Právě vám byla oznámená nemilá zpráva – trpíte těhotenskou cukrovkou. Co teď? V první řadě je nutné si uvědomit, že nejde o nic hrozného! Ano, nemoc sice komplikuje vaše těhotenství, pokud se však budete chovat podle doporučení lékařů, budete zdravá vy i vaše miminko. Jednou z nesporných výhod této nemoci je navíc fakt, že po porodu prostě sama zmizí.
Těhotenská cukrovka ohrožuje především plod
Tato metabolická porucha se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. U zdravých pacientek je glykemie nalačno do 5,3 mmol/l, po 1 hodině do 7,8 mmol/l, po 2 hodinách do 6,7 mmol/l. U žen trpících těhotenskou cukrovkou jsou však tyto hodnoty často mnohem vyšší. Na vině je slinivka, která pod vlivem těhotenských hormonů dostatečně nereaguje na vyšší potřebu inzulinu.
Ohroženo tím je především dítě, které v případě neléčené těhotenské cukrovky rychleji přibývá na váze. Zní to sice, jako něco pozitivního, opak je však pravdou. Kromě komplikovaného porodu může dojít i k tomu, že se špatně vyvinou jeho vnitřní orgány. Novorozenec tak např. špatně dýchá, trpí poruchou srdečního rytmu, nebo má horší průběh žloutenky. Je ohrožen i tzv. hypoglykémií, která se projevuje sníženým obsahem cukru v krvi. To může u takto malých dětí vést ke křečím, nebo dokonce k bezvědomí!
Jíst zdravě a cvičit!
Tak by se dal zjednodušeně označit způsob, jakým s těhotenskou cukrovkou bojovat. Cesta ke správné hladině cukru v krvi je však pochopitelně trochu složitější. Zpravidla startuje dietou, kterou vám podrobně vysvětlí odborník v diabetologické poradně. Na co byste si měla dávat pozor?
- jednoduché cukry – z jídelníčku je třeba vyřadit nejen bílý a hnědý cukr, ale třeba i med. Cukry jsou obsaženy i v řadě balených potravin, je proto nutné číst etikety. Pokud výrobek obsahuje více, než 5g cukru ve 100g potraviny, měla byste se mu vyhnout.
- škroby – jsou zejména v potravinách vyrobených z bílé mouky. Je tedy dobré omezit výrobky z ní, dále brambory, bílou rýži, knedlíky, nebo neracionální pečivo. Lze je nahradit zdroji bohatými na vlákninu, jako jsou luštěniny, hnědá rýže, celozrnné pečivo, pohanka, nebo třeba jáhly.
- ovoce – to je v tomto případě nutné pouze omezit. Také totiž obsahuje jednoduché cukry, ženy s těhotenskou cukrovkou by si jej proto měly dopřávat jen 1x denně.
- nekvalitní uzeniny – tyto potraviny obsahují jen malé procento masa, zato však v jejich složení najdeme mnoho sacharidů, cukrů a umělých ochucovadel.
Existují naopak potraviny, které si v případě tohoto onemocnění můžete dopřávat podle libosti. Většinou se jedná o taková jídla, která obsahují jen minimální množství sacharidů. Patří sem tedy především zelenina, dále pak kvalitní maso, tučné ryby, vejce, sýry, oříšky, neochucené jogurty, tvarohy a celozrnné pečivo. Tuky lze doplňovat prostřednictvím olejů a másla.
TIP: Mléčné výrobky zkonzumované během snídaně často zvyšují pacientkám glykémii. Jindy během dne už však nevadí.
Důležité je, že váš jídelníček by měl být vyvážený. Kromě sacharidů (tedy cukrů a škrobů) nemusíte omezovat nic! Zároveň je také důležité podotknout, že pokud trpíte těhotenskou cukrovkou, neměla byste nikdy pociťovat hlad. Z tohoto důvodu je vhodné jíst pravidelně a přidat mezi hlavní jídla svačiny. Pokud je to potřeba, zaveďte večer i druhou večeři. Ta může pozitivně ovlivnit hladinu cukru na lačno, neplatí to však pro každého.
Jednodušší část boje s těhotenskou cukrovkou představuje pohyb, který vám bude pomáhat spalovat cukry. Pokud gynekolog nedoporučí klid na lůžku, je ideální cvičit každý den. Ostatně odborníci se shodují, že pohyb v těhotenství je považován za velmi prospěšný, a to jak pro maminku, tak i pro její miminko. Kromě delších procházek tak můžete chodit třeba plavat, nebo začít navštěvovat nějaké cvičení přímo určená pro těhotné ženy.
Inzulin neznamená prohru!
Hned při první návštěvě v diabetologické poradně obdržíte přístroj, pomocí kterého si budete sama měřit hodnoty cukru. Ty je nutné svědomitě zapisovat, abyste vy i lékař poznali, jak vaše tělo zvládá nový režim. Pokud totiž budou výsledky i nadále vysoké, bude nutné k léčbě přidat ještě inzulin (alternativou jsou tablety, které však fungují pomaleji). Rozhodně to však nevnímejte, jako svoji osobní prohru! Pokud víte, že dodržujete jídelníček a hýbete se, nejste na vině vy. Těhotenská cukrovka je zkrátka nevyzpytatelná nemoc, kterou je někdy nutné léčit i podáváním medikamentů.
Pokud tato situace nastane, diabetolog vám opět vše podrobně vysvětlí. Obecně však platí, že se nemusíte ničeho bát. Inzulin je látka, kterou si zdravé tělo vytváří samo. Nevpichujete tak do sebe nic umělého, co by vás nějakým způsobem ohrožovalo. Stejně tak se nemusíte děsit ani samotné aplikace. Jehla, kterou si budete píchat do stehna, je tak tenká, že o ní při styku s pokožkou skoro nebudete vědět!
Na závěr byste měla vědět už jen jednu věc – pokud nebudete něčemu rozumět, nebojte se obrátit přímo na svého diabetologa. Uvědomte si, že přestože je těhotenská cukrovka dobře zvládnutelnou nemocí, potenciálně ohrožuje vás, i dítě. Není dobré brát ji na lehkou váhu.
Autorka článku: Petra Šolajová