Povinná výbava pro miminko aneb Není kočár jako kočár. Díl třetí

Výběr kočáru není radno podceňovat. Zpravidla je finančně nejnáročnější položkou na seznamu, je jich velký výběr a je to velké psycho. Aretace, kombinace, typ konstrukce a spousta dalších pojmů, z kterých vám jde právem hlava kolem. Následující řádky vám, nastávajícím rodičům, snad trochu pomohou se v tom kočárkovém šílenství zorientovat.

Otázka č. 1: KDE BUDU JEZDIT?

Ano, hned na počátku prokousávání se nezměrnou nabídkou kočárků je třeba si uvědomit, kam budete nejčastěji vyrážet na procházky. Zda se vaše kroky budou ubírat spíše do parků, lesů, luk, kdy by pro kočárek neměl být problém i nějaký ten kámen či kořen stromu, anebo se budete převážně pohybovat na upravených stezkách, ve městě či obchodních domech. Pokud už víte, zda terén x neterén, pak se vám projasňuje typ koleček a odpružení, tj. do terénu kolečka nafukovací, větší a kočár by měl být dobře odpružen, aby se z vaší procházky nevracelo miminko naklepané jako řízek. Maminky-sportovkyně pak jistě ocení ruční brzdu, s jejíž pomocí bude na in-linech kočár snáze ovladatelný.

Otázka č. 2: KDO BUDE JEZDIT?

Je dobré si uvědomit, kdo bude miminko nejčastěji vyvážet. Zda maminka, která měří sotva 155 cm, nebo tatínek, jenž má problém projít kdejakými futry. Nejenže velký kočár u malé maminky (a naopak) vypadá legračně, ale i z hlediska praktického je dobré vyzkoušet, aby se vám miminko pohodlně do kočárku ukládalo, abyste se nemuseli příliš hrbit (nebo stoupat na špičky) při každém pohledu do korbičky. Je dobré si pohlídat i nastavitelnost rukojeti kočárku a samozřejmě váhu celého kočárku.

Otázka č. 3: KDY SE NARODÍ?

Hluboká korbička, ač dle jejího vzhledu vybírá většina maminek, je sice fajn, ale miminko v ní vydrží maximálně rok. Přesto je dobré se zamyslet, na jaké roční období onen první rok (a tedy konec štace v hlubokém kočárku) vychází. Pokud na zimu, je nutno počítat s větší korbičkou a opravdu sledovat rozměry, neboť v kočárku už nebude jen samotné miminko, ale i kombinéza, fusak a pokud fakt zamrzne, tak i další deky. A to jsou další centimetry. Takže pokud nechcete své cca 8-12 měsíční děťátko vystavovat „průvanu“ ve sportovním kočárku, doporučuji vybírat opravdu velkou korbu.

Otázka č. 4: PO NEBO PROTI?

Po směru jízdy nebo proti? Ideálně obojí. Neboť takové svítící sluníčko do obličeje batolete je velký problém a není nic snazšího, než kočárek na procházce otočit. Nemluvě o tom, že se zavděčíte mamince i tchyni, protože ony přece na své vnoučátko chtějí vidět!

Možnost otočení po nebo proti směru jízdy tedy oceníte především u sportovní verze. Je dobré se zaměřit i na další věci:

  • polohování zad i nohou: spousta dětí se nevzdává spánku v kočárku ani po roce věku, a tak je dobré, pokud lze sporťák dát do úplného lehu;
  • boudička: je dobré vyzkoušet, jak moc jde sklopit/odklopit, zda jdou některé části rozepnout a v letních dnech využít jenom síťku, praktické je i okénko, kterým můžete sledovat, co vaše ratolest zrovna dělá, když jede po směru jízdy;
  • materiál: je dobré zjistit, jak snadno se dá sundat potah, jak moc je daná textilie náročná na údržbu (přece jen na procházce vyhládne a rozpatlaný banán nejde ze všeho tak hladce);
  • pásy: na kšíry zapomeňte, ty už se dnes nenosí, dnes má každý kočárek zabudované jakési pásy. I na ty je dobré se zaměřit, jak jsou silné, jak snadno se zapínají, jak jsou dlouhé atd.

Otázka č. 5: ARETACE KOL?

Aretace předních koleček – jednoznačně! Každá maminka ocení, že se v obchodě otočí na minimálním prostoru s minimálním vypětí sil.

Otázka č. 6: JAK BOHATÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ?

I to je důležité zohlednit při výběru. Standardem bývá pláštěnka, síťka, přebalovací podložka, kabela na rukojeť a nánožník. Pokud váš favorit příslušenstvím nedisponuje, nevěšte hlavu, vše se dá koupit – ať už originály, za které si bohužel připlatíte, nebo univerzály. Některé maminky doplňky do kočárku šijí – takže i tudy vede cesta v případě absence příslušenství.

Otázka č. 7: ZA KOLIK?

Závěrečnou (pro mnohé ale jistě primární) položkou je cena. Současný trh nabízí kočárky snad ve všech cenových kategoriích, kdy můžete pořídit kočár za šest tisíc, ale i za šedesát. Je otázkou, zda chcete kočár v kombinaci (dvojkombinace = hluboká korba + sportovní verze; trojkombinace = hluboká korba + sportovní verze + autosedačka) anebo budete jednotlivé typy kupovat postupně. Možností je také koupě dražšího kočárku z druhé ruky, zde je ovšem dobré se na kočárek dojet podívat osobně a nekupovat zajíce v pytli.

Ať už se rozhodnete jakkoli, přeji Vám šťastnou ruku ve výběru a spoustu spokojených ujetých kilometrů.