Dítě po čtyřicítce: hazard nebo pohoda?

Starších matek přibývá. I přes varování lékařů o četných rizicích pro matku i dítě se stále více žen odhodlává přivést dítě na svět po čtyřicátých narozeninách. A v mnoha případech se jedná dokonce o první dítě. Všechny starší matky určitě nejsou kariéristky a cestovatelky. Mnoho žen dříve nepotkalo vhodného partnera nebo chtějí dítě s partnerem novým. Nelze pominout ani zdravotní problémy, kdy se ženě zkrátka dříve otěhotnět nepodařilo. V článku přinášíme pět témat, kde se střetávají odpůrci a zastánci pozdního mateřství.

Velmi nízká pravděpodobnost početí

Toto tvrzení zpochybnit nelze. Je prokázáno, že po čtyřicítce se u ženy výrazně snižuje plodnost. Ani umělé oplodnění nezaručuje úspěch. Pokud žena těhotenství odkládá, musí s tímto faktorem počítat. Na druhou stranu, pokud se ženě otěhotnět podaří, není žádný důvod v těhotenství kvůli vyššímu věku nepokračovat.

Riziko vrozených vad

Děti starších matek jsou více ohroženy některými druhy zdravotních problémů. Nejznámější je zřejmě Downův syndrom. V současné době je však lékařská péče na vysoké úrovni a většina zdravotních komplikací je odhalena v začátcích těhotenství. Žena se tak může včas rozhodnout, zda těhotenství v případě nepříznivého nálezu ukončit.

Matku si budou plést s babičkou

Starší matku si klidně můžou lidé plést s babičkou, vždyť některé matky přes čtyřicet již dokonce babičkami jsou. Záleží na každé ženě, jak se vyrovná se svým věkem. Spolužáci se budou dítěti posmívat pouze tehdy, pokud to uslyší doma od svých rodičů. Dítě vychovávané s láskou a respektem se za svou starší matku rozhodně stydět nebude. 

Starší matce ubývá sil

Odpůrci pozdního mateřství argumentují, že žena rodící po čtyřicítce již nezvládne hrát si s dítětem, sportovat a běhat venku. Až přijde dítě do puberty, nebude mít nervy na toto náročné období. Fyzické a duševní síly jsou však naprosto individuální pro každou ženu. Některé ženy neholdují pohybové aktivitě již od mládí, jiné sportují do vysokého stáří. Některé matky dokážou být trpělivé ve dvaceti, jiné to nedokážou nikdy. Každá žena musí sama posoudit, zda je na dítě připravena.

Dřív se rodilo, dokud to šlo

Všeobecný trend mít dítě v osmnácti letech se rozšířil hlavně v období socialismu. S nástupem antikoncepce se začalo těhotenství oddalovat do vyššího věku. Obojí je do určité míry extrém. Naše prababičky rodily v průběhu plodného období, mívaly více dětí. Porod v osmnácti byl stejně běžný jako porod po čtyřicítce. Rodily zkrátka, dokud to šlo. Za poněkud větší zátěž pro tělo budoucí matky je považován porod prvního dítěte po čtyřicítce. Pokud je však žena zdravá, plodná a dítě chce, není důvod bát se jen kvůli věku.