Jak zabezpečit domácnost před dětmi

Když malé miminko povyroste, začne lézt a být velmi zvědavé. Děti rády prozkoumávají poklady ukryté ve skříních, šuplících a policích. Některé věci jsou však před nimi ukryté z dobrého důvodu, jelikož jsou nebezpečné a mohly by malým objevitelům ublížit. Je proto vhodné zabezpečit domácnost tak, aby se v nich dítě mohlo bezpečně pohybovat a rodiče mohli být v klidu.

Mnoho maminek přehrabování dítěte v šuplíku a skříňce neřeší a bere to jako součást dětského hraní. Opatrnosti však v těchto případech není nikdy nazbyt. Řešit to začínají až když dojde ke zranění dítěte a to je už pozdě, bohužel zbytečně. Dospělí si ani neuvědomují, kolik nástrah číhá na malé děti v domácnosti a nemusí jít jen o pád ze schodů či úraz elektrickým proudem. Níže přinášíme pár tipů, na které se vyplatí dát si pozor a zbytečně neriskovat zdraví a život svého dítěte.

Pád ze schodů

Pád ze schodů nemusí skončit jen modřinou a pár škrábanci, ale jde dítěti doslova o život. Bydlíte-li v patrovém rodinném domě, měli byste přístup na schodiště zabezpečit prostorovou zábrannou. Dětskou zábranu lze snadno uchytit do zdi pomocí tlakových šroubů či přišroubováním.

Úraz elektrickým proudem

Elektrické zásuvky jsou pro děti velkým lákadlem, který rádi prozkoumávají svými malými prstíky. Proto je vhodné zásuvky opatřit bezpečnostní záslepkou tak, abyste zamezili přístupu dítěte.

Pozor na elektrické spotřebiče

Elektrické spotřebiče mějte vždy mimo dosah dítěte. Pozor například na tatínkovu vrtačku, kterou si odložil a musel si jen na chvilku odskočit. Či na maminčin mixér, který zapomněla vypojit z elektřiny. Stačí chvilka nepozornosti a úraz může být na světě.

Zabezpečené skříně a komody

Skříně, šuplíky, komody se zásuvkami a stojany děti rády využívají k lezení, jelikož jsou v dosahu a je to pro ně velmi zábavné zdolávání překážek. Jsou však dost malé na to, aby znaly i důsledky takových her. Nejen, že mohou upadnout a zranit se, v horším případě na ně může celá skříň či komoda spadnout. Vždy připevněte větší kusy nábytku ke stěně, abyste předešli vážným nehodám.

Kuchyně a kuchyňské náčiní

Kuchyň je velmi oblíbeným místem, vždyť je tu tolik zajímavých věcí. Bohužel je také plná potenciálních hrozeb v podobě nožů, skleniček, nůžek, těžkých hrnců a dalších věcí, které mohou způsobit zranění. Ujistěte se, že veškeré elektrické spotřebiče jsou v dostatečné vzdálenosti. Nikdy nenechávejte věci na okraji linky, kam dítě dostane a mohlo by na sebe shodit například čerstvě uvařenou kávu, hrnec s horkou vodou, nůž položený na prkýnku. Všechny věci, které by mohly být dítěti nebezpečné ukládejte do vyvýšených poloh. Šuplíky a skříňky zase můžete zabezpečit pomocí dětských bezpečnostních pojistek, které dítěti zamezí v přístupu.

Ostré hrany nábytku

Na ostré hrany a rohy nábytku můžete použít speciální gumové chrániče, které zabrání vážnějším úrazům. Děti často podlézají pod jídelním stolem a ťuknutí hlavičky o roh stolu je častější než si můžete myslet. Kromě stolů můžete ochranou vybavit i ostré rohy nábytku, které jsou volně ložené v prostoru a na které může dítě spadnout a narazit se.

Drobné předměty

Drobné předměty mohou vážně ohrozit zejména batolata, která objevují svět tím, že si vkládají do úst vše, co najdou. Malé knoflíky, kuličky, baterky, magnetické součástky, ořechy, nedojedené kousky ovoce, dekorativní kamínky, mohou dítěti v krku zaskočit a udusit ho. Pečlivě proto tyto věci uklízejte hned jakmile je to možné a nenechávejte s nimi dítě bez dozoru.

Pozor na šňůry

Ať už jde o šňůru od žaluzií nebo závěsů, měli byste dbát zvýšené opatrnosti. Dítě se do nich může zamotat a uškrtit se. Ač se to zdá neuvěřitelné, jde o jedno z největších nebezpečí v domácnosti.

Pozor také na visící kabely od odložených spotřebičů – žehlička na vlasy, mixér, fén, žehlička položená na žehlícím prkně a další. V případě, že za ně dítě zatáhne, mohou na něho spadnout a v některých případech ho i popálit. Je proto vhodné vše hned uklízet a nenechat volně povalovat.

Bezpečnostní zábrany, pojistky na nábytek a další vychytávky pro zabezpečení domácnosti můžete najít i u nás na www.Detskezabrany.cz, kde vám rádi s výběrem pomůžeme.