Ačkoli je vstup do mateřské role něco, co do života ženy od nepaměti patří, skutečnost je taková, že se na tuto velkou životní změnu nedá zcela připravit. Většině žen se stane, že je, zejména v začátcích, něco zaskočí. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří propluli těhotenstvím i vstupem do rodičovství bez většího zádrhele, je to skvělá zpráva. Dnes se ovšem spíš zaměříme na to, jak případným zádrhelům co nejlépe předejít.
Vezmeme to co nejjednodušeji a začneme hned od těhotenství.
1) Třetí trimestr
V této fázi je důležité udělat co nejvíce pro svou psychickou pohodu. Pro většinu žen to znamená cítit se podpořená partnerem a případně dalšími ženami z rodiny/okolí.
Dále doporučuji mít ke konci těhotenství srovnané, co při porodu chci/nechci. Nachystané věci k porodu. Domluvenou dulu nebo porodní asistentku, pokud to tak cítím. Jejich prací totiž je do slova a do písmene podpora.
Posledním tipem, co může napomoci ke klidu v období kolem porodu, je důkladně promyslet, s kým chcete vypočítaný termín porodu sdílet. Proč? Jde jen o odhad, skutečný den porodu se může lišit o dny či týdny(!) a čím více lidí bude napjatě čekat a ptát se, jestli teda už, tím neklidnější můžete jako rodička být.
Teď vám zbývá zajistit to naprosto nejdůležitější: RELAX, KLID, ODPOČINEK.
Tento čas je hlavně o vás, tak se nešiďte. Dejte se do relaxačního módu a nabírejte sílu na porod i vše, co vás po příchodu potomka čeká.
2) Šestinedělí
Šestinedělí je dnes poněkud opomíjené, ale velmi důležité období. Během prvních týdnů potřebuje novopečená maminka s miminkem klid. Je to čas sžívání se, učení se fungovat s novým členem rodiny a samozřejmě rekonvalescence po porodu. Ne nadarmo dříve žena opravdu ležela téměř nepřetržitě v posteli, chovala miminko, kojila a o jídlo i domácnost se starali ostatní členové rodiny.
Odpočívejte
Jen jizva po odloučení placenty z vašeho lůna má velikost dlaně. To, že jí nevidíte neznamená, že tam není. Dopřejte si odpočinek, jak dlouho jen bude třeba. (Kojit (či krmit) děťátko se dá taky v leže.)
Pokud se v šestinedělí snažíme fungovat „na plné obrátky“, často nás to dožene o něco později a můžeme pocítit oslabení jak na fyzické, tak i psychické úrovni.
Když přijde návštěva, nechystejte žádné velké občerstvení, neřeště nepořádek. Poproste je naopak (pokud je to nenapadne samotné), zda by přinesli sytou polévku, nebo pomohli s úklidem. Není třeba nikomu dokazovat, jak jste výkonná.
Nezapomínejte na spánek
Spěte kdykoli to jde. S novorozencem jsou často denní rytmy poněkud narušené. Většina dětí se v noci budí a některé mámy se během noci kvalitně nevyspí. Proto neváhejte a lehněte si na dvě hodinky s dítětem i během dne, pokud tojen trošku jde. Zkrátka spěte, když spí dítě, protože energii potřebujete. Dřív nebo později se věci zase ustálí.
(Samozřejmě vedle spánku neopomíjejte ani ostatní základní potřeby!)
Minimalizujte denní činnosti
Než si zvyknete na průběh dní s miminkem, může to chvíli trvat. Zkuste si zpočátku nechat pomoci od okolí. S úklidem, vařením, péčí o starší děti a podobně. Vařte si dopředu večer, ideálně mějte i zásoby na mrazáku. Díky tomu nemusíte prostát čas, co děťátko spí, u plotny.
3) Jakákoli fáze mateřství
Následující tipy vám přispějí k duševní pohodě v jakékoli fázi mateřství. Ať už máte miminko, nebo předškoláka. Tak na ně myslete.
Mějte společnost
Poměrně často se stává, že se matka skrze neustálou péči o děti dostává do sociální izolace. Když nějakou dobu nemáte pravidelný kontakt s lidmi, se světem dospělých, nemáte si s kým popovídat, dopad na psychiku to může mít neblahý.
Proto buďte iniciativní a vyhledávejte společnost, která vám vyhovuje. Navštěvujte se s rodinou, pozvěte kamarádku a společně uvařte, choďte do mateřských center, kde můžete navázat nové kontakty.
Choďte na procházky
Od chvíle, co se po porodu cítíte už jakž takž fit, choďte alespoň na krátké procházky. Stačí krátké, ale pravidelně. Pokud máte v okolí les, přírodu, máte vyhráno. Pokud ne postačí park či cokoli jiného. Čerstvý vzduch dokáže pročistit hlavu zázračným způsobem. A když máte pocit, že doma už vám to padá na hlavu, děti šílí… uvidíte, že venku se vám uleví 🙂
Myslete na SEBE
Nezapomínejte, že i když jste teď máma, jste stále především VY. Abyste dobře fungovala jako matka, partnerka, abyste se dobře cítila, potřebujete dělat činnosti, které vám samotné přináší radost. Dopřávejte si pravidelně čas na relaxaci a zajděte třeba na masáž. Nebo si napusťte doma teplou vanu.
Pokud ráda čtete, udělejte si párkrát do týdne hodinku večer na čtení. Pokud ráda tvoříte, tvořte. Dělejte, co vás sytí a dobíjí energií. Pak jde lépe i vše ostatní.
A nezapomínejte ani na čas s partnerem. S dětmi je organizace času složitější, ale chvíle pro vás dva se vždycky někde najde.
Co v případě, že se i tak cítíte na dně?
Pokud máte pocit, že přese všechno se dlouhodobě necítíte dobře, mluvte o tom s blízkými, s mužem. Zamyslete se, co by vám mohlo pomoci. Zajděte na terapii, odjeďte na víkend pryč. Vyhledejte druh pomoci, která vám uleví. Nepodceňujte svůj stav, protože psychické potíže spojené s hormonálními změnami po porodu se ženám dějí. A dostat se z nich sama může být běh na velmi dlouhou trať.
Tereza Rajnoha