Tvoření a rozvoj dětské motoriky

Máte doma dítě předškolního věku a přemýšlíte, čím ho zabavit? Dnešní článek Vám nabídne tři nápady, které Vám pomůžou Vaše děti zabavit. Mimo zábavu si děti neprocvičí pouze jemnou motoriku, díky procvičení jemného svalstva ruky a prstů, ale také zrakové vnímání a rozlišování. Na všechny tři tvořivé nápady budete potřebovat: papír, barevné fixy, lepidlo a hlavně barevné kuličky.

1. Duhové tvoření

Na první cvičení budete potřebovat všechny ingredience z úvodu. Nachystejte si tedy bílý papír, fixy v barvách duhy, lepidlo a barevné kuličky. Začněte s tím, že si na papír namalujete duhu. Ta se skládá se sedmi barev a to v pořadí růžová, fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená. Mezi barvičkami si nechejte mezeru velkou zhruba 0,5 až 1 cm, záleží na velikosti barevných kuliček.

Nyní si nachystáme lepidlo a kuličky. Začneme hledat od nejmenší, tedy od růžové. Děti si kromě motoriky procvičí i zrak v podobě hledání jedné barvy mezi ostatními. Každou kuličku je potřeba lehce polepit a nalepit na čáru stejné barvy, v tomto případě začínáme s růžovou. Když dítě zvládne celou řadu, pokračujeme s řadou následující, tedy fialovou a hledáme fialové kuličky. Za pomoci tohoto systému pokračujeme s dalšími barvičkami.

Nyní už se dostáváme k poslední, červené barvičce. V případě, že nemáte doma po ruce lepidlo, můžete kuličky skládat přímo na papír. Barevné kuličky u sebe hezky drží tvar. S dětmi můžete na duze mimo jiné procvičovat barvičky. Čím mladší dítě, tím byste měli volit menší rozměry duhy ale zato s většími rozestupy. Velká duha by pro mladší dítě mohla být příliš zdlouhavá a mohlo by se začít nudit.

2. Barevné jméno

Dalším zábavným cvičením bude pro děti určitě barevné zpodobnění jejich vlastního jména. Pokud má Vaše dítě dlouhé jméno, zkuste napsat zdrobnělinu, případně můžete obměňovat slova i jako: máma, táta, pes, kočka a podobně. Nachystejte si bílý papír, barevné fixy a barevné kuličky. Na papír napište jméno dítěte (případně jiné slovo) a přečtěte mu ho po písmenkách a pak vcelku. 

Dítě nyní začne hledat barevné kuličky do jednotlivých písmen svého jména. Záleží na Vás, jestli dítěti určíte hledání stejné barvy do jednoho písmenka, nebo mu umožníte vytvořit si jméno opravdu plné barev. Kuličky by měly zůstat uvnitř písmene a neměly by se dostat za hranici barevné fixy. Až bude mít dítě své jméno vyzdobené, opakujte znovu čtení jednotlivých písmen a celého slova.

3. Kuličková kresba

V třetím cvičení se zaměříme na prostou kresbu. Pokud je dítě zdatné, může si předlohu namalovat samo. Jako inspiraci můžete použít následující obrázek skládající se z travičky, barevné kytičky a sluníčka. Nachystáme si tedy bílý papír, barevné fixy, případně lepidlo a barevné kuličky. Nejdříve si pomocí fix namalujeme barevnou předlohu.

Nyní se do hlavní role dostávají opět barevné kuličky. Dítě v této fázi opět hledá určité barvy kuliček a snaží se je dostat na barevnou předlohu. Doporučuji začít se sluníčkem a zelenou travičkou. 

Nyní nám, tedy dítěti, zbývá to nejsložitější, a to květ kytičky. Doporučuji začít od středu a květ postupně doplňovat. Až budete mít kytičku hotovou, můžete si barevné kuličky k předloze přilepit. Obrázky můžete obměňovat a s každou předlohou můžete vytvořit originální dílo.

Něco na závěr

Kromě toho, že si dítě procvičí jemnou motoriku a zrakové vnímání, můžete s barevnými kuličkami vytvořit i zajímavé obrázky, které potěší nejednu babičku. Barevné kuličky se dají sehnat v běžném papírnictví nebo na internetu. Pokud chcete zamezit „plýtvání“ barevných kuliček, stačí jen, když nepoužijete lepidlo a po každém výtvoru kuličky pouze setřepete.