Kolik v těhotenství přibrat?

Není snadné udržet si po celou dobu těhotenství optimální váhu. Příliš vysoký i příliš malý váhový přírůstek není dobrý ani pro vás, ani pro vývoj vašeho miminka. Když přesáhnete horní hranici doporučeného váhového přírůstku, není to dobré ani pro vás, ani pro miminko. Nosit mnoho těhotenských kil „navíc“ je nejen nepohodlné, ale také se jich budete po porodu hůře zbavovat. V těhotenství však nesmíte vynechávat jídla. Vaše miminko nepřetržitě odebírá glukózu z vaší krve, a pokud nebudete tento zdroj energie pravidelně doplňovat, budete se cítit unavená, slabá, může se vám točit hlava. Jezte pravidelně tři jídla denně a stále mějte po ruce i zdravé svačinky.

Proč je důležité dosažení a udržení optimální tělesné hmotnosti?

Jednak nedostatečný přírůstek zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní váhy u dítěte. A naopak nadměrné přibírání zvyšuje riziko preeklampsie, jejímiž příznaky jsou vysoký krevní tlak, otoky a přítomnost bílkoviny v moči (velmi riziková situace pro matku i dítě), dále riziko těhotenské cukrovky a obezity u dítěte. Může jít buď o nadměrné ukládání tukových rezerv matky, nebo o zadržování tekutin. Po porodu nastává problém se snižováním váhy.

Kolik by tedy měl být celkový váhový přírůstek?

V prvé řadě si řekneme, z čeho se takový váhový přírůstek v těhotenství skládá:

  • přibližně 0,9kg – 1,3kg tvoří voda zadržovaná v těle
  • přibližně 1,3kg – 1,8kg připadá na zvýšený objem krve
  • přibližně 0,45kg – 0,9g je váhový přírůstek prsou
  • přibližně 0,9kg – 1,3kg představuje zvětšená děloha
  • přibližně 0,9kg – 1,3kg váží plodová voda
  • přibližně 2,7kg – 4kg váží miminko před porodem
  • přibližně 0,45kg – 0,9kg váží placenta
  • to znamená, že nárůst tuku v těle matky by měl být pouze 1,8-2,7kg

Sečteno a podtrženo – pokud jste měla před otěhotněním normální váhu, měla byste během těhotenství přibrat 11,3 – 15,8kg. Pokud máte nadváhu, stačí vám přibrat jen 6,8kg a pokud jste příliš hubená nebo čekáte dvojčata, měla byste přibrat max. 18kg.

Když si to tedy rozložíme – na první trimestr připadá přibližně 1,3kg – 2,7kg a na druhý a třetí trimestr připadá přibližně 2,7kg – 5,4kg. Rozpočítáno na 40 týdnů to znamená 225g – 450g týdně.

Myslím si, že ale není dobré soustředit se na týdenní váhový přírůstek. Každá žena přibírá individuálně, proto se snažte soustředit spíše na konečnou váhu. Orientační čísla slouží k tomu, abyste přibírala tolik, kolik potřebujete pro dostatečnou výživu svého miminka i sebe.

Pokud vás ale neustále „honí mlsná“  je zde několik triků, jak dosáhnout pocitu nasycení bez toho, abyste podlehla nezdravému pokušení:

  • Naložte si na talíř hodně zeleniny. Nejenom že se zasytíte, ale také zkonzumujete hodně živin a vlákniny, které potřebujete vy i vaše miminko, a obsah kalorií přitom nebude vysoký.
  • Jezte umírněné porce. Porce masa, drůbeže nebo ryby by měla vážit 85-115g, což není mnoho.
  • Vždy mějte po ruce nějakou zdravou svačinku. Ze svého domova zcela odstraňte potraviny, které by vás lákaly hřešit. Dopředu si nakrájejte zeleninu na plátky a připravte ji do ledničky. Až vás začne „honit mlsná“, budete mít při ruce něco zdravého.
  • Mnoho žen pije v těhotenství velké množství ovocných džusů. Tyto šťávy jsou plné kalorií a cukru, jejich obsah živin je omezený. Daleko vhodnější je jíst čerstvé ovoce.
  • Chcete-li se rozmazlovat, raději než na kvantitu se soustřeďte na kvalitu. Vezměte si kousek opravdu dobré, kvalitní čokolády – budete z něho mít stejný požitek jako z celé tabulky obyčejné cukrovinky a nesníte tolik kalorií.