeďte se na to, jak o sobě mluví na prvních schůzkách. Pokud daný člověk nemá žádné záliby ani koníčky, či jiné plány, jak využít volný čas, mějte se na pozoru.

3. Snaží se vás změnit

Každý z nás má nějaké představy o ideálním partnerovi. Sníme o jeho vzhledu, jeho názorech, vlastnostech, zálibách a často také o jeho příjmu. Někdy se nám sny vyplní a někdy zase ne. Rozhodně ale není dobré, když lidé nedokážou své představy a sny oddělit od skutečnosti a snaží se je promítnout do svého partnera.

V takovém případě se pak můžete setkat s otázkami typu „Přemýšlela jsi někdy o tom, že by ses obarvila na blond?“„Proč jsi tak zabraná do umění? V normální práci si přece vyděláš víc.“, “Podívej se, co si oblékáš. Zítra půjdeme koupit nějaké normální oblečení.“ Partner se zkrátka snaží předělat vás k obrazu svému, aniž by se zajímal o to, zda to tak vůbec chcete. Takový partner si může být moc dobře vědom toho, že nenaplňujete jeho představy a vydrží s vámi do doby, dokud mu budete vycházet vstříc.

Takové osoby poznáte podle toho, že často zmiňují své preference hned na prvních schůzkách. Také od nich můžete očekávat rady, jak by vám to víc slušelo apod.

4. Partner striktně odděluje vaše problémy od těch svých

Pokud se vám často stává, že partner vám odmítá pomoci s jakýmkoliv problémem, určitě to vašemu vztahu zrovna neprospěje. Nemůže vám pomoci, protože zrovna hraje hry nebo sleduje televizi. Ovšem když mu odmítnete pomoci vy, hned je oheň na střeše. Kdykoliv partner potřebuje léky, protože má rýmičku, vy běžíte do lékárny, rušíte vaše schůzky a měníte plány, kdykoliv potřebují. To všechno, protože jeho problémy jsou i vaše problémy, ale vaše problémy zůstanou pořád vaše. Pro váš vztah to rozhodně nejsou dobré vyhlídky.

5. Váš názor nic neznamená

Všechno to začne banalitami, jako je výběr restaurace, jídla nebo filmu, na který se budete večer dívat. Jak se ale budete cítit, když na vašem názoru nikdy nebude záležet? Určitě nebude zrovna příjemné, když partner bude rezervovat místa v restauraci nebo kupovat lístky do kina, aniž by se vás zeptal, co byste večer chtěli dělat. Takoví partneři mají za to, že všechno vědí lépe než vy. Chvíli to bude vypadat, že jsou k vám jen pozorní. Vždyť vás přece nechtějí zatěžovat tak banálními rozhodnutími. Pravda spíš je, že nemáte vůbec právo do takových věcí mluvit.

Situace se pak bude jen zhoršovat. Příště už nemusí jít jen o výběr jídla, může jít o výběr dovolené nebo dokonce o výběr bytu. Když je pro takového partnera tak těžké naslouchat vašim názorům, stojí vám takový vztah vůbec za to?

6. Práce je vždy na prvním místě

Lidé, kteří milují svou práci si samozřejmě zaslouží respekt a obdiv. Pracují ve dne v noci a často práci zasvěcují i víkendy. Jak ale takoví vztah zvládají jejich partneři, kteří jsou nuceni trávit večery o samotě? Chcete-li se těmto osamělým večerům vyhnout, nepouštějte se do vztahu s člověkem, který neustále mluví o své práci. Takoví lidé často chodí na schůzky pozdě nebo je dokonce i ruší. Pokud si myslíte, že se časem změní, jste na omylu. Opravdu chcete trávit večery v prázdném domě nebo vyprávět rodičům o vašem snoubenci, který si ale doposud neudělal čas na to, aby se s nimi seznámil?