Dětský pláč trhá srdce většiny lidí, pro miminka je to však jediný způsob komunikace se světem. Jediná možnost, jak Vám sdělit, že něco chtějí či naopak nechtějí, že jejich momentální pocit je nepohodlí. Žádné miminko nepláče jen tak pro zábavu, proto zapomeňte na dudlík a snažte se odhalit problém. A nikdy nepodceňujte vlastní intuici.
Nejběžnější důvody pláče
Děťátko pláče, kontrolujeme klasiku – hlad, pleny, teplo, zima. Kdysi se doporučovalo krmit děti jen a pouze po třech hodinách. Dnes už naštěstí víme, že je to nesmysl. Záleží na tom, jak výživné máte právě mléko, či jak dlouho jste na procházce. I Vám venku rychleji vytráví.
Tepelná pohoda je také důležitá. Dětem vadí a může jim více uškodit přehřátí než chlad. Dejte proto pozor, abyste se třeba v zimě nezdržovali s dítětem v kočárku příliš dlouho v obchodě. Lepší riskovat jeho probuzení při odhalování, než ho přehřát.
Z kočárku dítě v případě pláče zvedněte vždy, možná to vyřešíte už tím pohybem, potřebovalo si jen opožděně odříhnout. Mohl ho přepadnout stesk, obava, že máma není na blízku, přitulením ho o své blízkosti ujistíte. Starší miminka (už tříměsíční) se mohou zlobit, že nevidí ven, jsou „jen“ zvědavá. Zkuste se do nich vcítit, nechte se vézt vleže hlavou dopředu na podlaze auta, asi budete lehce nervózní. Že se trošku pronesete? Je jen dobře podporovat jejich zvědavost, zvídavé děti bývají chytré děti.

Příliš mnoho vjemů
Dalším důvodem pro pláč může být právě nuda či naopak příliš mnoho vjemů. Víme, že mladý mozeček je třeba zásobit, vstřebává lehce vše kolem. Pokud však začne odklánět hlavičku od věcí, které mu ukazujete, znamená to, že má dost. Přestaňte se snažit a nechte ho v klidu novinky zpracovat. Některé večery budou krušné z opačného důvodu, miminko si prostě jen potřebuje „vybrečet“ nevybitou energii – nezbývá než chovat, nosit, prostě pomoci. Od toho tu jste, snad každá máma má odchozené své kilometry. Možnost střídání s partnerem je více než vítaná.
Nic nepomáhá
Zkontrolovali jste vše a přesto stále trýznivě pláče? Posledním pokusem je svléci ho do naha – obmotaný vlas kolem prstíku u nohy, otlačené, dřoucí či shrnuté oblečení udělá své. Nic? Pak svlečte i sebe a přitulte se tělo na tělo. Teplo Vaší kůže, ničím netlumené bušení Vašeho srdce a jemné broukání funguje jako připomínka blaženého života v bříšku. Často se dočkáte překvapivě rychlého uklidnění. Pomáhá to u bolavých zoubků i obyčejného přetažení.

Vážné problémy
Nepodceňujte Vaše vlastní pocity bez ohledu na to, co si o Vás bude myslet Váš pediatr. Miminka mají různé druhy pláče, jiný podvědomě poznáte, víte, že něco není úplně v pořádku. Raději 100x k lékaři zbytečně, než jednou nejít. Malá odřeninka pod nosem může být jen škrábnutí od nehtíku, se žlutou krustičkou ale taky potvora stafylokok, který je tak blízko od mozku dost nebezpečný. Miminko ví, že ho to bolí, Vy musíte hádat.
V určitém období může být pravidelný večerní pláč prostě jen vybíjením přebytečné energie, prohýbá-li se Vám však dítě u toho ve Vašem náručí do luku, může to být i projev nedostatku železa. Lékař to většinou pozná až díky tomu, že se dítěti zpomalí růst. Miminko totiž může vypadat dobře živené, bledé je prý po Vás a že je línější? To zvláště kluci bývají. Řiďte se intuicí, jestliže Vám říká, že něco není v pořádku, nejspíše to tak bude. Dobrý doktor toto ví a pokud jsou tam nějaké příznaky, krevní testy nechá udělat i jen pro Váš klid. Že se takové věci stávají jednomu z tisíce? No, někdo ten tisící bývá, že? Včasným zásahem Vám k léčbě mohou stačit pilulky, neskončíte na transfúzi krve.
Dlouhodobý pláč
Pokud vyloučíme nemoci a vybíjení energie, zbývají nám tu dva standartní důvody stálého, hlavně večerního pláče.
1.Bolesti bříška – je čas se zamyslet nad stravou, pokud kojíte, hlavně nad tou Vaší. Co může vadit zrovna Vašemu miminku, to musíte zjistit samy stylem pokus-omyl. Většinou pomůže vynechání čerstvého pečiva. Křupavé rohlíky rozhodně nezkoušejte, ale ani chleba jakkoli starý! Klasickou kávičku si po dobu kojení nedáte nikdy, jinak máte zaděláno na zábavu na celou noc. Naštěstí ty bezkofeinové dnes chutnají stejně, i když bez požadovaného efektu. A že by zrovna v tuto dobu hodil!
2.Zoubky – i ve 4. měsíci už můžete najít první zoubek, přejeďte děťátku v pusince po dásních klasickou kovovou lžičkou. Cinklo to? Rostoucí zoubky trápí hlavně večer, u někoho jeden jinde i celý týden. Přeji Vám tu první variantu, zoubků by se mělo objevit celkem 20.
V každém případě platí, že pokud své dítě vezmete do náruče, nemůžete ho tím „rozmazlit“. Děti Vaši lásku potřebují co nejvíce cítit, to platí v každém jejich věku. Docela určitě se k Vám budou chodit přitulit i v deseti letech a i tehdy jim Vaše náruč pomůže nejvíc. Během nemoci s nimi klidně spěte v posteli, přitulte je do náruče a uvidíte, jak jim to pomůže. Ať už s bolestí či jen s pochopením.

S přáním jen a pouze „zvědavých“ miminek
Nikola Rambousková