Chodítka a nosítka – opravdu dítěti škodí?

„Narodilo se vám miminko a vašim jediným přáním je nosit jej i po porodu stále u srdce? Pořiďte si nosítko!“ tímto a dalším podobným sloganem se prezentuje mnoho českých i zahraničních firem prodávajích nosítka. Kdo by nechtěl mít své dítě neustále u sebe a mazlit se s ním kdykoliv to bude možné. Jenže je nosítko opravdu vhodné i pro malé miminko?

Je to tak, že zejména prvorodičky již v těhotenství zkoumají své možnosti. Pročítají internetové diskuze a pořizují výbavičku pro miminko. Při té přiležitosti se samozřejmě také informují o možnostech moderních pomůcek. Žádná matka není stejná – jedna preferuje vození dítěte pouze v kočárku, druhá si přeje šátkovat a třetí by své dítě do nosítka nikdy nedala. Je to jako nekončící válka mezi veganem a masožravcem. Každý má svůj názor a není dobré vehementně někomu cpát ten svůj.

Rozdíl mezi nosítkem a šátkováním

Výhoda nosítek a šátků je ta, že jsou dobře skladné. Při troše šikovnosti si do něj dítě upevníte v několika minutách a následně se vám uvolní ruce pro práci. Plusem těchto pomůcek je zejména vlastní pocit pohodlí a touha mít miminko stále u sebe. I ono se pak cítí více uvolněnější a v bezpečí. Mnoho dětí se díky šátkování a nošení na hrudníku matky zklidní. Většina z nich také okamžitě usne. Jaký je ale rozdíl mezi nosítkem a šátkováním?

Jde především o správný výběr a nešetřit na penězích, co se týká kvality. Šátek nebo nosítko vždy kupujte v obchodech tomu určených a nikdy ne z ciziny, zvlášť v obchodech podobných aliexpresu a dalších. Prodavačka by vám při nákupu měla ochotně ukázat správný způsob nošení a uvázání. U šátků je také důležitá pevnost materiálu. Obecně platí, že šátkování je u matek oblíbenější než nosítka. Pokud jste se někdy vydali pročítat diskuze na internetu, jistě vás překvapila spousta negativních názorů právě na nosítka. Někdo je označuje za „visítka“, protože v něm údajně dítě visí za genitálie a křiví se mu tak páteř. Tyto názory jsou však scestné a je třeba brát je s rezervou. Na trhu se dají totiž koupit i velmi kvalitní nosítka, která mají spodek vystlán širokým rozsedem a miminko v něm tedy zaujímá správnou pozici ve tvaru písmene „M“.

Pravdou je, že v šátku se dítě cítí opravdu bezpečněji, kdežto v nosítku může lehce klouzat. Není totiž tolik přitěsněno k tělu matky. Tak jako tak, dítě by se nemělo nosit celé dny. To platí jak pro nosítka, tak pro šátky. Proto by se měly šátky s nosítky kombinovat zároveň s kočárky a dítě by tak mělo dostat možnost ležet na rovném povrchu déle než viset při těle. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, není nic jednodušího než kontaktovat fyzioterapeuta, který vám princip uvazování rád vysvětlí.

Jsou chodítka opravdu zlo?

Někdo dětská chodítka posměšně nazývá „škodítkem“. Je to z důvodu, že dítě se při pohybování v chodítku dotýká země pouze špičkami chodidel. Dítě by se nemělo do chodítka dávat příliš brzy, omezuje se tak jeho přirozený motorický vývoj. Dle některých názorů se tu dítě také nepřirozeně krčí a páteř tak nemá šanci vybočit. Tím pádem se nezpevňuje trup a ochabují břišní svaly. Při chůzi v chodítku může docházet k velkému tlaku na kyčle a to je pro budoucí vývoj dítěte samozřejmě velkým problémem.

Před koupí chodítka se zeptejte sami sebe, zda je tato pomůcka pro vaše dítě opravdu potřebná. Jde o to, že dítě se samo rozhodne, kdy je připraveno začít chodit nebo lézt. Začne se opírat o nábytek, postavit se díky židličce nebo začne zkoumat stůl díky postavení se na celou plosku chodidla. Tím, že jej strčíme do chodítka, tomu přirozenému poznávání zabráníme a donutíme dítě, aby se samo popralo se svou silou. Tím dochází ke zmiňovanému tlaku na kyčle. To samé platí bohužel také u hopsadel. Pokud jste si již chodítko pořídili nebo jste jej dostali darem, nezoufejte. I zkušený fyzioterapeut vám řekne, že 10 minut denně pobytu dítěte v chodítku jeho zdraví zas tolik neuškodí. Platí tedy – všeho s mírou.