Začínáme s nemléčnými příkrmy

Máte doma kojence a chystáte se na první nemléčné příkrmy? Přemýšlíte, čím začít, abyste neudělala chybu a miminku neublížila? Nevíte, zda je na to vaše dítě již dostatečně „staré“? Nebojte se. První příkrmy jsou krokem do nové fáze života vašeho miminka. Učit se budete vy, ale i váš brouček. Náš článek je tady od toho, aby vám vše šlo lépe a věděla jste, kdy přidat ty správné potraviny.

Kdy je ten správný věk?

Je lékařsky podloženo, že kojenec by měl dostat první nemléčný příkrm mezi dokončeným 4. až 6. měsícem svého života. V této době totiž prožívá tzv. imunologické okno. To znamená, že je to ideální období, aby se setkalo s různými potravinami a vytvořilo si na ně imunitu.

U nekojených dětí se první příkrmy podávají ideálně po dokončení 4. měsíce. Dítě tak postupně získává pestřejší stravu, než mělo dosud v umělém mléku. Pokud své mimino kojíte, máte na zvykání nemléčné stravy čas, ale do konce 6. měsíce byste je zavést měla. Pokud byste tak neučinila, vaše miminko by mohlo později reagovat na některé potraviny alergií.

Začínáme zeleninou

Ideální je jako první podat kojenci zeleninu. Nemléčný příkrm se podává lžičkou, aby se dítě naučilo jíst hutnější konzistenci, než mělo dosud podávané mléko.  Doporučuje se začít nejprve jedním druhem zeleniny, může to být třeba mrkev, nebo i brambor, a postupně zkoušet další. Jeden druh zeleniny by se měl podávat vždy dva až čtyři dny, aby si dítě zvyklo na novou chuť. Pak teprve můžete vyzkoušet další druh. Pokud by některá potravina vašemu miminku nedělala dobře, snáze to poznáte.

Co když kojenec příkrm odmítá?

Může se stát, že vašemu miminku nemléčná strava nechutná. Co s tím? Podávání stravy lžičkou je pro kojence nová věc. Posun potravy ze lžičky do krku a následné polknutí se musí teprve naučit. Proto je možné, že stravu plive, nebo vypouští z úst. Nemusí to však znamenat, že mu strava nechutná. Může to být i tím, že ji prostě jen neumí spolknout. Není to důvod k panice, ani k trápení. Naopak. Je třeba být trpělivá a vaše miminko na novou stravu podávanou lžičkou naučit. Dávejte zpočátku jen jednu až dvě lžičky, jednou či dvakrát za den, a teprve po té zvyšujte dávku.

Jakou zeleninu podávat?

Dobré je, vyzkoušet postupně všechny dostupné druhy, ideálně tak, aby zelenina byla sezónní, tj. aby aktuálně rostla i u nás a nebyla dovážená. Některé maminky kupují pouze bio, nebo dávají potraviny vypěstované vlastnoručně na zahrádce. Není to však podmínka.

Nejlepší je zavádět postupně zeleninu, která nezpůsobuje nadýmání a až pak přidávat problematičtější druhy. Jako první tedy podejte mrkev, brambor, červenou řepu, špenát, kořen petržele, cuketu, dýni a lilek. Brokolici, květák, zelí, kapustu a hrášek nechte raději až na pozdější období.

Je čas přidat maso

Pokud už vaše miminko vyzkoušelo zeleninu (nemusí to být ještě všechny druhy) a jí nemléčný příkrm 14 dní až měsíc, můžete začít přidávat maso. Tady platí pravidlo, dávat nejprve jen trochu, asi jednu polévkovou lžíci denně. Mezi dny s masem můžete zařadit i bezmasé. Rozhodně není vhodné začínat hned těžko stravitelnými druhy, jako je hovězí, nebo vepřové. Začněte raději libovým masem kuřecím, krůtím, králičím, jehněčím, vyzkoušet můžete i husu či kachnu. Až bude vaše miminko na maso zvyklé, přidejte hovězí. Vepřové maso se pro kojenecké příkrmy zpravidla nedoporučuje.

Ovocná odměna

Je už vaše miminko zvyklé na maso a zeleninu? Pak můžete přistoupit k dalšímu kroku a tím je ovocný příkrm. Nedoporučuje se dávat ovocné příkrmy jako první, tedy před zeleninou. Jsou totiž sladké.  Dítě si snadno zvykne na sladkou chuť a mohlo by zeleninu odmítat.

Ovocný příkrm se doporučuje zpočátku vařit. Můžete využít i hotové přesnídávky, vybírejte však pečlivě, protože přesnídávky ve skle a oblíbené kapsičky často bývají přislazené. A to pro kojence rozhodně není vhodné!

Začněte opět jen jedním druhem, třeba jablíčkem a po několika dnech jej změňte. Opět tak snadno zjistíte, pokud některé ovoce nebude vašemu miminku dělat dobře. Až bude dítě zvyklé na vařené ovoce, můžete postupně dávat i ovoce syrové – škrábaný banánnajemno nastrouhané jablíčko, rozmačkanou broskev apod. Opět dejte pozor na určité druhy, které mohou způsobit problémy se zažíváním. Banán může způsobovat namáhavější vyprazdňování, hruška pro změnu nadýmání. Švestky jsou hůře stravitelné a v žaludku mohou miminko tlačit, a višně nebo meloun mu zase mohou způsobit průjem.

Co rozhodně nedělejte

V žádném případě dítěti příkrmy nepřislazujte. Ani zeleninové, ani ovocné. Pokud máte pocit, že ovocný příkrm je příliš kyselý, dá se chuť vylepšit přidáním zralého banánu, nebo třeba rozmačkaných dětských sušenek. Nemléčné příkrmy podávejte vždy lžičkou. Podávat kojenci příkrm v láhvi je nesmysl. I když se učí pomalu, není to důvod pro zavedení láhve. Naopak, je třeba mít trpělivost a vše miminko postupně naučit.

Vidíte, že to není žádná věda. Stačí se jen řídit trpělivostí a přidávat potraviny postupně. Začít zeleninou, přidat maso a nakonec zkoušet ovoce. Příkrm podávat vždy lžičkou a nechat miminko, aby si na nové chutě postupně zvykalo.