Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy je v těhotenství častým problémem. Je způsobeno návratem kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu.

Proč vás pálí žáha?

Důvody jsou hned dva a to:

 • Hormonální změny v těhotenství – vzhledem k tomu, že čekáte miminko, produkuje vaše tělo větší dávky progesteronu, díky nimž se vám povolují svaly a děťátko ve vašem bříšku tak může růst. To, bohužel, zároveň znamená, že se vám uvolňuje svěrač, který uzavírá vstup z jícnu do žaludku, takže se může zpět do jícnu dostat i trochu žaludečních kyselin.
 • Zvětšující se děloha – ta tlačí na žaludek a posunuje ho s postupujícím těhotenstvím stále výš.

Jak na pálení žáhy v těhotenství?

Pokud vás během těhotenství trápí pálení žáhy, pak vám možná pomohou následující rady:

 1. jezte menší porce jídla víckrát denně
 2. vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům
 3. vyhněte se potravinám a nápojům, které způsobují pálení žáhy kvůli svému chemickému složení, tj. především čokoládě, mentolu, mátě, rajčatům, paprikám, citrusovým plodům a džusům, sladkým kynutým jídlům
 4. omezte pití kávy a nápojů obsahujících kofein. Nepijte perlivé nápoje
 5. před každým jídlem vypijte sklenici vody, napomůžete tím lepšímu trávení
 6. nelehejte si ihned po jídle, ale počkejte alespoň hodinu až dvě
 7. podložením zvyšte hlavovou část postele
 8. pokud se potřebujete pro něco sehnout, raději se neohýbejte v pase, ale pokrčte kolena
 9. nezvedejte těžké předměty
 10. zkuste udržet svou váhu v rozumných mezích

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Méně závažné pálení žáhy lze zmírnit volně prodejnými antacidy, která snižují kyselost žaludečního obsahu. O jejich užívání se ale vždy poraďte se svým lékařem, protože některá z nich nejsou vhodná pro těhotné ženy. Ve vážnějších případech, kdy má např. těhotná problémy s příjmem potravy, je možné na předpis lékaře užívat léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin.

Moje zkušenost

Pálení žáhy jsem zažívala při druhém těhotenství. Začalo to někdy ke konci druhého trimestru a to zrovna v období Vánoc, kdy na mě ze všech stran koukalo cukroví, které mi ale vůbec nedělalo dobře. Okamžitě mě po něm pálila žáha a bylo to velice nepříjemné. A protože jsem nevěděla co s tím, přečetla jsem si různé diskusní fóra na toto téma. Ostatní maminky radily užívat pastilky Rennie, Gaviscon, jedlou sodu, jablko před spaním, čerstvou mrkev, teplé/studené mléko, rozžvýkat pár semínek kmínu, dva loky piva, vincentku, mandle, atd.

Každé mamince zabralo něco jiného, takže je potřeba to vyzkoušet. Já jsem se rozhodla vyzkoušet jedlou sodu, protože jsem ji měla doma – zabralo mi to, ale na moc dlouhou dobu ne. Pálení žáhy jsem ale dál nijak neřešila. Asi jsem to neprožívala v tak závažné míře, jak to můžou vnímat jiné maminky. Kdyby mě to ale zlobilo nějak moc, určitě bych se poradila s lékařkou nebo v lékárně a koupila si nějaký přípravek na pálení žáhy vhodný pro těhotné ženy.