Zdravé přátelství

Mít přítele a zejména dobré přátele je jednou ze základních tužeb, které ve svém životě máme. Přejeme si být chápáni a milováni, ale dokážeme chápat a milovat? A co vlastně od přátel očekáváme?

Bav mě

Po náročném dni si chceme odpočinout. Chceme si užít trochu zábavy, a právě v tuto chvíli vyhledáváme společnost přátel. Jste oblíbení? Vyhledávají ostatní vaši společnost? To je jistě skvělé, ale mějte se na pozoru. Lidé, kteří se umí bavit jsou často ve společnosti sice velmi oblíbení, ne vždy jsou však obklopeni věrnými přáteli.

Pokud jste již jednou spadli do krabičky s nápisem „bavič“, jen těžko se z ní dostanete ven. Lidé vás budou považovat za bezstarostné bytosti, na které se obrátí jen ve vyhlídce dobré zábavy. Nebudou je zajímat vaše problémy a trable.

Chápej mě

Není to jen o zábavě. Jde hlavně o důvěru a pochopení. Nebojte se rozebírat s přáteli i to, co vás trápí. Nikdo není dokonalý a věčně veselý. Každý máme své trable a někdy není od věci svěřit se s nimi někomu dalšímu. Vždy však zvažte, jak moc důvěrní vaši přátelé jsou a zda se nejedná o notorické drbny, které i přes své nejlepší mínění s vámi, nelení roznášet veškeré přijaté novinky po městě.

Pomoz mi

Čas od času se dostaneme do situace, kdy potřebujeme podpořit, a právě v tomto okamžiku často zjišťujeme, jak opravdová jsou naše přátelství. Máte skutečně dobré přátele? Jsou připraveni vám kdykoliv poskytnout pomocnou ruku nebo pro vás mají připravenou vždy řadu výmluv, proč vám právě tentokrát pomoci nemohou? A co vy? Jak moc jste ochotni dát lidem, kteří do vás vkládají své naděje?

Vyslechni mě

Podat pomocnou ruku někdy můžete velmi prostě. Mnohdy stačí jen poslouchat. Už tím, že někomu věnujeme svou pozornost mu prokazujete dobrou službu. Někdy není třeba ani vyjadřovat svůj názor a dávat rady. Ač se to nemusí zdát, někdy o ně ani druhý člověk nestojí. Potřebuje se jen podělit o svůj názor.

Udělejte si na své přátele čas, to je to nejmenší, co pro ně můžete udělat, a nebojte se si naopak o jejich čas říci, jestliže cítíte, že jej potřebujete. Pokud vás něco pálí je dobré to pustit ven. Pamatujte však na to, že omílání jednoho problému stále dokola nic neřeší a vaši blízcí by s vámi také mohli ztratit trpělivost. Nikdo nechce poslouchat stále dokola, že vás bolí záda nebo, že vás ráno vytočila sousedka.

Brát, ale také dávat

Přátelství není jednosměrný vztah. Vždy na něj musí býti dva a pokud se pouze jeden cítí býti přítelem, je zcela jistě někde chyba. Každé přátelství nemusí být přátelstvím na život a na smrt, ale vždy by mělo mít nějaký smysl. Proč ztrácet čas s člověkem, který vám nic nepřináší? Který se za vás nepostaví? Takový vztah nemá smysl a je lepší jej opustit. Nebojte se opustit nefunkční přátelství, byť třeba mnohaleté a nevyhýbejte se novým vztahům. Člověk je tvor společenský.