Paní Magda se svěřuje s příběhem, kdy už během prvních tří měsíců těhotenství přibrala 8 kg:
,,Když jsem zjistila, že jsem těhotná, vážila jsem 68 kg. Ve třetím měsíci už to bylo 76 kg. Možná to bylo tím, že jsem na začátku těhotenství nezažila žádné ranní nevolnosti jako spousta mých kamarádek. Naopak – byla jsem vyrovnaná, šťastná a netrápily mě žádné těhotenské obtíže. Jenže v pátém měsíci se moje váha vyhoupla na neuvěřitelných 89 kg, a to už jsem začala pociťovat mírné projevy deprese a znepokojení. Navíc se do mě pustil i můj doktor. Hrozím se toho, jak budu vypadat na konci devátého měsíce a myslím si, že rodit budu jako stokilový hroch.“
Váhu v těhotenství určuje spousta faktorů. Může se jednat o větší objem plodové vody, stoupající váhu plodu nebo také množství zadržované vody v těle. Pokud se jedná o průměr ideální váhy v těhotenství, tato míra by neměla být nijak extrémní. Většinou je doktory udávaná ideální hmotnost mezi 13-17 kg. Velké přibírání může mít na svědomí také horší porod. Dítě bude větší a v některém případě může na rodičku čekat komplikovaný císařský řez.
Nejezte za dva
Staré známé pořekadlo říká – ,,těhotná musí jít za dva“. Opak je ale pravdou. Z doktorského hlediska se chápe, že žena má v období těhotenství nejrůznější chutě a hlad na ni přichází častěji než obvykle. Pokud ale trpíte extrémním přibíráním v těhotenství, zkuste se dobře zaměřit zejména na to, co jíte. Pečlivě vybírejte z potravin, které vašemu tělu zbytečně ubližují. Vyhýbejte se smaženému jídlu, cukrovinkám a sladkému pití. Omezte bílé pečivo a přestaňte si sladit čaj. Asi si říkáte – tohle se radí ve všech případech, kdy člověk potřebuje zhubnout, ale uvidíte, že pokud se budete lépe hlídat, vaše přibírání nebude tak markantní. Místo pečiva si udělejte zeleninový salát. Čokoládu nahraďte ovocem a kuřecím masem.
Sestavte si jídelníček
Možná se vám to zdá jako podivný nápad, ale i v těhotenství můžeme navštívit nutričního terapeuta nebo obezitoložku. Tito odborníci vám sestaví jídelníček na míru, který vám pomůže v boji s váhou. U mnoha těhotných žen je problém hlavně s nedostatkem pohybu. Těhulky, které navíc trápí rizikové těhotenství, se ke sportu až do porodu nemají šanci dostat. Těmto ženám je doporučováno, aby se alespoň na hodinu denně vydaly na svižnější procházku. S doktorem se poraďte, jaký sport by pro vás byl vhodný, abyste neublížila sobě ani dítěti. Pokud jste před těhotenstvím provozovala aktivně např. aerobik, možná byste jej mohla cvičit dál, akorát v lehčí formě. Účinné je také speciální cvičení pro těhotné, kde se dostanete do celkové fyzické i psychické pohody. Navíc se zde můžete seznámit s dalšími těhulkami.
Vyhýbejte se stresu
Jistě víte, že v období těhotenství je důležitá zejména jasná a čistá mysl. Vysoká míra stresu může mít neblahý vliv na vaše dítě a také na vaši váhu. Snažte si těhotenství užít v klidu a zbytečně se nestresujte. Pokud se už v práci cítíte špatně a tlak nadřízeného vám činí zbytečné nervy, poproste doktora, aby vám vystavil neschopenku. Promluvte si také se členy vaší rodiny, aby k vám byli v toto období vstřícnější a trpělivější. Přeci jen je vaše tělo vystaveno nárůstu hormonů, které výrazně ovlivňují i vaše chování.
Mimo jiné můžete navštívit fóra určená těhotným ženám. Se svým problémem s přibíráním se tak můžete podělit s ostatními, kteří prožívají stejný problém. Získáte tak jistotu, že v tomto směru máte své spřízněnce.