Nošení dětí – jak obléct sebe a děťátko?

Při nošení dětí v šátku je především v zimě dosti nepohodlné a nepraktické oblékat sebe zvlášť a dítě zvlášť. Ideální je oblékat se dohromady. Nejen že jste si vzájemně blíž, ale hlavně se vzájemně zahříváte. Proto je dobré pořídit si pár doplňků, které oblékací proceduru zpříjemní a usnadní.

Bunda nebo kapsa

Pokud ještě nevíte, zda budete skutečně miminko nosit, nevyplatí se investovat do speciální nosící bundy, ale je lepší si pro začátek pořídit pouze tzv. ochrannou nosící kapsu. Ty obyčejnější seženete za pár stovek na rozdíl od bund, které jsou v řádech tisíců. Použití je jednoduché: Vy se oblečete do své bundy, kterou nezapnete, a přes svou ratolest naaplikujete kapsu, která ji ochrání před nepřízní počasí.

Také si můžete nechat ušít vsadku, kterou zipem připnete do své vlastní bundy. Je to také ekonomičtější řešení než speciální bunda a je o něco pohodlnější než kapsa, ale má tu nevýhodu, že s ní nemůžete nosit na zádech.

Konečně se dostáváme k nejpraktičtější, ale zároveň nejdražší variantě: Nosící bundě. Ideální nosící bunda by měla mít vsadku, která se dá připnout zepředu i zezadu podle toho, jestli dítě nosíte na břiše nebo na zádech. Také by měla být vybavena kapuckou na zajištění hlavičky, když dítě usne, a odnímatelnou kapuci pro Vás. Já osobně doporučuji pořídit si bundu delší, ideálně kabát, aby větším dětem nožky pod bundou nevykukovaly ven.

Kukla

U děťátek, která již udrží sama hlavičku, vykukuje ze šátku či nosítka holý krk. Šála pro účel zakrytí v tomto případě není vhodná, akorát by překážela. O něco lepší je rolák, nicméně ideální je pořídit kukličku. Spolehlivě zakryje nejen krk, ale i oblast pod bradou a samozřejmě hlavičku včetně uší.

Návleky, botičky

Druhou částí těla, která není přímo zahřívána nosičem, jsou nožičky. V chladných dnech je dobré obléct miminku teplé ponožky. Návleky na nohy jsou také dobrým pomocníkem: Děťátko se totiž do nosítka či šátku lépe aplikuje s menším množstvím oblečení. Návleky tedy můžete obléknout, až když je dítě uvázáno na břiše či zádech.

Do velkých mrazů teplé ponožky nestačí. Skutečně myslete na to, že je potřeba nožkám dopřát teplo. Proto buď použijte několik vrstev ponožek v kombinaci s návleky nebo si pořiďte zateplené nosicí botky – rychlé a praktické, ale pro peněženku méně přívětivé řešení.

Nechce mít ruce zastrčené?

U živějších dětí, které neustále vyndávají ruce z bundy, nastává nepříjemná situace: Buď ruce můžete neustále strkat zpět dovnitř, což při nošení na zádech tak úplně nejde, můžete dítě nechat mrznout a čekat, až ty ruce dá dovnitř samo nebo ho můžete přiobléct. Oblékat mu teplý svetr nebo dokonce i bundu je dosti nedomyšlená varianta, jelikož trup těla bude mít přehřátý. Já jsem to u své holčičky řešila na podzim bolerkem, postupně ale sama zjistila, že pod kabátem je tepleji. Dnes už se dá sehnat i krátká bunda pro děti, která zahřívá pouze hrudník a ruce dítěte.