Jak se dostat po porodu zpět do formy? Protahovací cviky a jóga vám pomohou

Otázka, jak se po porodu dostat zpět do formy, trápí mnoho žen. Neexistuje jedna univerzální rada, která by stačila všem. Tak jako každá žena prožívá naprosto unikátním způsobem těhotenství, a každé tělo na něj reaguje jinak, tak i rekonvalescence po porodu má pokaždé jiný průběh a trvá různě dlouho. Přesto existuje několik tipů, jež vám pomohou návrat do formy po narození potomka značně ulehčit.

Zátěž přidávejte postupně

Základním pravidlem je, že se všemi aktivitami je vhodné začít postupně. Dát tělu čas, aby se adaptovalo na novou situaci. A pak pomalu začít s fyzickou aktivitou. Obecně platí, že stejnou dobu, jakou trvala tělesná indispozice, potřebuje tělo na to, aby se dostalo zpět na původní úroveň zdatnosti. Těhotenství je pro tělo obrovská zátěž, a nebylo by správné po něm chtít fyzické výkony hned po šestinedělí.

Začněte chůzí

Nejvhodnější aktivitou, jíž můžete vykonávat téměř ihned po porodu, je chůze. Vycházky prospějí vám i miminku. Zátěž regulujeme rychlostí chůze a délkou trasy. Začněte pomalu.

Fyzické vyčerpání, únava a nevyspání, i kojení si jistě na vašich silách vzaly svou daň. Nemohu zapomenout, jak jsme s naším 3-týdenním synem vyrazili na procházku do Jizerských hor. Bylo to v lednu, mrzlo. A i když jsme naplánovali trasu jen 12 km, a já se cítila dobře, málem jsem nedošla na vlak. Problém je mimo jiné i v tom, že klouby a svaly se vlivem těhotenských hormonů rozvolní a povolí, když je zatížíte neúměrnou aktivitou, jsou namáhány mnohem více než před těhotenstvím. A mnohem více bolí. Teprve, když tělo zvládne delší procházkou ostrým tempem, přidejte běh nebo in-line brusle a další aerobní sporty.

Cvičte protahovací cviky a trénujte jógový dech

Dalším cvičením vhodným v období šestinedělí jsou protahovací cviky a cviky zaměřené na dýchání. Již v porodnici můžete podpořit zavinování dělohy lehem na břiše na smotaném ručníku a nácvikem hlubokého jógového dechu. Postupně přidávejte cviky na aktivaci pánevního dna. Jestli jste ke konci těhotenství cvičila s nafukovacím balónkem pro přípravu k porodu, využijete ho i po něm. V případě větších problémů s pánevním dnem, inkontinencí nebo jiného diskomfortu doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta. Potíže tohoto typu můžete nevhodným cvičením ještě prohloubit. Totéž platí při diastáze – rozestupu břišních svalů. I zde cvičení bez odborného posouzení zdravotního stavu stav může spíše zhoršit.

Pokud diastázou netrpíte, přidejte po šestinedělí vhodné posilovací cviky na bříško. To bývá po narození potomka hodně povolené. Jeho kondice, a tedy i doba, než se jeho stav zlepší, záleží na věku maminky, ale i na poměru svalů a tuku v těle. Pokud vás trápí povislé břišní svaly, kromě cvičení je vhodné upravit i jídelníček. Racionální a vyvážená strava vám s návratem do formy rozhodně pomůže.

Jestliže jste po císařském řezu, vždy konzultujte cvičení na posílení bříška se svým ošetřujícím lékařem. Po CS je nutné, aby se jizva dobře zahojila, než ji začnete namáhat.

Aby záda nebolela

Dále odborníci zdůrazňují přínos cvičení na protažení zad a svalů kolem páteře. Časté nošení miminka, kojení a nepravidelný spánek se na těle projeví. Mnoho žen se shoduje na tom, že je nikdy nebolela záda tak jako v šestinedělí. Vhodná pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému a jako prevence bolesti zad je i jemná jóga.

Stejně jako u všech jiných tělesných aktivit, i cvičení po narození potomka, je věcí značně individuální. U mladších maminek prvorodiček proběhne rekonvalescence obvykle rychleji, v řádu několika týdnů. U starších rodiček a více rodiček to bývají měsíce i roky.

Získání původní fyzické formy lze podpořit racionální stravou bohatou na bílkoviny, minerály, vitamíny a zdravé tuky. Z velké míry, ale závisí na individuálním nastavení a možnostech organismu. Po prvním potomkovi v 35 letech jsem se dostávala zpět necelý rok. Po druhém potomkovi v 37 letech to byly spíše 3 roky. Ač jsem postupovala stejně.

Podstatné je věřit svému organismu a vytrvat, i když výsledky nejsou viditelné hned. Všechno dobré, co pro své tělo děláte, se v něm ukládá, a jednou se to projeví.