Vyrábíme s dětmi: Základní vystřihovánka pro každého prcka (obrazový průvodce)

Za našich mladých let, v době, co jsme sotva odrostli kočárku, s námi rodiče a prarodiče stříhali a lepili jednoduché vystřihovánky. Dnes jsou už pomalu raritou a zdaleka ne každý rodič si na ně v době tabletů a vysokorychlostního internetového připojení vzpomene. A to je škoda. Takže, o co se jedná?

Vlastně o nic světoborného, abyste si pěkně vyhráli s takovým 2-4letým dítětem úplně postačí novinový papír (nebo nějaké letáky kterých je v každé schránce přehršel), nůžky a lepidlo. Pak chybí jen málo, aby vznikl takový pěkný obrázek, jako třeba tento:

Krok 1:

Vezměte si kus nějakého barevného papíru. Nemusí to být zrovna barevné papíry pro děti z papírnictví, naopak, lepší je vzít jakoukoli část novin, časopisu nebo letáku.

Krok 2:

Na tento papír nechejte dítě podle jeho schopností nakreslit (nebo spíše obkreslit) nějaké tvary: kolečka, obdélníky, něco jako mráčky. Představivosti a snaze malého šikuly se meze nekladou. Pro potřeby obkreslení můžete vzít třeba podélnou kostku z Dupla, pětikorunu a jiné – snadno doma dostupné – věci.

Krok 3:

Nakreslené tvary vystřihněte. Je-li dítko šikovné a s nůžkami to už umí, nechejte stříhat je. Tip: povídejte si o vystříhaných tvarech a naučte se je poznávat: kruh, obdélník, čtverec, ovál…

Krok 4:

Společně rozmístěte tvary po papíře. Můžete si vytvořit třeba zajímavý vláček, kterému strojvedoucí pěkně přiložil pod kotel (z mašinky se kouří). Nebo poskládat něco úplně jiného. Tip: nechejte dítko sestavit z vystřižených tvarů nějaký obrázek samotně. Může vzniknout překvapivé umělecké dílko.

Krok 5:

Vezměte si čistý bílý papír. Nyní stačí tvary pouze přilepit. Nezapomeňte, že každý obrázek je originál. Použijete-li jiný papír, se stejným motivem bude působit úplně jinak. Třeba takto:

Přejeme příjemné tvoření!