Pokožka v průběhu těhotenství prodělává mnoho změn. Častým strašákem budoucích maminek jsou strie, tedy jizvičky, které vzniknou popraskáním elastických vláken pokožky. Nikoli na povrchu, ale v hlubších vrstvách kůže.
Co to vlastně strie jsou?
Strie jsou drobné pajizévky na kůži. Nevznikají však poškozením povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Strie vznikají při extrémním natažení kůže v době, kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Čím je organismus starší, tím víc se strie tvoří. Oblasti, které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií, jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa.
Strie mají zpočátku podobu sytě červené prasklinky, která postupně mění barvu přes růžovou až po bílou. Povrch jizvičky je zvrásněný.
Těhotenské strie vznikají nejčastěji ve třetím, posledním trimestru těhotenství, mohou se však objevit i mnohem dříve. Jsou následkem prudkého nárůstu objemu břicha, kdy přestává stačit elasticita kůže, a tím dochází k jejímu popraskání. Prasklinky však mohou vznikat i jinde po těle, např. v oblasti stehen, hýždí nebo na prsou.
Ke konci těhotenství se kůže na břiše a v jeho okolí nejvíce napíná a tehdy přibývá ke všem dalším těhotenským potížím také znatelné svědění, právě v oblasti vznikajících strií. V této chvíli je už na prevenci pozdě.
Jak strie vypadají?
Jak už bylo uvedeno, strie jsou drobné jizvičky. Jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů až po cca 1cm. Někdy se slévají dohromady a tvoří nehezké linie na povrchu kůže. Jejich barva se mění od narůžovělé až po fialovou. Časem strie poněkud vyblednou a mají lesklý perleťový nádech, přesto jsou na první pohled viditelné a představují (hlavně pro ženy) estetický problém.
Prevence strií
K prevenci strií se doporučuje promazávat a masírovat ohrožené partie speciálními přípravky (krémy, masážními oleji). V lékárnách je k dostání velké množství specializovaných přípravků, těhotenských olejů a mastných krémů. V podstatě však není nutné spoléhat jen na ty nejdražší přípravky, účel v tomto případě splní jakýkoliv, dobře mastící krém.
Žádný produkt vám ale stoprocentně nezaručí, že jizvičky nevzniknou. Alespoň si však při nanášení užijete krátkou uvolňující masáž a můžete mít dobrý pocit z toho, že jste pro sebe udělala maximum.
V promazávání se doporučuje pokračovat i po porodu a hlavně nezapomínat na zvětšující se objem prsou, jejichž pokožka těmito změnami může také utrpět.
Lze vzniklé strie odstranit?
Vzniklé strie mohou být po porodu hodně výrazné, mívají až modrofialovou barvu a mohou způsobit estetický problém, přestože jde jen o nezávažnou kosmetickou vadu způsobenou tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy.
Není navíc žádný důvod panikařit, časem se strie stanou mnohem méně viditelnými, obvykle vymizí do světlých, málo patrných jizévek ve tvaru proužků, někdy se ztratí úplně.
I zde se však nabízí moderní metody, jak strie odstranit, přestože stoprocentní výsledek nebývá nikdy zaručen. Léčba vyžaduje trpělivost a cena jednotlivých zákroků se pohybuje v nemalých částkách
Prostředky k odstranění strií
- biostimulační lampa – pomocí polarizovaného světla a tepelné stimulace podporuje hojení tkání, nabízí ji v kosmetických salonech, je možné ji i zakoupit
- laser – různé druhy laserových ošetření se využívají na různě staré a různě zbarvené strie, laser působí na jizvy zvenku i zevnitř, čímž dochází k jejich vyhlazení a vyblednutí
- dermabraze – zákrok spadající do oblasti plastické chirurgie, je nutná předcházející konzultace s odborníkem
U žádné z metod obvykle nestačí pouze jedna návštěva, to znamená, že celková cena za proceduru samozřejmě stoupá.