Slibují bílý chrup, ale hrají všemi barvami. Jak to?

Čištění zubů nepatří mezi nejoblíbenější denní činnosti mezi dětmi ani mezi dospělými. A zatímco my se snažíme přijít na to, jak vyzrát na chrupdevastující bakterie a zbavit se té nepříjemné denní aktivity, výrobci se snaží nás zaujmout a přesvědčit, že právě jejich produkt nám ten náš boj alespoň usnadní. Sliby o krásných zdravých zubech ale nejsou to jediné, čím se nás snaží oslovit. Jdou na to i přes design i chutě.

Modrá, červená i zelená

V tubách různých rozměrů se ukrývají různé barvy a ač stále převažuje bílá, ostatní jsou jí v patách. Nejde přitom jen o výrobky pro děti. Mnozí dospělí by to nepřiznali, ale i oni raději sáhnou po vzhledově atraktivní pastě než po univerzální bílé hmotě.

Modré pasty mohou být obarveny E 133. Pod tímto označením se ukrývá potravinové barvivo nazývané brilantní modř, které dává barvu mimo jiné i modrým sladkostem a desertům. Mezi takzvanými éčky není považováno za žádného svatouška. Jeho podání dětem se považuje za nevhodné.

Co možná mnohé překvapí je, že v zubních pastách se můžeme setkat také s karamelem. Ano, čtete správně, i ten slaďounký karamel může být skutečně pod označením E 150 ukryt vedle dalších přísad i v tubě se zubní pastou.

Oblíbené dětské pasty pak často lákají, nejen malé holky, k čištění zubů svou růžovou až načervenalou barvou. Tu jim propůjčuje erythrosin často pod označením CI45430. Stejně jako předchozí uvedená barviva je i on využívaný zároveň v potravinářském průmyslu k barvení laskomin jako E 127.

Proužky i třpytky

Novou dimenzi dávají vzhledu zubních past různobarevné proužky nebo malé třpytivé částice. Často nemají žádný zvláštní efekt, ale výrobci vědí, že neokoukaným vzhledem, jako by jejich výrobky dostaly novou sílu. Kdo by nevěřil pastě, která má hned tři fáze, z nichž každá má svou zázračnou funkci.

Většina past z proužky má ovšem podobné složení jako ta bez nich. Jediné, v čem se odlišuje, je konstrukce tuby. Ta má u těchto past dvojitý plášť. Ve vnitřní části se nachází základní pasta a v té vnější gel s barvivy. Při vytlačování pasty z tuby dochází k pokrývání skeletu barevnou fází podobně, jako když zdobíte vánoční cukroví nebo pokrýváte dost šlehačkou.

Koloidní stříbro

Pro stříbrné zuby? Ne, pro zuby bez bakterií! Velmi malé, koloidní, částice tohoto vzácného kovu si získaly sympatie svým působením proti bakteriím. Možná jste už slyšeli o antibakteriálních ponožkách s těmito strukturami, znáte ale i stříbrnou zubní pastu?

Skutečně existuje, ale k nejlevnějším výrobkům svého druhu samozřejmě nepatří. Antibakteriální působení nanočástic stříbra již bylo dávno prokázáno a zubní pasta tedy jistě pomůže k redukci bakterií v ústech. Co ovšem zůstává tak trochu problémem je skutečnost, že nevíme, co mohou stříbrné částice napáchat, když se dostanou kanalizací do naší přírody. Ač pravděpodobně nepředstavují nebezpečí pro člověka, mohou být nebezpečné pro vodní živočichy jako jsou například ryby.

Černá zubní pasta

Že nevěříte, že něco takového může existovat? Málokdo si dokáže v hlavě spojit bílé zuby se zubní pastou vyrobenou z černého uhlí, ale ona opravdu existuje a není to žádný pravěký model.

Černá zubní pasta s aktivním uhlím je dostupná i na našem trhu a její použití je stejné jako u běžných výrobků. Výrobce vyzdvihuje zejména její antibakteriální účinky a schopnost odstraňovat nehezký zubní povlak. Ani ona ale není jednorázovým řešením problému se žlutými zuby. Zlepšení je totiž podle uživatelů patrné až po několika dnech poctivého čištění.

Barva nebarva

Jak vidíte výrobci se činí, nicméně žádný z nich zatím nepřišel s nějakou univerzální kráskou, která by se o naše zuby postarala bez naší fyzické námahy, proto i dnes budete muset v zájmu svého chrupu vzít do ruky štětinaté nářadí a pustit se do práce. Jakou barvou asi potěšíte své zuby dnes?