Nejlepší průvodce světem pánských obleků na léto, jaký jste kdy četli

aneb Jak v příštích 3 měsících zazářit.

Hodiny tikají, rtuť teploměru stoupá, slunce svítí nad vašimi hlavami a to znamená jen jednu věc. Ne, zapomeňte na pláž. Je totiž čas se ujistit, že vaše obleky jsou připraveny na léto.

Samozřejmě, oblek je celoroční nadčasovou záležitostí, která nepodléhá trendům, ale to neznamená, že pokud jde o oblékání během nevyzpytatelného jara a sluncem zalitého léta, tak že zde neexistuje pár možností, jak se chytře obléci.

Máte na výběr od moderního či klasického stylu až po pestrobarevné a vzorované designy.

My vám zde přinášíme 6 typů obleků, se kterými v létě jistojistě zazáříte!

Moderní oblek

Skvěle padnoucí, jednořadý oblek s 2 knoflíky, hladkou klopou a úzkými kalhotami je ztělesněním slova moderní. Ale je to vše, co bychom od obleku měli očekávat? Ne tak docela.

Pokud sáhnete po moderním obleku vyrobeném z merino vlny, tak můžete plně využít její přírodní vlastnosti – regulace teploty. V zimě vás bude tato vlna zahřívat, oproti tomu v létě vás bude naopak příjemně chladit a osvěžovat.

Ideální je pořídit si vlnu v rozmezí Super 100 – 130, neboť v takovéto vlně se nebudete v létě pařit, ale zároveň vydrží i nějaký ten déšť. Čísla u vlněných obleků označují jemnost tkaniny – čím vyšší je číslo, tím jemnější je materiál.

Když začnou teploty v létě ještě více stoupat, stojí za to zauvažovat o pořízení obleku ze 100% bavlny (nebo směsi bavlny a lnu) pro zajištění ještě větší lehkosti a prodyšnosti obleku.

Barva obleku závisí na příležitostech, kam ho budete nejčastěji nosit. Světle šedé, šedé a obleky v námořnické modré jsou sázkou na jistotu pro pracovní prostředí. Perfektní jsou taktéž i na večírky, neboť tyto barvy mají nadčasový vzhled, který vždy bude působit klasicky a elegantně zároveň.

Klasický celosezónní oblek

Jaro představuje nejlepší možné období, kdy zainvestovat do obleku vhodného pro všechna 4 roční období (i vzhledem k tomu, že během jara můžeme zažít kvůli nevyzpytatelnosti počasí všechna tato roční období během jednoho dne).

Klíčem ke správnému výběru obleku, který vás bude provázet po celý rok je zvolit takovou barvu, látku a design, který není specifický pro žádné z ročních období.

Optimálním materiálem pro jednořadý oblek se špičatou nebo hladkou klopou je celosezónní česaná vlna, která nositeli zaručí pocit tepla v zimě a pocit lehkosti a vzdušnosti během léta. Střih by měl taktéž zůstat klasický a skvěle padnoucí, ovšem měl by zároveň poskytovat i dost prostoru pro volný pohyb a cirkulaci vzduchu během horkých letních dní.

Co se týče barev, tak je dobré se vyhnout extrémně tmavým odstínům, zejména černé, která absorbuje sluneční záření, což má za následek to, že v obleku bude během prosluněných dní nesnesitelné horko.

Podobně se vyhýbejte i příliš světlým odstínům, které v zimě v zasněženém městě nevypadají dobře. Naopak doporučujeme sáhnout po námořnické modré či středně šedé barvě a některém z klasických vzorů, jako jsou například jemné proužky.

Pokud jde o styling, tak klasický celosezónní oblek můžeme doplnit čistě bílou, modrou či růžovou košilí, kravatou v kontrastní barvě a párem hnědých brogues nebo černých oxfordek či bot s derby střihem (vhodný výběr závisí na barvě obleku).

Příležitostní oblek

Jakožto alternativa ke klasické námořnické modré a šedé, které jsou bezesporu vhodné do horkých letních dní, nicméně neoslní nikoho, slouží odvážnější (zejména světlejší) odstíny modré či neutrální sezónní barvy, kam patří například béžová.

