Ještěd – dominanta Libereckého kraje

Všichni jistě známe Ještěd. Futuristická stavba, nádherná příroda a výhled na celé město Liberec a jeho široké okolí. Já osobně jsem si Liberec a Ještěd zamilovala na první pohled, protože liberecká krajina je něco úplně jiného, než máme na Moravě. Čistý vzduch, hory, prostě jako ve snu.

Na vrchol vede silnice či různé pěší trasy skrz lesy. Po silnici se dá v pohodě vyjet až skoro k hotelu. Hotelové parkoviště je ale často plné a pro turisty většinou nepřístupné, takže nezbývá nic jiného, než zaparkovat na parkovištích po cestě. Na Ještědu je jich více, takže si můžete vybrat, jak velkou pěší túru po silnici si chcete udělat. Nejbližší parkoviště je přibližně kilometr od Ještědu. Samozřejmě je placené, a suma se pohybuje od 100 Kč nahoru. Poté po krásné udržované silnici vyjdete až na samotný vrchol. Při dobrém počasí můžete vidět několik desítek kilometrů daleko a užívat si ten nádherný výhled. Mně se zatím poštěstilo vidět Ještěd pouze 3x a v létě, ale věřím, že i v zimním období tato liberecká dominanta stojí za to.

V hotelu se nachází cukrárna s kavárnou, kde se můžete po výšlapu občerstvit a posilnit na cestu zpět. Venku jsou umístěny lavičky s bufetem, kde můžete posedět a odpočinout si. Nachází se zde také půjčovna horských koloběžek, které si zapůjčíte a sjedete si kopec až dolů k parkovišti, kde jste zanechali své auto. Zde se koloběžka odloží do stojanu, pro které přijedou pánové z Ještědu, a koloběžky vyvezou autem zpět nahoru.

Ještěd je nádherné místo, které stojí za to navštívit. Vždyť Česká republika je tak krásná!