Zkušenost se cvičením v těhotenství

Předtím než jsem otěhotněla, chodila jsem běhat. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, napadlo mě, že tuto aktivitu budu muset nějakým způsobem omezit. Rozhodla jsem se, že se pro jistotu poradím se svou lékařkou, abych miminku nijak neublížila. Když jsem se doktorky ptala, jestli můžu v těhotenství běhat, rázně mi to zakázala. Což mě docela překvapilo. Bylo mi jasné, že žádné maratony běhat v těhotenství nebudu, ale nemyslela jsem si, že nějaký mírný poklus by mi uškodil. Každopádně mi paní doktorka zakázala snad všechny aktivity. Připadalo mi, že mám jen sedět a radši nic nedělat, abych miminku neublížila. Když jsem jí položila otázku, co tedy vlastně můžu, odpověděla mi: „Můžete chodit.“ A bylo to.

S tím jsem se ale smířit nechtěla. Chtěla jsem mít nějaký pohyb i v těhotenství a ne jen chodit. Chtěla jsem si protáhnout celé tělo, abych předcházela bolestem zad, což vám jen chůze podle mě nezajistí. A tak jsem si sedla k počítači a hledala různá cvičení. Protože jsem v té době bydlela v Praze, o cvičení pro těhotné ženy nebyla nouze. Když jsem si konečně vybrala z té hromady nabídek, zjistila jsem, že začíná letní sezóna a všechny cvičení se na dva měsíce uzavírají. Zklamalo mě to, ale nevzdala jsem se. Když jsem nemohla nikam docházet, rozhodla jsem se, že si pořídím DVD pro těhotné ženy a budu cvičit doma.

Chtěla jsem navštěvovat kurz jógy pro těhotné ženy. Připadalo mi to jako nejlepší cvičení. Ale sehnat DVD s jógou pro těhotné? V té době nadlidský výkon. Bohužel jsem nic nesehnala a tak jsem se musela spokojit s tím, co mi internet nabízel. Koupila jsem si DVD – Cvičení pro těhotné podle Magdaleny Mikulandové. Četla jsem na něho pozitivní recenze a na paní Mikulandovou také.Zaujalo mě, že tam není pouze cvičení, ale také bonus, a to – dýchání k porodu, tlačení k porodu, cvičení proti křečovým žílám a cvičení ve vodě. Už jsem se nemohla dočkat, až ho budu mít doma a uháněla jsem si ho koupit.

Jakmile jsem ho měla doma, hned jsem ho vyzkoušela. Moje obrovské nadšení v tu ránu bylo to tam. Představovala jsem si, jak na DVD bude ucelený program cvičení a já jen podle něho budu cvičit. To jsem se mýlila. Ano, cvičení tam sice bylo, ale tím stylem, že ukázaly vždy jeden cvik, řekli, ať ho zopakujete 8x a hned šli na druhý cvik. Takže než jsem docvičila jeden cvik, už cvičily asi třetí. Zklamalo mě to z toho důvodu, že jsem chtěla plynule cvičit pod vedením zkušené porodní asistentky a ne pořád zastavovat DVD přehrávač a zase ho pouštět, abych stihla cviky odcvičit.

Jelikož bylo DVD poměrně drahé, tak jsem to považovala za vyhozené peníze, odložila ho do poličky a šáhla po něm, až jsem si trénovala nácvik dýchání k porodu.
Abych tomuhle DVD jen nekřivdila, jednu bezvadnou věc má. A to nácviky dýchání a tlačení k porodu. Protože jsem tuhle část před porodem využila a podívala se na ní, obrovsky mi to pomohlo při kontrakcích a u porodu. Byla to jediná část, která mě nezklamala.

Pokud vám mohu doporučit, vždy si kupujte DVD, které už někdo před vámi vyzkoušel a doporučí vám ho, ať nejste zbytečně zklamané. Internet nabízí hodně DVD s cvičením pro těhotné a je těžké si vybrat.

Tenkrát mě mrzelo, že ještě nikdo nepřipravil DVD s jógou pro těhotné ženy. A protože jsem nedávno prohlížela internet, s údivem jsem na jednu těhotenskou jógu narazila – Yoga for your pregnancy – jediná nevýhoda je, že je DVD v angličtině – nastávající maminky, které umí anglicky, mají velkou výhodu a cena také není zrovna nejnižší. Bohužel s touto jógou nemám zkušenosti, abych vám je mohla napsat. A proto milé maminky, které máte zkušenosti s tímto cvičením, ale i s jinými druhy cvičení, podělte se s námi o vaši zkušenost.

Abych to shrnula. Z mého cvičení stejně nic nebylo, protože jsem v šestém měsíci nastupovala na rizikové těhotenství.

Pokud se nastávající maminky rozhodnete, že budete cvičit, vyberte si něco, co vám bude nejlépe vyhovovat. Já jsem chtěla jógu, některá můžete preferovat třeba cvičení ve vodě. Ať už si vyberete cokoliv, vždy dbejte na to, aby to bylo cvičení pro těhotné a pod vedením zkušených lektorů, abyste miminku a sobě zbytečně neublížila. A kdo už jste četl i mé ostatní články, tak víte, že se řídím vždy zlatou střední cestou. Takže ani cvičení v těhotenství nepřehánějte a najděte si čas i na odpočinek. J