Outfitu může vdechnout ještě více svěží nádech tím, že jej doplníte o košili ve slim střihu, kravatu se vzory, stylový kapesníček a pár kvalitních mokasín či brogues se silnější podrážkou (ozvláštnit outfit můžete i volbou zajímavých a netradičních ponožek).

Tento druh obleku se hodí zejména na neformální akce typu zahradní párty či na některé méně formální svatby. Při takových akcích se dokonce nemusíte bát z outfitu úplně vyřadit kravatu, rozepnout horní knoflík u košile či ho doplnit bílými teniskami.

Dvouřadý oblek

Dvouřadé obleky se v historii módy neslavně proslavily především tím, že se ne zcela (spíše vůbec) dokázali přizpůsobit postavě nositele a ti mnohdy vypadali, že mají na sobě krabici. Naštěstí dnešní verze těchto obleků je zúžená a již mnohem více lichotí pánské postavě, zejména v oblasti hrudníku, který vypadá opticky širší.

Díky této změně již není vyrýsované tělo v obleku výsadou jen svalnatých sportovců či celebrit. Dvouřadé obleky se dnes vyrábí v celé řadě odstínů a vzorů, od tmavě modré bez vzoru až například po šedou se vzorem kostek (každý si zde najde barvu a vzor, který mu bude slušet), které můžete nosit víceméně ke každé příležitosti.

Počet možností, jak oblek zkombinovat, se taktéž s přibývajícímí léty zvyšuje. Můžete buď dát přednost klasice v podobě košile a kravaty nebo můžete jít proti proudu a zvolit krátké tričko jakožto spodní vrstvu a celý outfit tak ozvláštnit.

Oblek neobvyklých barev

Chcete vybočit z módní šedi ulic? Tak právě jarní a letní měsíce pro vás představují jedinečnou možnost, jak začít experimentovat s barvami. Letošním trendem jsou například obleky v barvě velbloudí kůže či lahvově zelené. Dále taktéž letí i obleky v pastelových barvách, zejména v odstínech růžové, zelené a modré.

Pokud se rozhodnete pro oblek v jedné z těchto méně obvyklých barev, tak doporučujeme pořídit si slim oblek, neboť ten svým moderním střihem bude ještě více podtrhávat svěžest a mladický vzhled celého outfitu. Dále můžete sáhnout po zkrácených kalhotách či si je lehce ohrnout, což dá vašemu okolí najevo, že sledujete vývoj módy, neboť právě toto patří mezi další aktuální trendy. Co se týče zvoleného materiálu, tak je dobré sáhnout po lehkých tkaninách, jako je například bavlněný popelín nebo len, protože právě z nich vypadají obleky ve výše zmíněných barvách nejlépe. Pod oblek si můžete vzít bílé triko pro dosažení ještě lepšího efektu uvolněnosti.

Hlavní zásadou je však primárně, abyste se v obleku cítili dobře a sebevědomě, protože okolí snadno pozná, když je tomu jinak a vy se v obleku akorát trápíte. Toto pravidlo platí obzvláště u těchto barevně výraznějších a atypických obleků.

Oblek se vzorem

Vzory jsou skvělým způsobem, jak z obyčejného obleku udělat pomocí puntíků, kostek či přírodních motivů, oblek, který bude plně přizpůsoben dle vašich představ o tom, jak by měl oblek na léto vypadat.

Přestože po vzorovaných oblecích sahají zejména hvězdy veřejného a módního života, tak ani vy se nemusíte bát o některý z těchto obleků rozšířit svůj šatník. Při nošení obleku se vzory je však nutné si dávat pozor zejména na to, abyste pod něj volili pouze střídmé barvy košil či triček a nosili k němu pouze kožené boty či mokasíny základních barev.

Pokud byste nabyli pocitu, že celovzorovaný oblek je pro vás až moc, tak můžete sako s potiskem zkombinovat s kalhotami bez vzoru v jakékoliv nevýrazné barvě. Tím dosáhnete podobného efektu, který ovšem nebude tak do očí bijící.