Nehrají si vaše děti s hračkami? Možná jich mají moc

Vypadá to u vás doma skoro jako v dětském koutku? Je největší zábavou vašich dětí všechno jen vykramařit a jít dál? Zredukujte jim množství hraček.

Méně je někdy více

Vyzkoušejte uvést toto známé pořekadlo do praxe a pravděpodobně budete velmi mile překvapeni výsledkem. Na jedné straně chceme dětem dopřát jen to nejlepší, na druhé straně jim však nevědomky odpíráme prostor pro fantazii a kreativní hru. Když mají děti příliš mnoho podnětů a jsou zahlceni hračkami, nezvládnou se v tom chaosu zorientovat a nevědí, jak ke hře přistupovat. Pokud jsou naopak v prostředí s minimem hraček, tak jim fantazie pracuje na plné obrátky a rázem se z nich stanou vynalézavé a hravé děti.

Zkuste si zavzpomínat třeba na své dětství. Ať jsme jeli na návštěvu za babičkou, nebo na prázdniny na chatu, nikdo se moc nezaobíral tím, co tam budeme dělat a čím se zabavíme. Nevozili jsme s sebou ani krabice plné hraček, ani tablet s desítkami her a videí. Prostě jsme jeli a při náznaku zahálky nám bylo řečeno, že máme jít ven nebo utírat nádobí. Zabavili jsme se naprosto vším, co nám přišlo pod ruku, a jelikož toho nebylo moc, vydrželo nám to celé hodiny.

Samozřejmě není nutné zacházet do extrémů a vyházet dětem veškeré hračky a zanechat jim pouze ty, které je dle nejnovějších trendů dokonale stimulují.

Jaké jsou tedy možnosti?

Hračky vytřídit a „dávkovat“
Během třídění podobně narazíte na hračky, které už nejsou vzhledem k věku dítěte aktuální nebo je ani nezaujaly. Ty si uschovejte pouze pokud plánujete dalšího potomka, v opačném případě je dejte stranou, půjdou nemilosrdně z domu. Zničené hračky rovnou vyhoďte, ty nejsou vhodné ani k prodeji, ani jako dar. Ostatní hračky rozdělte do úložných boxů a část z nich uložte například na skříň, pod postel či do šatny, kde je můžete několik týdnů ponechat a následně je vystřídat se stávajícími hračkami. Budou pak dětem mnohem vzácnější a připadat jim skoro jako nové.

Prodat i darovat
Zachovalé hračky, kterým vaše děti už odrostly, můžete nafotit a prodat na bazarových serverech, prostřednictvím prodejních aplikací nebo na sociálních sítích. Hračky a hry můžete samozřejmě také věnovat kamarádkám, přátelům, maminkám v nouzi, kojeneckým ústavům či azylovým domům. Tam je ale dobré nejdříve zavolat, jestli o ně mají zájem.

Kus za kus
Jestli už jste zredukovali hračky na relativně únosnou míru, zkuste si osvojit pravidlo „kus za kus“ neboli když jde nová hračka domu, jiná musí z domu pryč.

Až se do této očisty pustíte, dělejte ji pokud možno bez přítomností dětí. Ušetříte si tím spoustu času i energie. Odměnou vám bude uspořádaný byt a hravější děti.