Líbánky na Maledivách: Zbytečný luxus nebo třešnička na dortu celé svatby?

Konec zimy a začátek jarního období je ideálním časem k detailnímu plánování svatby a také svatební cesty. Spousta budoucích novomanželů tzv. „honeymoon“ vůbec neřeší, někteří se spokojí s last minutem v nějaké z klasických evropských destinací a jiní… chtějí něco speciálního. Je to však vůbec nezbytné, jezdit na líbánky? Věřte nebo ne, ale po celém plánovacím martýriu a úspěšně zvládnuté svatbě si budete doopravdy potřebovat odpočinout a navíc budete konečně jen sami dva, bez družiček, svědků, rodičů, hostů, apod.

Chcete na Maledivy? Skvělé, ale…

            Líbánky na Maledivách, zní to tak nádherně a romanticky… ale stojí to doopravdy za to? V následujících odstavcích si shrneme důležitá pro a proti a určité zajímavosti, které se hodí vědět ještě před samotným výběrem této destinace.

Maledivy – kde leží?

            Pokud nevíte přesně, kam Maledivy zařadit, jedná se o nejmenší asijskou zemi ležící v Indickém oceánu kousek od Indie a Srí Lanky. Sestávají z více než 1000 ostrovů a ostrůvků a nadmořská výška nepřesahuje 2,5 metru nad hladinou oceánu. Hlavním městem je Male, kam přilétají všechna letadla ze všech koutů světa a odsud potom turisté putují do svých resortů.

Jak se sem dostat, kde bydlet, co jíst

            Na Maledivy se dostanete pouze letecky – cesta trvá různě, v závislosti na počtu přestupů a čekací době na letištích. V průměru trvá zhruba 14 hodin, přestupovat budete nejspíše v Dubaji nebo Istanbulu. Přistanete na letišti v Male a po vyplnění vstupních formulářů vás odvezou lodí na váš ostrov s resortem. Pokud jste si vybrali vzdálenější ostrov, poletíte vrtulníkem či menším letadlem. Resorty a hotely na Maledivách jsou velice podobné – většinou zabírají celý ostrov, skládají se z plážových bungalovů, vodních vil, restaurací, barů, bazénů atd. Některé jsou luxusnější (jsou zde např. wellness a spa), jiné méně.

            Ze své vlastní zkušenosti doporučuji letět tzv. na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Vyjde vás to nejméně o 10 tisíc korun levněji (pokud jsou výhodné letenky, tak ušetříte ještě více). Navíc veškerá služba cestovních kanceláří spočívá v tom, že vás na miniaturním letišti posadí do lodi k vašemu resortu (kterou vidíte již od východových dveří) a řeknou vám, jaká je teplota vzduchu, nic víc!

            Co stojí za vyzkoušení a bez čeho nebudete mít ten správný zážitek z Malediv je ubytování ve vodní vile. Vodní vily jsou „domečky“ stojící nad hladinou oceánu. Každá má většinou velkou terasu nad vodou, ze které můžete přímo skočit ráno po probuzení do vody. Na terase často bývá velká vana, vířivka nebo vlastní bazén. Jistě, tenhle luxus něco stojí – zpravidla dvojnásobek toho, co zaplatíte za noc v bungalovu. Stačí si ji připlatit jen na jednu noc a den, jen pro ten pocit. Určitě nebudete litovat.

            Doporučují také zajistit si určitě polopenzi. Maledivy jsou velmi drahá destinace a chodit neustále do místních restaurací by vás nevyšlo zrovna levně. Polopenze bývají formou opravdu bohatých švédských stolů a jsou zde speciality jak evropské, místní a indické kuchyně.

Muslimská země

            Co musí vědět každý turista, který na Maledivy zavítá, je fakt, že se jedná o zemi muslimskou. Platí zde právo šaría a náboženstvím je islám. S tím souvisí například zákaz dovozu a vývozu alkoholu. Ten budete v resortech moct konzumovat, jinde (např. na letišti) však raději ne. Homosexualita a styk s osobou téhož pohlaví se zde trestá odnětím svobody (opět neplatí pro hotely). Budete si muset zvyknout na to, že místní mužští zaměstnanci nejednají většinou se ženami, ale pouze s jejich manžely. Také je zde poměrně velká část hostů muslimů – tudíž opravdu hodně žen zde nosí nikáb a nekoupají se na pláži.

Zábava a kulturní život

            Hlavní maledivskou atrakcí je samozřejmě oceán. Ten jen opravdu nádherný, teplý, čistý a plný živočichů. Občas okolo vás proplave menší žralok nebo rejnok, což vás možná bude zprvu děsit, ale potom si na tuto skutečnost zvyknete (nebojte, žraloci jsou zde každý večer před obecenstvem krmeni a potom opravdu během dne nemají chuť na turisty). Pláže jsou bílé, veliké a skoro pořád prázdné, takže máte soukromí. Po prvních pár dnech strávených čtením, opalováním se a šnorchlováním budete chtít možná změnu. Hotely nabízí široké spektrum aktivit a výletů, většina z nich však cenově začíná na 500,- dolarech za osobu, tudíž si to možná rozmyslíte.

            Většinu ostrovů projdete za půl hodiny, protože jsou malinké nebo se do některých částí nesmí (zázemí personálu). Na Maledivách se (především v létě) stmívá relativně brzo a tím pádem brzo začíná večerní život. Nic extra ale nečekejte, jelikož je zde hodně muslimů, nerozjíždějí se zde žádné bujaré párty plné alkoholu.

Shrnutí:

  • Určitě jeďte bez cestovní kanceláře – delegáta totiž uvidíte jen na 2 minuty na letišti a ještě si výrazně připlatíte.
  • Vyzkoušejte alespoň na jednu noc vodní vilu a její atmosféru. I přes vyšší cenu nebudete litovat, je to nezapomenutelný zážitek, především pro zamilovanou dvojici.
  • Resorty mají atmosféru jako evropské hotely, přesto však přítomný islám neustále vnímáte.
  • Kulturní využití zde není veliké a atrakce jsou pro Středoevropana dražší, ale kdo je potřebuje, když můžete trávit čas s milovanou osobou u nejkrásnějšího oceánu na světě?

Já osobně bych na Maledivy nejela trávit aktivní dovolenou, ale na svatební cestu jsou ideální – máte zde soukromí a všechen čas jeden pro druhého, nádherné západy slunce, skvělé jídlo a pití a naprosto dech beroucí pláže, které jinde neuvidíte.