Jak se připravit na porod

Od chvíle, kdy se na těhotenském testu objeví dvě čárky si každá budoucí maminka, zvlášť když čeká svého prvního potomka, začne uspořádávat své priority. V prvním a druhém trimestru se potýká s řadou změn, které se týkají především jejího těla, a s narůstajícím bříškem se pak postupně srovnává s tím, že se v jejím životě objeví zcela nová bytost, která by měla zaujmout jedno z nejdůležitějších míst na jejím řebříčku. Velkým předělem je pak konec třetího trimestru a s ním spojený porod. Mnoho lidí říká, že na porod se vlastně nelze úplně připravit, lze však zajistit spoustu věcí, které přispějí k pohodě (zejména mentální) a uklidní budoucí maminku alespoň do té míry, že ať už bude jakýkoliv, miminko přijde do hezkého čistého prostředí plného lásky a porozumění.

Co připravit doma

Existuje řada pověr týkajících se přípravy domácnosti na příchod miminka. Říká se například, že by v bytě neměl být kočárek nebo další věci, které odkazují na přítomnost novorozeněte – dětský pokojík by neměl být vyzdoben andělskými motivy apod. Pravdou je, že ovšem budete potřebovat alespoň minimální vybavení na první dny šestinedělí, kterými jsou malá či větší dětská postýlka, kojící potřeby pro případ, že se kojení nebude dařit, pleny (neplánujete-li bezplenkovou metodu), oblečení a samozřejmě dětskou autosedačku pro miminka. Většina maminek (v rámci přípravy hnízda, která je tak nějak automaticky zakódovaná v naší povaze) celý byt vypulíruje.

V prvních dnech po příchodu z porodnice budete hodně odpočívat, měla byste mít tedy připraveny zásoby jídla – nejlépe snadno připravitelného, abyste nemusela často odbíhat, místo, kde budete miminko převlékat a přebalovat (k tomu je ideální přebalovací pult nebo skříňka) a pak hlavně místo, kde bude spát. Koupání miminka je nejlépe provádět v upravené nádobě, velmi oblíbenými jsou malé vaničky, do kterých se vloží skloněná podložka (abyste jej mohli položit), speciálně upravená menší vanička se skloněnou stěnou, anebo koupací kyblík simulující tvar dělohy.

Na co se připravit v porodnici

Pokud máte doma vše připraveno, měla byste se zajímat také, jak bude vypadat prostor, v němž budete rodit, a co si s sebou vzít. V porodnici zůstanete po porodu standardně 3-4 dny, pokud všechno proběhne v pořádku a miminko bude mít správnou porodní váhu. Přibližně v polovině 8. měsíce je ideální doba na to informovat se, jak porod v kterých porodnicích probíhá, jaké se používají pomůcky a jaké jsou možnosti s ohledem na alternativní postupy (porod na porodní židli, porod do vody apod.). Každá porodnice nabízí možnost prohlídky, při níž vás provedou porodními pokoji a vše vám dostatečně vysvětlí. Zároveň se seznámíte s personálem i prostředím.

Jste-li prvorodička, je ideální zapsat se na přednášky o porodu a kojení, které vedou profesionálky v oboru – porodní asistentky, laktační poradkyně nebo duly. Pokud chcete zajistit hladký průběh porodu, informovat se o nejnovějších trendech a mít s sebou někoho, kdo bude přesně vědět, co během porodu potřebujete, využijte služeb duly, která s vámi vše probere a bude prosazovat vaše práva nebo potřeby ve chvíli, kdy na to prostě nebudete mít sílu. Na přednášce často dostanete i seznam věcí, které si s sebou vzít, každá porodnice ho má také vyvěšený na svých stránkách nebo informačních letácích, obecně se pro tento aspekt vžil termín „taška do porodnice“. Kromě poporodních kalhotek, plínek a krému a dalších věcí si přibalte i knížku nebo jinou zábavu – nikdy nevíte, jak spavé vaše miminko bude a jak probuzená budete vy.

Jak připravit své tělo

Přestože se tělo na porod obecně připravuje samo, existuje několik triků, které mohou pomoci především v dolních partiích připravit porodní cesty tak, aby nedošlo k jejich poškození. Velmi často je doporučováno provádění různých cviků (jóga nabízí několik asán, u nichž je prý zaručený plynulý porod), masáž hráze, nebo můžete využít různých moderních pomůcek, jako balonek, kterým se postupným nafukováním dosahuje uvolňování hráze.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv pomůcku, nejdůležitější je vždy, abyste se cítila odpočatá a hlavně připravená. Porod sám osobě je náročný a fyzicky vyčerpávající a starost o novorozeně bude o to snazší, budete-li na ni dostatečně připravená.