Jak vypadá správně připravená taška do porodnice

Už první den v porodnici zjistíte, že vám chybí celá řada drobností. A to přesto, že jste se přesně řídila podle seznamu, který vám předali v poradně. Co na seznamech chybí? Co ještě přibalit, abyste měla během pobytu úplné pohodlí?

Jak vypadá správně připravená taška do porodnice

Při jedné z posledních prohlídek a plánovaném nástupu do porodnice, dostane každá maminka seznam věcí, které by měla obsahovat její taška. Seznam je velmi stručný a každou z nás jistě napadne, zda nebudeme potřebovat ještě něco dalšího. Oficiální seznam věcí do porodnice, může vypadat podobně, jako níže uvedený.

Pro maminku a miminko je třeba mít sbaleno

  • doklady (občanský průkaz, těhotenský průkaz, oddací list a formuláře k porodu)
  • věci pro osobní hygienu
  • alespoň 2 ručníky
  • župan
  • přezůvky
  • jednorázové kalhotky a hygienické vložky
  • jednorázové pleny a vlhčené ubrousky

Zakoupila jste si všechny věci, které jsou na seznamu uvedeny, a přesto přemýšlíte, zda vám ještě nebude chybět něco dalšího. Určitě si přibalte ještě další věci. A které to jsou?

Ve vaší tašce nesmí chybět

Už během pobytu v porodnici se vás budou ptát, na jméno dětského lékaře. Proto si předem dohodněte registraci vašeho miminka. První návštěvu u dětského lékaře budete muset absolvovat do dvou dnů od propuštění. Většina dětských lékařů vás navštíví v pohodlí domova. Pokud nejste vdaná, je třeba si předem vyřídit na matrice prohlášení o určení otcovství. Většina porodnic předává údaje o novorozeném dítěti bezprostředně matričnímu úřadu, což znamená, že si po propuštění můžete rovnou vyzvednout rodný list dítěte. S rodným listem dítěte poté navštívíte zdravotní pojišťovnu, u které je registrovaná maminka a vyřídíte miminku kartičku pojištění.

K hygienickým potřebám si přichystejte i vlastní toaletní papír a to i v případě, že budete pobývat na nadstandardním pokoji. Už na pobyt v porodnici si pořiďte podprsenku pro kojení a určitě se vám během pobytu v porodnici bude hodit krém k ošetření bradavek. Zvolte si typ, který nemusíte umývat před kojením. Pro pohodlné sezení v prvních dnech se hodí plovací kruh. Na porodním sále si můžete pouštět i vlastní hudbu a pro doplnění energie je vhodný hroznový cukr. V dalších dnech pobytu už se budete věnovat péči o miminko a především správné technice kojení. Kojení podpoříte nejen častým přikládáním miminka, ale i pitím dostatečného množství tekutin. K pití jsou nejvhodnější čaje pro kojící maminky, nebo neperlivá voda. Čaj vám připraví na oddělení, jen je třeba vzít si s sebou vlastní větší hrnek.

I když pobyt v porodnici trvá jen několik krátkých dní, jsou to náročné dny plné nových prožitků. Vaše pohodlí a samozřejmě i pomoc a podpora partnera je cestou, jak vše zvládnout snadněji.