Infekce, jíž nezabráníme

K nejčastějším infekcím u dětí patří nemoci způsobené rotaviry. Prakticky se jim nelze vyhnou. Šíří se hlavně od listopadu do května.

Zákeřné rotaviry jsou příčinnou silných průjmových onemocnění. Napadají nejčastěji děti od šesti měsíců fo 5 let, ale mohou napadnout dokonce už kojence. To může být velmi nebezpečné, protože dětský organismus je ještě křehký. Inkubační doba je velmi krátká, maximálně 2 dny. Nejčastěji se děti nakazí tak, že sahají na všemožné věci, a pak si dají ručičku do pusy. Věci se přitom snadno kontaminují, takže infekci nelze zcela zabránit. Rotaviry jsou bohužel velmi odolné, takže mohou přetrvat na předmětech, i když nikdo nezanedbává hygienická opatření.

Podezření na rotaviry je na místě vždy, když dítě začne zvracet a objeví se průjem a horečka. Ta může být i vysoká, někdy i přes 40 stupňů Celsia. Průjem je vodnatý a stolice je často zelená. Dítě může mít nafouklé bříško, bolí ho. Samozřejmě ztratí chuť k jídlu. Přibližně pětina nemocných vyžaduje hospitalizaci. Nemoc je typická tím, že stejně náhle, jako začala, rychle skončí. Může ovšem trvat i týden.

Základem léčby je dostatečný příjem tekutin. Průjem totiž dítě silně dehydratuje. Může se stát, že dítě vypitou tekutinu zvrací. V takovém případě mu dávejte pít po lžičkách, ale soustavně. Při vysokých horečkách jsou na místě léky, ale pozor: U dětí to nesmí být léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (aspirin nebo acylpyrin apod.). Jinak riskujete, že dítě onemocní Reyovým syndromem, který napadá celé tělo a může mít vážné následky. Při nemoci i po ní je vhodné, aby dítě užívalo probiotika, aby se mu se mu obnovila střevní mikroflóra.

Není na místě hladovka. Dítě klidně může jíst i běžnou stravu (předpokládáme, že malým dětem se nepodává ostré koření ani příliš mastná a obecně těžká jídla). Pokud je maminka ještě kojí, určitě je vhodné pokračovat. Odborníci ale radí k opatrnosti, co se týče výrobků z kravského mléka, raději s nimi počkejte ještě tak dva týdny po nemoci. Stále je však nezbytné hodně pít.

Po každé rotavirové infekci stoupá u dětí imunita vůči těmto mikroorganismům, proto se po 5. roce věku nákaza neobjevuje tak často. To ale neznamená, že se objevit nemůže. Rotavirovou infekcí mohou onemocnět i dospělí, ti ji ale téměř vždy překonají bez větších problémů. Skutečně nebezpečná však může být v případě seniorů.

Kde je riziko největší?

Rotavirové infekce si děti mnohdy předávají ve školce či ve škole. Rizikové jsou toalety, protože když si dítě po použití toalety neumyje dostatečně ruce, odnese si na nich pravděpodobně tyto mikroorganismy, protože se zřejmě před tím dotýkalo záchodového prkénka. Právě tam se rotaviry srocují. Když už k nákaze dojde, nezapomeňte na dostatek tekutin.