Dioptrické brýle. Díky dobrému výběru se stanou krásným módním doplňkem

Možná jste zrovna před nedávnem opustili ordinaci svého očního lékaře, kde jste si vysloužili onen papírový předpis na nová dioptrická skla, který nyní leží na vašem stole, a Vy přemýšlíte nad tím, že by bylo nejlepší, co nejdříve navštívit obchod s oční optikou, dokud je recept stále ještě platný. Budete měnit pouze sklíčka nebo by bylo nejlepší pořídit rovnou nové obruby? A pokud nové obruby – jaký tvar, typ, materiál vybrat? Co mi sluší? A nebude to příliš nákladné? V hlavě se Vám míhá řada otázek a je zřejmé, že výsledný verdikt bude záležet jen na Vás, avšak snad nám dovolíte trochu poradit prostřednictvím těchto řádků a dopomoct tak k dobrému rozhodnutí.

Nové brýle? Ano či ne?

V prvé řadě je nutné zvážit, zda je ještě vhodné kupovat dioptrická skla do starých brýlových obrub – obzvlášť nosíte-li je již několik let. Dioptrické obruby mají samozřejmě při velmi dobrém zacházení dlouhou životnost, avšak čas a dennodenní nošení se na nich zřetelně podepíše – poškrábáním, setřením barvy, vyblednutím či nepěkným zažloutnutím. Také je potřeba brát v potaz módní trendy, které určují, co se nosí. Samozřejmě, nikdo neříká, že máte měnit brýle každý půl rok, avšak pokud se dnes rozhlédnete po ostatních lidech a zároveň zavzpomínáte dobu o několik let zpátky, jistě si uvědomíte, jak moc se změnily tvary, materiály a design v rozmezí tohoto poměrně krátkého času. Je-li pro vás alespoň trochu důležité „jít s dobou“ a rovněž dbáte na svou vizáž, pak byste nové brýle měli pořizovat o něco častěji – po dvou, třech, čtyřech letech. Navíc nemění se pouze vzhled rámečků, ale i jejich funkce, které se zlepšují díky stále profesionálnějším technologiím ze světa optiky.

Kde brýle zakoupit?

Jsou tři možnosti – v kamenné optice menšího typu, v kamenné optice prodejních řetězců nebo ve světě internetového prodeje. Každá varianta z výše uvedených skýtá jak výhody, tak nevýhody – pojďme se tedy podívat blíže na nabídku těchto prodejen.

Malou optiku vlastní většinou soukromý podnikatel, který zároveň často v optice funguje i jako prodavač a mívá velmi dobrý rozhled, co se brýlové problematiky týče. Podobné optiky naleznete v menších i větších městech, obývají menší prostory, působí sympaticky díky rodinnému přístupu a také často nabízejí obruby za zajímavé ceny. Málokdy v nich naleznete široký sortiment světových značek, nabídka nebývá až tak široká, ale lze narazit i na učiněné skvosty, které budoucího nositele naprosto nadchnou. Lze sem zařadit i obchody s modely, které jsou vyloženě designérské, tedy určené pro opravdové „fajnšmekry“, jenž si potrpí na výjimečnost, u nich ale vždy počítejte s vyšší pořizovací cenou. Oproti tomu velká prodejna s oční optikou, mající pobočky v každém nákupním centru a zpravidla ve větších městech, nabízí celkem širokou paletu brýlí všeho druhu. Pro zákazníka jsou motivací k nákupu často slevy v podobě poukazů v tisku, na internetu, výprodejové akce starších modelů, procentuální slevy v rozmezí určité doby. Odradit může lehce neosobní přístup a v některých prodejnách i nepříliš zajímavé modely, kde cena nabíhá v závislosti na značce. Opravdu levně lze ovšem pořídit obruby ze základních řad, tedy hladkých linií, strojové výroby – a to už za pár set korun.

Online oční optiky


V samostatném výčtu typů očních optik je nutné zmínit i internetový prodej brýlí, který se v současnosti těší stále větší obliby – a není divu, online prodejny totiž nabízí zboží mnohonásobně levněji než obchody kamenné, a to je pro zákazníka často tou největší prioritou. Online cestou lze pořídit brýle jak značkové, tak neznačkové, různých typů, materiálů, barev. Nabídka těchto optik je opravdu široká a uspokojí jak módy chtivé, kteří vlastní i několik obrub, tak ty, co chtějí brýle pouze jedny, nové potřebují a nemají peněz nazbyt. Mnohdy je upozorňováno, hlavně ze strany kamenných optik, že levné brýle z internetového prodeje jsou nekvalitní a nevyplatí se do nich investovat, avšak ve většině případů nepodloženě. Velký počet klientů online optik je naopak se zbožím velmi spokojen, avšak nákup má jednu velkou nevýhodu – brýle si nelze zkusit, proto je nutné znát přesné míry svého obličeje, popřípadě starých brýlí a při výběru nakupovat dle nich, aby zakoupené obruby padly jako ulité. Problémem může být také případná reklamace, neboť je nutné ji řešit skrze doručovatelskou službu, čímž rostou výdaje a prodlužuje se čas opravy, výměny, vrácení peněz.

Jaké obruby koupit?

