Normandie a její pobřeží, to jsou vlny oceánu a vítr ve vlasech!

Chcete-li si užít pohádku a máte na to jen cca 10 dní, vyražte na sever Francie, do její části zvané Normandie. Poznat ji celou by trvalo poněkud déle, Vám bude napoprvé stačit projet si její pobřeží. Určitě se sem totiž budete chtít vrátit, tak mocné kouzlo mají vlny oceánu, které ji omývají i úžasná architektura, kde každý dům vypadá jak zámek z pohádky. S vlasy si Vám neustále bude hrát vítr, což není každému příjemné, ale díky němu je tu stále krásně. Prší sice téměř každý den, ale jen jednou a to cca 5 minut. Ten stálý vítr mrak rychle odfouká hlouběji nad pevninu a Vy se můžete opět vydat na průzkum okolí.

Odkud začít?

Dieppe

Toto město můžete použít jako výchozí bod. Leží přímo na pobřeží na pomyslné severní hranici Normandie. Při cestě od nás ze středu Evropy tady tedy poprvé narazíte na oceán. Město je zajímavě postavené, procházíte se jím, ale žádná ulice Vás nedovede k pláži, podél celé její délky je totiž postavena celá řada městských domů, kterými musíte projít – slouží jako taková brána k plážím. Je to jedno z mála větších měst na pobřeží, narazíte tu i na klasický „pařížský“ kolotoč, na kterém se rádi svezou i dospělí lidé.

Pokud do Dieppe dorazíte v neděli, velmi pravděpodobně na pláži zažijete i klasický trh. Molo s majákem je zas oblíbeným místem všech rybářů, skoro tu přes ně neprojdete. Až si projdete pláž, smočíte nožky (a pěkně je namasírujete, pláž je totiž oblázková), prochodíte staré uličky města i jeho náměstí, je čas vyrazit dále. Držte se stále pobřežních silniček a vydejte se odtud dolů (po mapě) po pobřeží. Ve skutečnosti se však budete šplhat nahoru – na útesy. Cestou se připravte na pár zastávek, výhledy na oceán, zálivy i pobřežní vesničky jsou úžasné.

Dostali jste hlad?

Hlady zde neumřete, v místních obchodech nakoupíte vše, včetně výborného francouzského pečiva (sladkého i slaného), baget, sýrů, paštik i ovoce a zeleniny. Můžete samozřejmě navštívit restaurace, ale piknik na pláži je piknik na pláži. A vhodných míst je tu spousta. Pláže jsou až na vyjímky schované mezi útesy a tedy pěkně rozkouskované, poskytují dostatek soukromí na pár úžasně strávených chvil.  

Ubytování na zámku? Běžné.

Normandie má a vždy měla velmi úrodnou zem, právě díky kombinaci těch častých deštíků a sluníčka a díky tomu byla vždy bohatá. To poznáte hned při přejetí jejích pomyslných hranic, téměř každý dům tu opravdu vypadá jako malý zámek ve svém vlastním království, zahrady jsou tu krásně zelené, hádejte proč.

Sehnat ubytování tu není nijak obtížné ani když nemáte rezervaci předem. Stačí sledovat cedulky s nápisem Chambres d´hotes, což je ekvivalent anglického Bed and Breakfast. Nepřekvapí Vás, že budete spát v malém zámečku, kde tady také jinde, že. Pokud náhodou v sezóně mají plně obsazeno, obvolají kvůli Vám všechny nejbližší chambresi, popřípadě příbuzné, až Vás někde udají. Na noc Vás bez postele nenechají. Skvělý systém.

Která místa stojí za to navštívit?

Étretat

Cestou projedete spoustou krásných městeček a míst, toto městečko však nesmíte minout. Samo o sobě je to středověký skvost a navíc se honosí nádhernou pláží pod útesy, sevřenou dvěma skalnatými slony. No opravdu, z obou stran.

Le Havre

Toto je velké město, které však můžete vynechat. Za války bylo kompletně vybombardované a narychlo znovu postavené, není tedy nijak krásné na pohled. Dýchají na Vás spíše válečné vzpomínky, pokud jedete cíleně za touto historií, jste tu správně. Je zajímavé jím alespoň projet, pak si více užijete ten kontrast, který Vás čeká naproti přes záliv.

Honfleur

Pravý opak Le Havru. Nádherný středověký přístav, s kavárničkami, obchůdky se suvenýry, sladkostmi, starožitnostmi a dalším klasickým zbožím v domech se středověkými znaky. Procházky i posezení v místním přístavu si zde vážně užijete. Po celé léto tu všude kvetou a voní hortensie, vystupují pouliční umělci, celé městečko žije oprávněně turistickým ruchem.

Trouville – Deauville

Dvojměstí a velmi známé lázně plné Angličanů a pruhovaných plážových stanů.

Máte-li raději velká města a městské pláže, tady jste správně. Najdete tu vše, co k městskému životu patří a přitom v malebném balení. Na silnicích a parkovištích i tady (tak jako všude po celé Normandii) můžete obdivovat stále nějaké veterány, to pohladí po duši zejména pány.

Válečná historie

Pánové v Normandii plánují většinou navštívit pláže známé z války ze dne D (vylodění v Normandii) –  Juno Beach, Omaha Beach atd. Na všech zde najdete muzea a památníky, vztahující se k této válečné historii. Neměli byste zapomenout navštívit ještě Cherburg, kde se nachází ohromné mořské muzeum nejen s mořskými živočichy, ale i se zpřístupněnou ponorkou.

Le Mont St. Michel

Poslední zastávkou, kterou nemůžete při návštěvě Normandie vynechat je tento proslulý ostrůvek. Dodnes se Normandie se sousední Bretaní hádají se o jeho vlastnictví, informace o něm tedy najdete v průvodcích po Normandii i v těch o Bretani. Není divu, městečko s chrámem, které je jedna velká pěší zóna, opravdu stojí za to navštívit. A víte, kde začít, až se příště pustíte do prozkoumávání Bretaně. Její divoká krása stojí také za to.