Co je třeba vědět a znát, když se snažíte počít miminko

Rozhodli jste se nechat svou rodinu rozrůst o dalšího člena, ale vlastně nemáte mnoho informací o tom, jak tento proces funguje? Tento článek vás seznámí se základními věcmi, které by měla v takové situaci vědět každá žena.

Jak funguje ženský cyklus

Ideální cyklus má 28 dní, zkratkou „DC“ v tomto případě označujeme „den cyklu“, o kterém hovoříme. Den, kdy žena dostane menstruaci označujeme za „1DC“, neboli první den cyklu. Ten je následně ukončen ve chvíli, kdy žena dostane o měsíc později menstruaci další, a tedy začíná cyklus nový.

Obvykle přibližně v polovině tohoto cyklu dochází k uvolnění vajíčka z vejcovodu, to je označováno jako ovulace. Ovulace je pro početí dítěte nepostradatelná. Vajíčko se tedy kolem 14DC uvolní z vaječníku (většinou střídavě každý měsíc z jednoho), a pak se přibližně 7 dní skrze vejcovod dostává do dělohy, kde je pro něj připravená výstelka k uhnízdění v případě, že je vajíčko cestou do dělohy při své cestě vejcovodem oplodněno. Z toho důvodu je vždy dobré, aby žena věděla, zda ovulaci má a ideálně i kdy (dá se zjistit pomocí domácích testů, které můžete zakoupit v lékárně).

Nejvhodnější doba k souloži je den před ovulací a v den ovulace. Šance k početí je ale už 4 dny před ovulací, a ještě den po ní. Tuto dobu nazýváme plodnými dny.

V případě, kdy vajíčko nebylo oplodněno

Pokud vajíčko není oplodněno, děložní výstelka se dále přestává tvořit a přibližně po 28 dnech od poslední menstruace přichází nový cyklus.

V této fází ale nezoufejte, průměrná doba početí u zdravého páru do 30 let věku se uvádí 1 rok. Určitému procentu párů se sice početí podaří napoprvé, jiným párům může početí trvat i delší dobu, po roce bez oplodnění je ale lepší kontaktovat lékaře a další postup konzultovat s ním.

Nezapomínejte na kvalitní životní styl – vynechat nezdravá jídla, užívat si pohybu, trávit čas na čerstvém vzduchu a v přírodě, a především se na myšlenku o dítěti příliš neupínat. Nejedna žena potvrzuje, že početí dítěte přišlo po dlouhé době až ve chvíli, kdy se oběma partnerům podařilo od této touhy upustit a začít se soustředit na jiné věci. V takovém případě se doporučuje např. vyjet si s partnerem na dovolenou do zahraničí.

V případě, kdy bylo vajíčko oplodněno

V případě, kdy bylo vajíčko na své cestě vejcovodem oplodněno ještě v danou chvíli žena nemůže nic tušit. Vajíčko asi týden putuje do dělohy, kde se při ideálních podmínkách uhnízdí. K tomu dochází tedy kolem „7 – 8 DPO“, neboli sedmý až osmý den po ovulaci. Jakmile je vajíčko uhnízděno, není již vlastně vajíčkem, ale shromážděním buněk. V tomto shluku buněk se nově vytvoří i zárodečné buňky placenty, které začínají produkovat hormon hCG, neboli lidský choriový gonadotropin.

Tento hormon je již v minimálním množství možno zachytit v moči za pomoci odběru krve či doma provedeného těhotenského testu (ten je taktéž možno zakoupit v lékárně, příp. také v drogerii). Kolem 9. – 10. dne po ovulaci je tedy poprvé možno detekovat těhotenství – malé procento žen už může pociťovat prvotní příznaky, které se ale snadno dají splést s očekávanou nadcházející menstruací a premenstruačním syndromem – to jsou např. bolesti podbřišku, bolesti prsou, zvýšená chuť k jídlu nebo změny nálad.

Jelikož v tomto stádiu dochází k velkému procentu těhotenství, která ve velmi rané fázi zaniknou, doporučuje se raději provádět testování domácím těhotenským testem až v době vynechané menstruace, tedy přibližně 14. den po ovulaci a později.

Jste těhotná

Pokud vám těhotenský test opakovaně vyšel pozitivně a navíc sílí, máte nejspíš důvod k radosti. Tu je v této fázi lepší šířit jen mezi partnery samotnými, dokud těhotenství nepotvrdí lékař.

K lékaři se doporučuje přijít na prohlídku k potvrzení těhotenství nejdříve v 7. těhotenském týdnu (tedy v sedmém týdnu po začátku poslední menstruace, jelikož od tohoto dne se těhotenství počítá, i když k reálnému oplodnění dochází přibližně až o dva týdny později). Pomoci při výpočtu vám dokáže například těhotenská kalkulačka na internetu.

Přibližně v 7. – 8. těhotenském týdnu je možno díky ultrazvukovému vyšetření potvrdit graviditu a také zachytit srdeční akci plodu.

Nejrizikovějším obdobím těhotenství je první trimestr, tedy 13 týdnů od začátku poslední menstruace. Po skončení tohoto období už se doporučuje těhotenství bezstarostně oznámit rodině, přátelům i známým.