Jak nainstalovat šablonu do WordPressu?

Hlavní výhodou WordPressu je obrovská komunita, která chrlí velké množství nejrůznějších doplňků. Díky tomu si pak můžete upravit webové stránky přesně podle vašich představ. Základní úpravou, jak změnit web z defaultního vzhledu, je výměna šablony. Pokud se chcete odlišit od ostatních, můžete si vybrat z tisíců šablon zdarma nebo za peníze. A jestli chcete být ještě více odlišní, můžete si nechat vytvořit šablonu na míru podle vašeho grafického návrhu, jenže tahle možnost už bude za velké peníze.

Jak tedy vyměnit šablonu?

V administraci WordPressu přejděte na Vzhled > Šablony. Zde máte aktuální přehled šablon, které můžete ihned použít pro váš web. Když si chcete vybrat novou šablonu, klikněte na Instalovat šablonu.

Dostanete se do nabídky šablon, které si můžete stáhnout zdarma a nainstalovat do WordPressu. Funguje tu také filtrované vyhledávání, díky kterému můžete hledat třeba jen tmavé šablony nebo šablony se dvěma/třemi sloupci. Jakmile najdete šablonu, se kterou budete spokojeni, stačí kliknout na Instalovat. Po instalaci šablony si ji pak aktivujete v přehledu šablon a okamžitě máte nový vzhled webu.

Nahrání stáhnuté šablony přes administraci WordPressu

Tento způsob se používá, pokud si u někoho zakoupíte prémiovou šablonu. Ta vám většinou přijde na email v zabaleném adresáři (.zip) a vy se tak musíte postarat o zbytek instalace. Na stránce Instalace šablon v horní části máte tlačítko Nahrát šablonu. Po kliknutí se vám objeví výzva k nahrání .zip souboru se šablonou.

Instalace šablon do WordPressu přes FTP

Dalším způsobem, jak nainstalovat šablonu do WordPressu je manuální nahrání přes FTP klienta. Není na tom nic náročného, stačí jen šablonu rozbalit a nahrát do správného adresáře.

Na obrázku výše si všimněte cesty „worp.eu/wp-content/themes“ – toto je cesta k adreáři, do kterého se nahrávají šablony. Můžete vidět, že můj WordPress obsahuje šablony mh_magazine (aktivní šablona na worp.eu), twentyfifteentwentyfourteen a twentythirteen. Tyto šablony můžete také vidět na prvním obrázku, kde jsou všechny nainstalované šablony, které stačí jen aktivovat.

Výměna šablon není nic náročného, ale i přesto mám ještě jedno malé upozornění. Když si nainstalujete novou šablonu, musíte si dát pozor na správně zvolený a podporovaný font (druh písma). Mnoho šablon vytváří anglicky mluvící programátoři a není tedy zaručena plná podpora českých znaků.