Jak jednat s přenášející těhotnou ženou? Citlivě a s porozuměním

Těhotenství je obecně velmi citlivé období, během kterého je nutné jednat s ženou trochu odlišně, než jak jsme běžně zvyklí. Popsaná situace pak platí dvojnásob v případě, kdy začne budoucí maminka přenášet! Jak se v takové chvíli chovat? Právě na to se v tomto článku zaměříme.

Otázky nejsou na místě

Jste zvědaví, zda je vaše kamarádka stále ještě těhotná, nevíte ale, jak se jí na to zeptat? Pak se raději neptejte vůbec! Logicky – pokud ji vidíte naživo, snadno zhodnotíte, zda má ještě pořád těhotenské bříško, nebo už si veze miminko v kočárku. Stejné pravidlo pak platí i v případě, kdy jste odkázaní pouze na virtuální realitu. V době sociálních sítí je totiž více než jen snadné dát světu vědět o narození dítěte. Kdyby už tento zlomový okamžik života vaší známé nastal, jistě by vám dala vědět zprávou, nebo by se alespoň pochlubila ve veřejném příspěvku.

Myslete i na to, že každá žena má právo nechat si radostnou novinku pro sebe. Pokud tak učiní, má k tomu nejspíš nějaký důvod. Možná, že má za sebou náročný porod a nechce odpovídat desítkám gratulantů, stejně tak je ale možné, že chce svoji energii prostě jen věnovat miminku, a proto se rozhodla zveřejnit informace o jeho narození až zpětně.

Namísto otázek týkajících se ženina stavu, můžete prostě jen vyjádřit, že tu pro ni jste. Napište jí, že jste si vědomi toho, že už jí může být čekání dlouhé, a proto kdyby potřebovala s čímkoliv pomoc, může se na vás obrátit. Určitě ji to potěší víc, než jakákoliv, byť dobře míněná otázka.

Vtipy stranou!

Možná, že vás v dobré vůli napadne rozveselit těhotnou ženu drobným popíchnutím na její účet. Věřte však, že takové legrácky určitě nepadnou na úrodnou půdu. Přenášení je totiž značně nepříjemné, a to nejen z fyzického, ale i z psychického hlediska. Žena se cítí unavená, rozlámaná a bolavá. Těhotenské bříško už ji nejspíš značně omezuje, hlavou se jí honí myšlenky týkající se porodu a objevují se nejspíš i pochybnosti. Žádné řeči o tom, že je stále jako čokoládové vajíčko s překvapením uvnitř, ani narážky na její stav 2 v 1 proto zkrátka nejsou žádoucí.

Žena, spíše než vtípky, potřebuje ujistit, že není nic, co by dělala špatně. Nejednu nastávající maminku totiž napadne, že za ní miminko nechce z nějakého konkrétního důvodu. Opak je však pravdou. Ujistěte ji proto, že se na příchod svého potomka připravila skvěle, a že není důvod, aby propadala slínu. Zkrátka a dobře, buďte jí oporou!