Může akupunktura ovlivnit úspěšnost umělého oplodnění?

Moderní medicína dává šanci ženám, které neměly to štěstí a nemohou otěhotnět přirozenou cestou. Bohužel vždy nemusí stoprocentně fungovat, protože úspěšnost ovlivňuje množství faktorů. Některé lze ovlivnit, jiné jsou dané, ovšem v poslední době panuje názor, že má na umělé oplodnění pozitivní vliv čínská akupunktura založená na víře v existenci vnitřní energie Čchi. Ta údajně proudí lidským tělem přes 12 meridiánů (základní dráhy), na nichž se nachází stovky aktivních bodů.

Podstatou akupunktury je vpichování tenkých jehel do zmíněných bodů na meridiánech. Technika se využívá jako podpůrný prostředek při léčbě mnoha zdravotních neduhů a mnozí lidé na ni nedají dopustit. Ale opravdu má vliv na úspěšnost IVF? Ženy v to doufají, ale podle posledních výzkumů tomu tak není.

Předmětem analýzy bylo více než osm set žen z Austrálie a Nového Zélandu. Ty docházely na akupunkturu během umělého oplodnění, ale k žádnému výkyvu v počtu narozených dětí oproti standardnímu IVF nedošlo.

Randomizované klinické studie se přitom zúčastnilo 16 center IVF, a to po dobu 4 let. O objektivitě tak nemůže být pochyb. Pacientky byly ve věku 18 až 42 let a vždy byla použita čerstvá embrya. Ženy docházely na akupunkturu před umělým oplodněním, během něj i po přenosu embrya do dělohy.

U kontrolní skupiny žen však nedocházelo ke skutečnému pronikání jehel přes kůži a šlo tedy pouze o placebo efekt. Těhotenství se podařilo u 25,7 % žen, které podstoupily skutečnou akupunkturu a u 21,7 % těch, kterým ve skutečnosti akupunktura prováděná nebyla (placebo skupina). Rozdíl v poměru počtu porodů je ještě nižší: 18,3 % ku 17,8 %.

Pokud vám 4% připadají jako výrazný rozdíl, vězte, že podle odborníků na umělé oplodnění jde o zanedbatelnou odchylku, která o ničem nevypovídá. Zároveň však potvrdili, že přínos akupunktury spočívá minimálně v odstranění stresu a úzkosti, což je také vítaný efekt.