Bolesti a tvrdnutí břicha v těhotenství

Ženy během těhotenství dokáží pěkně potrápit bolesti a tvrdnutí břicha, které se v častějších intervalech objevuje od 34. týdne těhotenství. Tehdy se děloha začíná připravovat na porod – zkouší si totiž stahy a břicho při tom úplně ztvrdne.

Krátce po vzniku těhotenství se začíná děloha  kvalitativně měnit – jakoby prosákne a začíná i růst. Těhotenství obecně je provázeno celkem bouřlivými změnami v organismu ženy. I děloha samotná svým růstem způsobuje změny, které řada žen subjektivně vnímá. Dochází ke zvýšení prokrvení malé pánve, růst dělohy způsobuje napínání závěsného aparátu,  především oblých vazů.

Oblý vaz je vpravo poněkud kratší, což způsobuje, že některé ženy vnímají bolesti v podbřišku různého charakteru nejvíce vpravo. Většinou se jedná o píchavé nebo často i křečovité  bolesti v pravém podbřišku na počátku těhotenství, postupně, při růstu těhotné dělohy se bolesti mohou „posunovat“ směrem nahoru k pupíku.  Tyto obtíže považujeme za naprosto normální, typické jsou hlavně u žen těhotných poprvé a žen štíhlých. Mohou být přítomny v kterékoliv fázi těhotenství. U některých žen dominují bolesti v levém podbřišku ( pokud je u nich zkrácen více oblý vaz levý ).

Bolesti by však neměly být „časté“. Tím se rozumí hlavně jejich ojedinělost, počet epizod bolestí by neměl narůstat. Je-li tomu tak, je potřeba navštívit lékaře. Nárazové obtíže není nutno řešit, postačí popřípadě pouze omezení fyzické aktivity, je nutno však ošetřujícího lékaře vždy informovat.

Kdy je bolest a tvrdnutí břicha normální a kdy už navštívit lékaře?

Napínání děložních vazů je způsobeno jednak samotnou fyzickou aktivitou těhotné (např. běžnou chůzí), tak prostým růstem dělohy, stejně tak i kontrakcemi, které děloha vytváří prakticky (v rámci normy) v celém průběhu těhotenství. Kromě píchavých bolestí v podbřišcích (způsobených především napínáním vazů) má řada těhotných také bolesti v podbřišku křečovitého charakteru,  tvrdnutí břicha, bolesti v tříslech, bolesti v zádech nebo vzájemnou kombinaci těchto obtíží. V naprosté většině případů se v těchto případech již  jedná přímo o projevy děložní činnosti – kontrakcí.

Pro řadu žen může být zajímavá i informace o tom, že kontrakce děloha vytváří i mimo těhotenství a to zejména při menses (kontrakce dělohy vypuzují opadávající sliznici děložní společně s krví), tak např. při orgasmu (děloha se při vyvrcholení intenzivně a rychle po sobě stahuje). Jak již bylo uvedeno, děloha vykazuje děložní činnost po celou dobu gravidity a proto tyto jevy nelze automaticky považovat za negativní jev.

Pokud se jedná o nárazové obtíže, jedná se, jak bylo popsáno výše, o zcela normální stav, který nevyžaduje žádné řešení. Je stanovena velmi hrubá hranice deseti epizod obtíží denně  (bolestí, tvrdnutí) v první polovině gravidity, v druhé polovině je možno postupně tolerovat i více epizod, na konci gravidity se již může jednat i o velmi časté obtíže v rámci předporodní děložní činnosti (tzv. poslíčky). Pokud jsou projevy děložní činnost časté (více jak cca 10x denně) a jsou přítomny i v klidu, je vhodné navštívit gynekologa, který těhotnou ženu vyšetří.

Jak si od bolestí a tvrdnutí břicha ulevit?

Lékaři často předepisují tablety magnesia. Hořčík je možno předepsat i ženám, u kterých se jedná o řídké obtíže (do 10-ti denně), pokud je bolesti či tvrdnutí břicha stresují. Kromě hořčíku je široce doporučován i klidový režim. Není nutno ale doma ležet, stačí pouze omezit zatížení břišní stěny – nenosit těžké předměty, nechodit na dlouhé procházky a necvičit. Spoustě ženám se při tvrdnutí břicha dále osvědčilo lehnout si zády na lůžko a podložit si pánev polštářky.

Moje zkušenost

Při prvním těhotenství mě bolesti a tvrdnutí břicha trápily. Když jsem se zeptala své lékařky, řekla, že je to normální, ale jen v případě, kdy to není nijak časté. Ze začátku se tyto problémy objevovaly zřídka, ale postupem, jak se mi břicho zvětšovalo, začaly být problémy s bolestí a tvrdnutím častější. Při další návštěvě jsem na to lékařku opět upozornila a sama naznala, že břicho mám tvrdší než by mělo být a na kontrolu si mě pozvala dřív, aby to mohla zkontrolovat. Při další návštěvě ale neshledala nic špatného a já nadále chodila do práce a uvnitř jsem se trápila, jestli je teda všechno v pořádku nebo ne.

Až přišel jeden rozhodující den, kdy bolest byla už opravdu velká a nebylo mi zrovna dvakrát nejlíp. Do nemocnice jsem nechtěla a tak jsem počkala do dalšího dne a rozhodla jsem se, že navštívím svou lékařku. Při kontrole mi sdělila, že se začínám otvírat, ale že to není nijak hrozné. Kdybych prý byla druhorodička, tak by to neřešila, ale že jsem prvorodička, tak že mě nechá doma. Dostala jsem neschopenku, magnézium a nařízení hodně odpočívat. Pak mě taky „pokárala“ že příště, až mě bude bolet břicho, tak nemám na nic čekat a jet do nemocnice.

Takže jsem od šestého měsíce trávila čas doma. Dlouhé vycházky jsem dělat nemohla, protože mě hned bolelo a tvrdlo břicho. Můžu říct, že už to pak bylo nekonečné, ale problémy se trochu zlepšily. Když už jsem byla ke konci těhotenství, tak mě tyto potíže začaly zase zlobit. Když jsem to řekla své lékařce, řekla, že v tuto dobu už je to naopak žádoucí. Takže milé nastávající maminky, nijak se nelekejte, když vás bude bolet a tvrdnout břicho. Nemusí to hned znamenat předčasný porod. I když mě během těhotenství tyto problémy doprovázely a můžu říct, že to nebylo nic příjemného, dcerka se mi narodila týden před termínem. Takže se naštěstí žádný předčasný porod nekonal.

U druhého těhotenství jsem tyto problémy vůbec neměla, za což jsem byla nesmírně vděčná. Možná to taky bylo tím, že jsem po prvním těhotenství začala cvičit a víc posilovat a hlavně jsem cvičila hormonal balace jógu – tu můžu všem ženám vřele doporučit.