Látkové pleny Pastelky značky Haipa-Daipa

Látkové pleny Pastelky značky Haipa-Daipa jsou české výrobky originálního a praktického střihu, který si firma nechala patentovat. Plenám tohoto střihu látkovací maminky říkají „chobotky“ a rády je využívají pro svou velikou variabilitu. Pastelky jsou vyrobené z bavlny (90%) a polyesteru (10%), jejich součástí není svrchní nepropustná vrstva ani vrstva separační. K jejich sepnutí je navíc zapotřebí tzv. snappi sponky, kterou je taktéž nutno zakoupit zvlášť.

Chobotky jsem ráda používala, když byla dcerka ještě malé miminko, které se ještě nepřetáčí a neutíká. Krásně sály a rychle schly. Ovšem jakmile nevydržela chvíli ležet na zádech, odložila jsem je, protože jsem je nebyla schopná snappi sponkou sepnout dřív, než mi malá utekla – chce to pohotovost, zručnost a hlavně ten správný grif.

Výhody

Jejich velikost lze snadno přizpůsobit opravdu jakémukoli dítěti, v tomto ohledu předčí dokonce i rostoucí kalhotkové pleny na patentky, jejichž většinou 4 velikosti jsou již přednastavené. Dobré je, že gumičky kolem stehýnek zajistí, že ani řídká stolice neproteče do svrchních kalhotek a u chlapečků, kteří na rozdíl od holčiček čůrají před sebe, lze „chobot“ pleny smotat právě na místo, kde je to nejvíce potřeba, takže není nutné z tohoto důvodu vkládat další savou vrstvu.

Nevýhody

Nevýhodou je výše zmíněné (pro mě nešikovné) zapínání na snappi sponku. Někomu by také mohlo vadit, že na novorozeném miminku vypadají Pastelky příliš objemně a také to, že by se neměly dávat do sušičky právě kvůli gumičkám kolem stehýnek. (Neoficiálně se říká, že je v sušičce sušit lze, ale pouze na nejnižší teplotní stupeň.) Dále si některé maminky v recenzích stěžují, že ne všechny svrchní kalhotky na těchto plenách dobře sedí, ale já jsem používala svrchňáky od Bamboolika a neměla jsem problém. Jako poslední nepříjemný detail zmíním cedulku, která je našitá přímo ve špici „chobotu“. Člověk si pak musí dávat pozor, jakým způsobem plenu skládá, aby cedulka děťátko neškrábala.

Shrnutí

Nabídka látkových plen je neskutečně široká a nelze jednoznačně rozhodnout, který typ plen je ten nejlepší. U nás to bylo tak, že manžel přebaloval raději do jiného typu než já a vzdálenější rodinní příslušníci, jako např. prarodiče, oceňovali spíše pleny „vše v jednom“, které se používají podobně jako jednorázové pleny. Každý rodič si tedy musí sám zhodnotit, co mu bude nejvíce vyhovovat, které nedostatky je ochotný tolerovat a naopak co od pleny skutečně požaduje. Já jednoznačně doporučuji různorodost látkovací výbavy, do které bych Pastelky zahrnula také.

+ dobře sají

+ rychle schnou

+ přizpůsobitelná velikost

+ variabilita skládání

+ gumičky kolem stehýnek

– zapínání na snappi sponku

– nelze dávat do sušičky

– cedulka na špici „chobotu“