Vybíráme snubní prsteny. Na co myslet při jejich pořizování?

Chystáte svatbu, a ještě nemáte vybrány snubní prsteny? Tak v takovém případě jsou vám následující řádky, pojednávající o možnostech, alternativách a kritériích, jež je třeba při jejich výběru zohledňovat, přímo ušity na míru. Úvodem nutno ještě podotknout, že výběr snubních prstenů není rozhodně radno podceňovat, neboť jej na svých prsteníčkách budete nosit po celou dobu trvání vašeho manželství.

Vybírejte spíše ověřené materiály

Jedním z největších dilemat při koupi snubních prstenů je to, jaký materiál zvolit. Zároveň tato volba představuje i jedno z hlavních kritérií výběru, neboť špatně zvolený materiál může degradovat vzhledové a funkční vlastnosti prstenů, platí to samozřejmě i naopak.

Sázku na jistotu a léty prověřenou klasiku představuje zlato. Na výběr máte hned z několika druhů zlata, přičemž dlouhodobě nejoblíbenějším je tradiční žluté zlato. V poslední době pak roste popularita bílého a růžového zlata, které dokáží dodat prstenům neopakovatelný vzhled, tudíž můžeme s klidem konstatovat, že pořízením snubních prstenů z těchto druhů zlata rozhodně vedle nešlápnete.

Pokud je váš rozpočet na snubní prsteny v řádu desítek tisíc korun, tak můžete jakožto materiál zvolit platinu. Ta je považována za vůbec ten nejexkluzivnější materiál pro výrobu snubních prstenů. Vyznačuje se zejména dlouhou trvanlivostí, vysokou mechanickou odolností a stálostí lesku.

Dalším z řady možných materiálů, jež byste měli brát v potaz při výběru snubních prstenů, je palladium, které je o poznání levnější než zlato a platina, nicméně i za méně peněž dostanete hodně muziky. Jedná se o drahý kov šedivě bílé barvy, jenž se vyznačuje značným množstvím vlastností, které jsou od snubních prstenů často vyžadovány, mezi něž patří například hypoalergennost, stálobarevnost a výrazný lesk.

Naopak jakožto materiál prstenů nedoporučujeme stříbro, neboť to po čase černá a nemá takovou trvanlivost, jaká by byla v případě snubních prstenů očekávaná a žádoucí.

Kámen volte dle finančních možností a vkusu

Další důležité rozhodnutí, které je nutné učinit před zakoupením snubních prstenů, je, zdali mají být ozdobeny kameny či nikoliv. V případě, že si vyberete možnost s kameny, tak je ještě nutné vybrat to, o jaké kameny se bude jednat.

Mezi nejtradičnější a nejlepší volbu patří diamanty, které sice zároveň patří i mezi ty nejnákladnější, nicméně vzhled a trvanlivost, jež nabízí, tuto vyšší částku plně kompenzují. Zajímavou možnost a alternativu pak představují černé diamanty, které se v současnosti těší velké popularitě.

Pokud nechcete za snubní prsteny vynakládat velké částky, ale zároveň na nich chcete mít umístěny kameny podobné diamantům, tak můžete zvolit zirkon, jež je od nich laickým pohledem relativně těžko rozpoznatelný.

Rovněž v obchodech se snubními prsteny máte na výběr i z celé řady prstenů s broušenými kameny, například rubínem či smaragdem. Tuto volbu doporučujeme všem, kteří touží po snubních prstenech s výrazně barevnými kameny.

I přes to, že aktuální trend hlásá, že snubní prsteny jsou osazovány stále čím dál tím větším množstvím kamenů, a to i tak, že se tyto kameny nachází po obvodu celého prstenu, tak my spíše doporučujeme upřednostnit klasiku v podobě prstenů s jedním kamenem umístěním v jejich horní části.

Upřednostněte praktičnost nad extravagancí

No, a právě výše zmiňované upřednostňování praktičnosti před současnými trendy je jednou ze zásad správného výběru snubních prstenů, které vám v ideálním případě vydrží až do konce života či v horším případě do konce trvání manželského svazku.

Nenechte se zlákat tím, co je v současnosti in, neboť, co se vám líbí letos už pro vás může být za rok naprosté pasé. Z čehož vyplývá, že je rozhodně lepší volit nadčasové prsteny. Jedním z takovýchto příkladů může být, že je vhodné například upřednostnit klasický kulatý tvar prstenů před v současnosti populárním hranatým.

Zároveň je potřeba myslet i na to, že snubní prsten budete mít na ruce po celé dny, a to včetně všech pravidelných aktivit – sportu, mytí nádobí či práci na zahradě. Ano, můžete si jej před všemi vyjmenovanými činnostmi sundat a pak opětovně nandat, nicméně to je velice nepraktické a po čase vám toto začne akorát cuchat nervy.

Užitečné rady na závěr

Jak již bylo zmiňováno, výběr snubních prstenů není radno podceňovat a s jejich výběrem je nutné začít již několik měsíců před svatbou, ideálně minimálně čtvrt roku před termínem svatby. Celý proces výběru a nákupu by měl začít tím, že si snoubenci vyspecifikují své požadavky a přání, jež od prstenů očekávají. Zde je dobré zmínit, že rozhodně není povinností, aby oba manželé nosili stejné prsteny, neboť se zdá být téměř až nemožné, že by oba měli naprosto totožný vkus. Důkazem budiž, že stále častěji můžeme vídat snoubence, kdy například muž nosí méně zdobený, a naopak žena více zdobený snubní prsten.

Po specifikaci požadavků přichází dále na řadu samotný výběr konkrétních prstenů, při kterém je nezbytné projít nabídku, co možná největšího počtu internetových a kamenných obchodů, přičemž výstupem by mělo být již zvolení konkrétních variant.

Doporučované, téměř až nutné, je pak osobní vyzkoušení vybraných prstenů, neboť až při něm skutečně poznáte, zdali se vám prsteny líbí a jestli vám perfektně sedí. Přičemž na toto zkoušení si doporučujeme vyhradit minimálně hodinu.

Pokud vám prsteny padnou do oka, tedy přesněji na prsteníček, tak už je stačí jen uhradit či si je v případě potřeby ještě dát upravit na míru, například si můžete nechat zmenšit jejich obvod či si je dát osázet dalšími kameny.

Průvodce výběrem snubních prstenů: www.snubniprstenypro2.cz