Vyrábíme s dětmi: Obraz s motýly (obrazový průvodce)

Také vaše dítě upoutali motýli? Rádo je pozoruje, prohlíží si je v knížkách nebo si na ně možná i hraje? Je-li vašemu potomkovi kolem 4 let, pusťte se s ním do tvoření. Podívejte se, jak si vyrobit originální malovaný obrázek s třepotavými motýlky.

Naše tvorba je dvojfázová. Nejprve potřebujeme malovaný podklad, na který později umístíme vyrobené motýlky. Výsledný obraz si pak můžete vystavit třeba na ledničku. Navíc máte pěknou příležitost ukázat malému šikulovi různé druhy motýlů (v encyklopedii, na internetu…) a společně si povídat o fázích motýlího vývoje.

Co budete potřebovat? Bílý tvrdý papír, pastelky nebo vodovky, další bílý papír (tentokrát běžné gramáže), nůžky a několik spínacích špendlíků (tzv. sichrhajsek).

Krok 1:

Požádejte dítě, aby vám namalovalo obrázek louky nebo kytiček. Pokud se příliš nedaří, nevadí. Obrázek můžete vytvořit zcela jednoduše pomocí vodovek: tvrdý papír potřít čistou vodou a následně jej pokapat různými barvami. Ty se do sebe postupně zapijí, čímž vznikne různobarevný obraz. Zkrátka, fantazii se meze nekladou.

Krok 2:

Je-li váš malovaný obrázek už suchý, vezměte obyčejný bílý papír a na 4x jej přeložte. Poté jej rozprostřete a naznačené obdélníčky vystřihněte.

Krok 3:

Co obdélníček, to motýl. Nejprve si ho ale musíme připravit. Vystřižený obdélníček přeložte ještě jednou na polovinu a v místě ohybu mu ustřihněte dva rohy, jak je naznačeno na obrázku. Po rozprostření byste měli získat motýlí křídla.

Krok 4:

V místě ohybu papír lehce ohněte, jak je znázorněno na fotografii. Jedná se o základ budoucího těla.

Krok 5:

Máme motýla, kterého zbývá připevnit na květinu. To zvládne spínací špendlík v místě ohybu křídel. Sichrhajska navíc představuje tělíčko motýla. Až budete mít obrázek pokrytý bílými motýlky, máte hotovo. Budete-li chtít, můžete si motýlí křídla ještě obarvit a z bělásků vykouzlit žluťásky, modrásky, babočky a jiné zajímavé druhy.

Přejeme příjemné tvoření!