Elegantní kravaty pro každou příležitost

Nebojte se vázanek a běžte do nich přímo po hlavě! Cítíte se jinak? Kravata je malá věc, ale umí velká kouzla. Když si obléknete kravatu, můžete zapadnout kamkoliv chcete, představte si ji jako členskou kartičku do klubů. Ať už ji nosíte do kanceláře nebo chcete vypadat dobře na večerní schůzce, vázanka je ideálním doplňkem vašeho ošacení. Chcete-li se naučit ji nosit správně, vyvažte její šířku jak u límce, tak u klopy a najděte si uzel, který bude přesně sedět vašemu tvaru obličeje.

Kravata je první věc, které si lidé všimnou

„Krásná kravata!“ říkají. Nemohou od ní odtrhnout oči. Takže pokud chcete, aby kravata vypadala sama o sobě skvěle, nesmí být moc extravagantní. Myslí se tím to, aby vázanka nebyla příliš křiklavá a ladila s outfitem.

Na délce záleží

Ať už máte na výšku dva nebo jeden a půl metru, kravata by měla být vždy po pas. Ne tři centimetry pod ním, ne dva centimetry nad ním. To se netýká krátkého saka – v tomto případě ji nechce těsně nad pupíkem.

A na šířce také

Úzké kravaty jsou krásné, ale ne ty „ultra-úzké“. Úzká kravata by měla mít alespoň 2 ¼ až 2 ¾ centimetrů v nejširším místě. Pokud si ji uvážete širší, budete vypadat jako kongresman. Úzká kravata se hodí jak do kanceláře, tak do města a ladí k moderním oblekům.

Uzel by neměl být příliš úzký

Naučte se dělat uzel ani velký, ani malý, ani příliš trojúhelníkový. Jak se ho jednou naučíte, budete ho používat pořád a nikdy ho nezapomenete.

Šikovný „zlepšovák“

  1. Když už máte téměř utaženou kravatu, stiskněte palec proti ukazováčku těsně pod uzlem, takže se utvoří záhyb
  2. Zatáhněte za úzký konec kravaty dolů a zatáhněte za uzel
  3. Dolaďte záhyby na obou stranách a je hotovo

Držte se decentních barev

Ne každý chce splynout s davem a každý má jiný vkus, ale ke společenským událostem se hodí spíše tradiční barvy, jako jsou černá, šedá, modrá. Nebojte se také vyzkoušet různé vzory.

Nemusíte vlastnit celou skříň vázanek

Není špatné mít víc jak pět rozlišných kravat, ale pokud jich máte alespoň 5, budete připraveni na každou společenskou událost.

Vlna – v zimním období budete potřebovat kravatu, která bude ladit k těžším a teplejším oblekům

Solidní černá – pro formální příležitosti, k šedému obleku s bílou košilí nebo ke kožené či džínové bundě. Výjimečná a hlavně univerzální

Úzká – moderní a univerzální

Klubové/školní – kravaty s logem, ať už firmy, nebo školy

„Repp“ kravaty – původem z Velké Británie, kde se nejčastěji nosily na univerzitách, mají na sobě proužky, občasně i loga.

Nadčasový vzhled

Může se stát, že narazíte na muže, který je nezkušený v oblasti vázanek – neutažená, obrácená apod. Zde jsou tři základní pravidla:

  • Nechcete snad vypadat jako makléř, který zrovna prohrál 20 milionů korun. Držte se tedy spíše tenčích kravat.
  • Záhyb vždy pomáhá. Je to opak povoleného uzlu.
  • Noste správnou košili. Vždy vypranou a vyžehlenou, nikdy nevycházejte bez nevyžehlené košile! Vyhýbejte se také příliš nadměrným límcům, nebudete se v nich cítit uvolněně.

Už žádné dlouhé a široké kravaty

Užší kravaty právě teď dosahují své slávy, nejsou příliš tradiční a nosí je jen málokdo, je tu také méně materiálu, to znamená méně místa pro nepatřičnou barvu či vzor. Je to také známka rebelie. Kdysi byla rebelie tričko s kloboukem, dnes je cool dobře padnoucí oblek a tenká kravata. Je to také projev vaší individuality.