Pro denní nošení je nutné zohlednit komfortnost – velmi aktuální a trendové jsou obruby plastové, které se vyznačují odolností, nízkou hmotností a širokou paletou barev i tvarů. Horkým výkřikem módního světa je „retro“ vzhled – tedy brýle inspirované dřívějšími dekádami. Muži zpravidla oblibují modely s masivnějšími rámečky, ženy volí jemnější varianty, však i tady jsou čestné výjimky. Co se týče materiálů, lze zvolit i kovové obruby nebo dřevěné, které lze řadit spíše mezi novinky a své nositele teprve nacházejí.

Sportujete často? Potom je nejvhodnější zakoupit ještě jedny brýle, výhradně určené pro sportování – tedy z odolnějších materiálů, přiléhavých obrub, které při pohybu nebudou překážet a ke tváři pevně přilnou.

Jak postupovat při výběru?

Pokud jdete pro nové brýle do kamenné prodejny (v online optikách bývá k dispozici alespoň funkce umožňující nahrát fotografii a zkoušet brýle skrze ni), pak je dobré řídit se následujícími tipy, které dopomůžou vybrat ty nejvhodnější brýle právě pro Vás:

• Doma před odchodem do obchodu si oblékněte oblíbené triko, košili či šaty nejlépe v neutrální barvě – díky tomu se budete soustředit především na svoji tvář a uvidíte, jak brýle sedí k Vašemu stylu oblékání.

• Máte-li možnost, vezměte s sebou do prodejny také člověka, který Vás zná – kamaráda, kamarádku, kolegyni, maminku, sestru, bratra, jejich názor Vám při výběru brýlí přijde zajisté vhod!

• Zeptejte se na názor i prodávající či prodávajícího – mají mnohaleté zkušenosti a dokážou dobře poradit, ale pozor – jsou i výjimky, kterým záleží hlavně na prodeji, proto buďte obezřetní při přílišném vnucování a snaze Vám zboží za každou cenu prodat!

• Ano, i tvar obličeje musí být při výběru brýlí respektován, neboť ne každý typ obrub sedí jednomu nositeli dioptrických skel. Zpravidla platí, že pokud máte hranatý tvar obličeje, tak je pro Vás nejvhodnější mandlový či oválný tvar obrub. Naopak, je-li Vaše tvář spíše kulatá, určitě vyzkoušejte obruby s hranatějšími, obdélníkovými rámy. Šířka obrub by také neměla být větší než nejširší část Vašeho obličeje.

• Linie horní části obrub by měla také jemně kopírovat křivky Vašeho obočí – ano, toto je velmi důležité, neboť špatně zvolené brýle naprosto změní působení tváře na lidi kolem Vás! Pokud zvolíte brýle s rámy sahajícími nad obočí, pak můžete vyvolat dojem neustále překvapeného člověka, naopak rámy hluboko pod obočím z Vás učiní mračila a bručouna.

• Pozor na správnou velikost! Zohledněte jak celkovou šířku rámečků, tak délku nožiček a proporce nosníku! Brýle musí na obličeji dobře sedět, nesjíždět, netlačit. Nožičky musí být v rovině, ne roztažené do obou světových stran! Dejte také pozor na to, jestli se díváte skutečně středem celé čočky.

• A co barva? Rozhodně dbejte na přirozený odstín Vaší pleti, jedině tak zakoupíte brýle, které Vám budou skvěle sedět a nebudou působit rušivým dojmem, naopak vizáž Vaší tváře povznesou o úroveň výš! Každý z nás má typ barvy kůže buď se studeným podtónem, nebo s teplým. Studeným typům sedí chladné barvy jako modrá a stříbrná, teplým typům zase oranžová, zlatá či zelená – proto zkuste ke své tváři přiložit kousky látky či papíru v těchto odstínech – co Vám sedí víc? Pokud si nejste svou typologií jisti, univerzální barvou, která sluší téměř komukoliv, je černá. Je-li na Vás až příliš „tvrdá“, volte obroučky sice černé, avšak doplněné jinou barvou.

• Při vybírání nikam nespěchejte, naopak se v prodejně zdržte i déle a zkoušejte a zkoušejte – najít ty správné brýle vyžaduje i trochu toho času navíc a dost možná, že je neseženete hned v prvním obchodě. Nevyhovuje-li Vám nabídka v oční optice, pak se určitě vydejte do jiné – není Vaší povinností zakoupit brýle v první prodejně za každou cenu a z vděčnosti, neboť chudák prodavačka snosila k pultu desítky brýlí a Vy vůči ní cítíte pocit nesplaceného dluhu!

Nebojte se brýlí!

Když už je nosíte, přiznejte je! Neberte je jako pouhopouhou nutnost a zdravotní pomůcku, ale i jako souputníka životem, součást Vašeho obličeje, která značně ovlivní názor druhých o Vás – tedy hlavně velmi důležitý první dojem. Zkuste experimentovat, jak s barvami, tak se vzory, tvarem, velikostí… Zkrátka: Rozzařte svůj obličej, přidejte mu na šarmu, zajímavosti, podtrhněte krásu očí, dodejte tváři výraz a hlavně – za brýle se nestyďte! Vždyť jsou nejen užitečným vynálezem, ale i krásným doplňkem!