Výhody a nevýhody nošení dětí v šátku či nosítku z pohledu rodiče

Propagátoři nošení dětí v šátku či nosítku nás informují o jeho výhodách z pohledu dítěte. Je nezpochybnitelné, že miminko potřebuje blízkost maminky, ale jak je na tom ona? V čem se vyplatí mít svého potomka stále při sobě a co je naopak kamenem úrazu?

Ničí se záda?

Spoustu lidí zajímá, jestli nosící rodiče nebolí záda. Odpověď zní: Někdy bolí, hlavně v dobách růstového spurtu, kdy se svaly nosiče musí vypořádat s větší váhou, než na jakou byly doposud zvyklé. A pokud je dítě správně uvázané nebo pokud je nosítko dobře nastavené, pak by záda neměla trpět o nic víc než když na nich máte batoh. Mnohem horší pro páteř je nechat sedět caparty za krkem nebo je tahat na rukou.

Na břiše

Velice příjemný je pocit, když svoji ratolest můžete stále objímat a neustále cítit její sladkou vůni. Toho docílíte, když si ji připevníte na své břicho. Mámy tak při troše cviku mohou i pohodlně kojit, když je potřeba.

Nevýhody se začínají projevovat ve chvíli, kdy si potřebujete zavázat boty. Zatímco se snažíte nohu vyvrátit v kyčli tak, abyste na boty dosáhli, uvědomíte si, že to maličké je vlastně dost velké a že není vše tak růžove, jak se zdá.

Na zádech

Jakmile dítě začne samo sedět, můžete ho začít nosit na zádech jako vrtící se batůžek. Ulevíte zádům a nakupování v samoobsluhách začne být daleko příjemnější, když už ten živoucí „airbag“ neomezuje výhled a Vy jste konečně schopní držet v jedné ruce nákupní košík a druhou rukou do něj bez problému vkládat chtěné zboží.

Naopak nasazování čepiček, když spadnou, a krmení se stávají krkolomnějšími. Chce to naučit se otáčet hlavu o 180° jako sova a ruce mít dost flexibilní. Také v hromadných prostředcích si už nesednete pohodlně a navíc, překvapivě, si nemůžete na záda hodit batoh s plínkami a dalšími nezbytnými věcmi.

V zimě

Když se ochladí, nošení usnadní vypravování se ven, protože nemusíte zvlášť oblékat dítě do pěti vrstev a zvlášť sebe do čtyř. Jednak můžete mít ty nejsvrchnější vrstvy společné díky nosícím mikinám, bundám a kabátům, kterých je na trhu spousta, a jednak se zahříváte vzájemně. Je prima mít pod kabátem vlastní topení!

V létě

V letních měsících je jeden velký nedostatek: Teplo. A být s dítětem tělo na tělo znamená o to větší teplo. Počítejte proto s propocenými bodyčky a triky a vždy si s sebou berte raději náhradní.

Cestování

Nastupování do hromadných prostředků je díky šátkování bezproblémové. Schody vyjdete bez pomoci a v tramvajích či autobusech nezabíráte místo tak, jako byste zabírali s kočárem.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že pokud nosíte, působíte trochu jako buldozer, zvláště v úzkých autobusových uličkách, kdy nožičky děťátka drnkají o okolní sedadla a lidi na nich sedící. Ve valné většině případů se Vás někomu zželí a pustí Vás si sednout, naštěstí.