Jak levně cestovat a nezruinovat si rozpočet

Když se zeptáte většiny lidí, jaká věc jim brání v cestování, víte, co odpoví? Peníze. Někdo si dokonce může myslet, že pokud se neživí prací, díky které cestuje po světě, tak nemůže cestovat. Tohle téma se řeší všude. Nemusíte být bohatí, abyste mohli cestovat! Tím samozřejmě neříkáme, že je to zcela zdarma, ale nepotřebujete spoustu peněz. I když nevyděláváte hodně nebo máte dluhy, existují způsoby, jak se dostat do zahraničí. Máte-li pocit, že ve své dosavadní práci nikdy nevyděláte dostatečné množství peněz, jaké si představujete pro cestování, řiďte se těmito radami a cestujte ultra-levně.

Pracujte v zahraničí

Nemáte při práci dost peněz? A proč nepřijmout práci v zahraničí? Ve světě je spousta příležitostí, pokud nejste vybíraví – a koneckonců, není to kariéra, ale pouze způsob, jak si vydělat peníze na cestu. Zde je několik pracovních míst, které vám mohou pomoci: au-pair, barman, číšník, průvodce, sezónní pracovník v lyžařských střediscích atd.

Práce v zahraničí se někdy může zdát těžká, ale není tomu tak. Stačí si nechat otevřenou mysl. Tato pracovní místa nevyžadují nějaké speciální vzdělání. Získáte práci v kanceláři? Ne. Dostanete „špinavou“ práci s nízkou mzdou, která vám však zaplatí všechny vaše náklady na cestování? Ano!

Učte v cizině angličtinu

Umíte anglicky a chcete si přivydělat? V tom případě je tohle ta nejideálnější volba. Můžete si vydělat spoustu peněz. Vše co potřebujete, je schopnost plynule mluvit anglicky a mít alespoň nějaké osvědčení o zkoušce z angličtiny, to však záleží na zemi, kde pracujete. Svět touží po učitelích, což je velmi náročná práce. Mnoho společností v Asii za ni dokonce zaplatí váš let.

Bydlete u místních zdarma

Existuje mnoho služeb, které spojují cestovatele s místními obyvateli, kteří jsou ochotni vás nechat spát u sebe doma zcela zdarma. Pomocí této stránky nebudete muset platit za ubytování. Jedná se o službu Couchsurfing. Někdy dostanete pokoj, někdy gauč, někdy jen nafukovací matraci, ale vždy to bude zdarma. Tato webová stránka nejen že vám ušetří spoustu peněz, ale také vám ukáže život místních.

Spolu-spotřebitelství (termín založený na sdílení, výměnách, půjčování nebo pronájmu věcí)

Můžete najít levnější ubytování, průvodce, svezení autem, jíst domácí jídlo. Tradiční cestovní ruch můžete obejít právě spolu-spotřebitelstvím použitím určitých webových stránek a získat tak přístup k místním obyvatelům pomocí svých vlastních prostředků a dovedností, abyste mohli cestovat levněji. Navíc místní obyvatelé vědí, kde se nacházejí obchody, vědí, jaký supermarket je nejlevnější, kde najdete restauraci nebo bar s nejchutnějším jídlem za levné ceny. Díky vzájemné komunikaci všechny tyto informace získáte.

Tyto webové stránky změnily cestovní ruch a usnadnily cestování všem. Spolu-spotřebitelství je tu již celé roky (například Couchsurfing je založen od roku 2003 a Airbnb v roce 2008), a přitom se o nich mluví až posledních pár let a pořád jejich popularita roste.

Ubytování – Airbnb

Prohlídky/Průvodce – Vayable

Sdílená jízda – BlablaCar

Jídlo – EatWith

Hlídání domu

Nemůžete si dovolit dovolenou? Hlídejte něčí dům, zatímco si ji jeho majitelé dovolit mohou. Můžete klidně tuto práci dělat zdarma, a tím zůstat ve městě déle a mít dostatek času město kolem poznat, aniž byste museli platit za ubytování. A navíc, budete mít k dispozici kuchyni, kde si můžete vařit sami, což znamená další ušetřené peníze navíc!

Vařte si vlastní jídlo

Nejlepším způsobem, jak ušetřit na cestování, je vařit si svoje vlastní jídlo. Pokud cestujete přes Couchsurfing, váš hostitel bude mít pravděpodobně kuchyň, stejně jako mnoho ubytoven, kempů a penzionů. Nemá kuchyni? Sbalte si své vlastní nádobí a příbory a připravujte si na cestách sendviče nebo jiné jídlo „na cesty“. Ne každé jídlo přeci vyžaduje sporák, ne?

A teď způsoby, které sice něco stojí, ale přesto vám pořád peníze ušetří.

Kupujte jízdenky v předstihu – rezervací předem můžete obvykle ušetřit klidně i 50 % nákladů na jízdenky, ale jen v případě, že vám nevadí se řídit podle předem pevně daného rozvrhu.

Přenocování na ubytovnách – velké ubytovny nebo koleje jsou nejlevnějším ubytováním. Pokud nechcete jít do Couchsurfingu, je tohle ideální způsob, jak ušetřit peníze na spaní.

Používejte studentské a jiné slevy – jste student, učitel nebo je vám méně než 26 let? Vítejte ve světě polovičních cen a velkého množství slev. Opatřete si tuto kartičku a ušetřete velké množství peněz!