Opatrně na břišní svalstvo po porodu. Na co si dát pozor, aby vám cvičení neuškodilo.

To krásné období těhotenství náhle po porodu vystřídá etapa, kdy maminka intenzivně přemýšlí, jak se opět vrátit do formy a především, jak mít opět své nevytahané bříško. Jsou zde ale určité zásady, které je zapotřebí před začátkem cvičení dodržet, abyste si neuškodily.

Mějte na paměti, že těhotenské bříško se vyvíjí 9 měsíců, proto nelze čekat zázraky a chtít, aby bylo vše jako dřív hned teď. Nejideálnější je začít u stravování, které by mělo být vyvážené, bohaté na vitamíny a hlavně pravidelné (pravidlo o to důležitější, zdali kojíte). Maminky zrovna na jídlo po porodu lehce zapomenou ve všem tom mateřském shonu. Veškeré noční vstávání k miminku, péče o domácnost a další povinnosti, ženu dostanou do takového zápřahu, že je lépe intenzivní cvičení na chviličku odložit (minimálně na šestinedělí). Přesto je vhodné od počátku porodu provádět cviky na posílení pánevního dna. Tyto cviky obvykle naučí maminky již v nemocnici po porodu.

Kdy začít?

Nejlepší a také nejdůležitější indikátor pro posouzení, zda se již můžete vrhnout na zpevnění břišního svalstva, je zkouška rozestupu břišního svalstva (diastáze). Rozestup se tvoří celé těhotenství (výjimečně tomu nemusí být, zdali máte dostatečně dlouhé břišní svalstvo) s postupně narůstajícím bříškem, proto i navrácení těchto přímých břišních svalů chce svůj čas. Proto buďte trpělivé a nic neuspěchejte. Ovšem jsou lidi, kteří mají rozestup trvalý, aniž by o tom věděli, popř. se diastáze vyskytuje u novorozenců nebo starší populace vlivem ochabnutí svalstva. Existují i vzácné výjimky, u kterých k rozestupu nedochází.

Brzký počátek zpevňování této partie by mohl zapříčinit trvalý rozestup, který cvičením zafixujete na svém bříšku. Nejjednodušší je si rozestup sama prověřit hmatem.

Zkouška diastáze

Lehněte si na záda, můžete pokrčit nohy a lehkým zvedáním do sedu si nahmatejte přímé břišní svalstvo. Rozestup najdete cca 4 cm pod či nad pupíkem, kdy se naše prsty „zaboří“ do měkkého a kousek vedle se již nachází tvrdší část, čímž je břišní svalstvo. Diastáze může být ve vzdálenosti cca 10 až 13 cm. Hůře vzdálenost mohou nahmatat obéznější lidé, ale jistě rád poradí kdejaký masér, fyzioterapeut či rehabilitační sestra.

Na co si dát pozor

Navrácení břišních svalů je individuální. Někomu se to poštěstí brzy, někteří musí vyčkat 3 až 6 měsíců či déle. Rozestup před počátkem cvičení můžou zhoršit i běžné každodenní činnosti, které budete vykonávat. Kupříkladu samotné vstávání z postele zatíná břišní svalstvo, proto je nejvhodnější se zvedat z boku. Dále to je časté zvedání miminka a jiných těžkých věcí apod. Je doporučováno nosit podpůrný poporodní pás, který danou oblast zpevní a zabrání ještě větším škodám projevujících se vlivem diastáze.

S rozestupem břišních svalů tělo ztrácí oporu pro záda, které jsou více namáhána a mohou způsobovat bolestivost nebo dokonce až vyhřeznutí plotének. Celkové držení těla i vlivem absence těhotenského bříška dostává velmi zabrat a je nevyvážené. Opakovat se mohou v místě diastáze také kýly.

Pro nápravu břišního rozestupu můžete vyhledat pár vhodných cviků, které jsou zaměřeny na nejhlubší břišní sval (příčný sval), bránici, pánevní dno a svaly podél páteře, popř. si nechte poradit fyzioterapeutem nebo rehabilitačním pracovníkem.

Po napravení těchto svalů se můžete s elánem pustit do aktivního cvičení a navrátit se do svého „předtěhotenského těla“. Nezapomínejte, že to chce čas, trpělivost a nic zbytečně neuspěchat. Po porodu si užívejte v první řadě miminka, které vás potřebuje ve dne v noci.