Může heřmánkový čaj uklidnit neklidné dítě?

Znáte ten pocit, když si večer sednete na pohovku po náročném dni plném stresu a dopřejete si šálek heřmánkového čaje, který vás vždy naladí na vlnu harmonie a navodí klidný nerušený spánek? Díky uklidňujícím vlastnostem je tento čaj oblíbený po celém světě. Ale víte, že tento lahodný nápoj pomůže uklidnit i vaše malé dítě? Výluh z heřmánku je populární přírodní lék na nepříjemné kolikové bolesti a zmírňuje nervozitu u kojenců.

Kolik a kdy mohu dítěti nabídnout heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj můžete dítěti nabídnout od ukončeného šestého měsíce. Je to věk, který se považuje za bezpečný pro zařazení prvního čaje i ostatních potravin. Při prvním podání heřmánkového čaje nabídněte pouze 15 mililitrů. Pokud dítě heřmánek přijímá a do dvou dnů se neobjeví žádné alergické reakce, můžete začít podávat až 30 mililitrů čaje na jednu dávku, kdykoli vaše dítě trpí nepohodlím, které způsobuje neklid a střevní plynatost. Studie zjistily, že podání přibližně 150 mililitrů heřmánku každý den, působí jako prevence proti nepříjemným kojeneckým kolikám. Nicméně pro začátek bude mnohem lepší zvolit menší množství, které odpovídá přibližně 60-90 mililitrům čaje denně.

Několik dalších výhod heřmánkového čaje

  1. Jak již bylo výše zmíněno, čaj z heřmánku působí preventivně proti kolikovým bolestem a uklidňuje rozrušení u dětí.
  2. Podporuje klidnější spánek díky relaxačním silicím, jako jsou chamazulen, bisabolol, matricin.
  3. Zabraňuje vzniku plynu ve střevech a napomáhá trávení. Heřmánkový čaj okamžitě působí proti bolestem břicha.
  4. Pomáhá při běžném nachlazení a uvolňuje dýchací cesty od hlenů v důsledku častého nachlazení a kašle.
  5. Antioxidační sloučeniny bojují proti zánětu, což může být velmi užitečné pro děti, které trpí zánětem kůže. Pomáhá i při plenkové dermatitidě. Vyrážku můžete potírat jemnou gázou namočenou v heřmánku.

I výběr heřmánkového čaje pro dítě je velmi důležitý. Jak vybrat ten správný?

  1. 1.Vždy kupujte čaj od důvěryhodných prodejců, nejlépe však v BIO kvalitě vyrobený v České republice.
  2. Vybírejte čaje pouze ve varných sáčcích, jedině tak můžete omezit množení bakterií. Sypaný heřmánkový čaj může obsahovat bakterie Clostridium botulinu, se kterými si dětský zažívací trakt do dvou let věku nedokáže poradit a to z důvodu nedostatečnému vyvinutí střevní mikroflóry.
  3. Vybírejte čistě heřmánkový čaj bez ostatních přísad. Na trhu jsou k dostání heřmánkové směsi, ve kterých jsou přidané například listy rooibosu, levandule, zeleného čaje nebo máty.

Závěrem

Heřmánkový čaj může posloužit jako skvělý domácí lék na několik zdravotních neduhů jak u dětí, tak i dospělých. Vždy ale bude lepší, když se poradíte s ošetřujícím lékařem o zdravotním stavu vašeho dítěte. Pokud jste se rozhodli v podávání čaje bez lékařského dozoru, držte se doporučeného dávkování a vybírejte nejčistší formu heřmánkového čaje.