Na téma dětských příkrmů bylo jistě napsáno spousty článků. Všechny se určit shodnou na tom, že je nejlepší nezačínat dříve než ve 4. ukončeném měsíci, u kojených dětí můžeme začít klidně až v 6., ale nikdy ne dřív, protože trávicí ústrojí se ještě vyvíjí a není připraveno na jinou stravu.
Jak začít
Začíná se převážně zeleninou. Dítěti dáváme pouze ochutnat, ze začátku by to nemělo ještě nahradit jedno jídlo. První den 1 až 2 lžičky, druhý den 3 až 4 a tak dále. Převážně se dává jeden druh zeleniny dva až tři dny kvůli možné alergii. Následně můžeme vyzkoušet další druh. Začínáme mrkví, bramborami, batátami, dýni a podobně. Většina maminek podává pokrm rozmixovaný do hladkého pyré. Jakmile miminko zvládne základní zeleninu, můžeme pokračovat s ovocem. Proč dávat první zeleninu? Odpověď je jednoduchá, je lepší dítě neučit hned z počátku na sladkou chuť ovoce. Nejdříve testujeme naše ovoce a později můžeme přejít na exotickou. Později obohatíme jídelníček masem nejlépe libový jako je krůtí, telecí, králičí a později vyzkoušíme i hovězí a vepřové. Nebojte se ryb, jsou bohaté na nasycené omega-3 mastné kyseliny a u mořských ryb je také důležitý jód.
Domácí příkrmy
Pokud se rozhodneme dělat dítěti domácí příkrmy, určitě bychom si měli být jisti, jakou zeleninu kupujeme a zda není plná postřiků a látek, které mohou miminku ublížit. Nejlepší je proto začít s příkrmy v době sklizně, kdy můžeme pořídit zeleninu z farmy nebo od babiček, připravit si pyré přes léto a zavařit. Pokud má miminko problémy s prdíky nebo bolestmi bříška, mohu doporučit ředit příkrm vývarem z fenyklu místo vody. Zavaření přesnídávek není tak složité, jak se může zdát. Základem pro správně zavařený příkrm je čistá sklenička s čistým víčkem, dezinfikované skleničky ve vařící vodě a jablko nebo hruška. Obě působí jako přírodní konzervant a nemusí být příkrm doplněn cukrem pro snížení rizika zkažení jídla. Můžeme různě kombinovat např. jablko a banán, jablko a mango, jablko a hruška, jablko a mrkev, hruška a banán a tak dále. Myslím, že zde se fantazie meze nekladou. Rozhodně byste měla příkrm ochutnat, některá jablíčka můžou být kyselejší a v tom případě můžeme přidat jeden banán pro lepší chuť. Všechny suroviny určitě provaříme, lépe se budou mixovat. Nejlepší způsob je vařením na páře, aby ingredience neztratili varem ve vodě chuť a vitamíny. V případě, že nemáte přímo parní hrnec, lze to vyřešit utěrkou nebo silnější plenou. Dáme vařit vodu a utěrku připevníme za ucha hrnce gumičkami. Rovnoměrně rozložíme ovoce a zeleninu na utěrku a necháme do změknutí přikryté pokličkou. Musím vás ale upozornit, že utěrka se může obarvit např. od mrkve a nemuselo by to jít už vyprat.
Kupované příkrmy
Dnes již máme na výběr velmi velké množství příkrmů od různých značek. Ovocné přesnídávky lze zakoupit již od 10,- Kč. Zeleninové jsou trochu dražší. Rozhodně to ušetří čas a lze nakoupit i přímo bio přesnídávky. Každá strava určená pro děti do 3 let musí být řádně označena, od jakého měsíce je vhodná. Na ingredience jsou kladeny vysoké nároky na pěstování. Pravidelně jsou kontrolovány Českou obchodní inspekcí. Utvrdila jsem se v tom, že hodně maminek dává pyré od Relaxu, tyto kapsičky, ale nejsou vhodné pro děti do 3 let, protože pěstování ovoce není kontrolováno jako u dětských příkrmů a jsou doplněny různými aromaty. Určitě se vyplatí, pokud kupujete příkrmy pravidelně sledovat jejich složení. Osobně doporučuji stáhnout si aplikaci Monite, kde je uvedené, zda se našli nějaké nevhodné látky v dětské stravě. V listopadu minulého se objevil vysoký obsah rtuti v Hamánku Tuňák se zeleninou a bramborem prodávající se v Kauflandu, Tescu a Albertu. V aplikaci najdete přímo datum výroby výrobku a mnoho dalších informací. Můžete si vyhledat i informace ohledně hraček a dalšího dětského vybavení.
Pokud objevíte doma něco nevhodného, neváhejte a takový výrobek běžte na nejbližší pobočku vrátit.
Článek pro vás zpracovala Kateřina Manlíková.