Nošení dětí v šátku a nosítku. Má negativní vliv na zdraví dítěte?

Každá z nás chce pro své dítě to nejlepší. Zastaralá tvrzení o separaci dítěte pomalu, ale jistě přecházejí do úpadku. Mnoho rodičů se již dnes vydává cestou kontaktního rodičovství a čím dál větší oblibě se těší i nošení dětí v šátku nebo nosítku.

Spokojené miminko, stimulace laktace díky kontaktu, volné ruce, větší volnost při výběru terénu a mnoho dalších výhod si užijeme, pokud se rozhodneme jít také touto cestou.

Pochybnosti? Zde je pár nejčastějších mýtů o nošení dětí.

  • Vždyť bude rozmazlený!

To možná ano, pokud mu budeme pořizovat šátky za dvacet tisíc (nebo se spíš rozmazlí maminka?) Láskou se dítě rozmazlit nedá. Je to jeho přirozenost. Miminka jsou biologicky přizpůsobena na neustálý kontakt s matkou a být odložena, sama, znamená pro ně život ohrožující stav. Nošením jim dáme jistotu, a to se nám v pozdějším věku tisíckrát vrátí. 

  • Zničíš mu záda! 

Při ergonomickém nošení je páteř miminka zakulacená do tvaru písmene C, podepřená šátkem, nožičky do tvaru M, hlavička opřená o prsa nosiče. Nikde se nic nekřiví, nezatěžuje, neničí. V bdělém stavu dokonce dítě zapojuje stejné svaly jako při pasení koníků

  • Zničíš si záda! 

Je pravda, že  občas může nošení trochu bolet nebo se může miminko zdát těžké. Příčina je ale trochu jiná. Může jít o nesprávně zvolený typ nosítka, špatný úvaz šátku nebo i špatné držení těla. S tím nám ale nošení může také velice pomoct, posilují se tím totiž zádové svaly

  • Co když spadneš! 

Naše úžasné instinkty, navíc podpořené těsným kontaktem, nám nedovolí nechat miminku ublížit, většinou člověk nejvíc potluče sám sebe. 

  • Vždyť se ti tam udusí! 

Není znám jediný případ udušení nošence ve správném nosítku nebo šátku při nošení ve vertikální poloze. Naopak nám to dává možnost rychleji zareagovat, například když miminko zvrací. 

Jaké je tedy to správné nosítko nebo šátek? 

Nosítek i šátků je na trhu opravdu nepřeberné množství. Navíc často výrobce uvádí, že je zrovna to jeho nosítko nejergonomičtější na světě, i když na nošení není vhodné vůbec. 

Základním poznávacím znakem opravdu ergonomického nosítka je, že se v něm dítě nedá nosit čelem od nosiče. Taková poloha nedokáže totiž zajistit správné držení těla dítěte a navíc ani pohled ven není pro něj, zejména v prvních měsících života, vhodný. Svět je prostě veliký a čelem ven se před ním nelze schovat. 

Dále lze neergonomické nosítko poznat podle vyztužené zádové opěrky. Ano, v takovém nosítku se dítěti opravdu záda ničí. Látka se musí přizpůsobit zádům, ne záda vytvarovat podle opěrky. 

V neposlední řadě je důležitá látka mezi nožičkami. Ergonomická nosítka mají tuto látku dostatečně širokou, aby se při navázání miminka dosáhlo správného podsazení a polohy nožiček do tvaru písmene M. Látka musí být od kolínka ke kolínku, cokoli kratšího není vhodné. 

Pozor také na padělky, a to hlavně při nákupech výrobků z Číny. 

U šátků musíme dát pozor zejména na metráže prezentované jako šátky na nošení dětí. Obyčejná metráž nemá vlastnosti jako šátek, bude se časem prověšovat, prokluzovat, řezat, nošení bude nepohodlné, navíc nemají atesty na použité barvy a materiál. 

Na metrážích je nejlákavější nízká cena, ale naopak jsou to vyhozené peníze. Stejnou službu udělá třeba závěs nebo ubrus. Navíc za stejnou cenu se dá lehce pořídit již zanošený šátek, který ocení zejména začátečníci. 

Metráže nám nabízí například výrobci Womar, Medley, Pentelka, CYBEX nebo Lupilu

Je toho hodně? Je toho daleko víc. 

Super je, že pro získání více informací máme k dispozici Facebookové nosící skupiny. Pro příklad si uvedeme největší skupinu Nosíme děti. 

Žádný strach, nosičky jsou skvělé a vždy rády poradí. 

Nošení zdar.