Vybíráme zahradní gril

I když posezení u táboráku s kytarou, partou přátel a nenahraditelnými špekáčky má stále své kouzlo, vyšlo už tak nějak z módy. Na čundru, v kempu, nebo občas jako retro zážitek na zahradě, to ano, ale pokud chcete jít s dobou a být IN, zahradní gril je zkrátka skoro povinnou výbavou každého správného chataře, chalupáře, zahrádkáře a hlavně majitele rodinného domku. Nabídka je opravdu bohatá, proto zcela jistě vybere každý ten svůj kousek, na kterém to může pořádně rozpálit a ukázat své kulinářské umění.

Grily na dřevěné uhlí – ve stopách tradice

Grily na dřevěné uhlí jsou stále na výsluní, a těší se velké oblibě. Jejich jednoduchou obsluhu zvládne každý, a i když se při přípravě i následném neoblíbeném úklidu trošku zapotíte, výsledek i samotný grilovací zážitek zkrátka nic nenahradí. Skutečné jiskry, plamínky olizující masíčko a výsledek s příchutí skutečného ohně a voňavého kouře, to je zkrátka gastronomický ráj. Díky různým vylepšením si i grilování na dřevěném uhlí můžete usnadnit – zapalování pomoci plynu i rychlejší nahřátí uhlíků grilování zpříjemní i urychlí. Navíc příjemná cena a nízká váha, díky které můžete gril lehce přesunout z místa na místo – výhody, které jistě oceníte. Dřevěné uhlí snadno uskladníte a nakoupíte kdekoli – zkrátka, gril na dřevěné uhlí je vždy připraven.

Plynové grily – snadná údržba i obsluha

Plynový gril je snem hlavně mužů šéfkuchařů. Pořádná „mašina“, která nejenže skvěle vypadá, ale také mnoho umí. Největší výhodou je rychlé rozpálení, snadné udržování ohně a žádné zbytečné „tanečky“, ale rovnou poctivě dobré jídlo dle vaší fantazie. Následného pracného úklidu se rozhodně nemusí nikdo obávat – žádný popel totiž nehrozí. Spousta prostoru pro odkládání nářadí, přípravu i servis a také poličky či skříňky pro vše potřebné – dokonalá letní kuchyně. Plynový gril navíc nešíří do okolí žádný – leč voňavý – kouř, a tak jej můžete používat kdekoli, i pod nosem souseda bručouna. A pokud nemáte vlastní zahradu, menší variantu klidně umístíte na balkón a dopřejete si letní grilovačku i v paneláku. Plynové grily disponují spoustou možností a vychytávek, některé dokonce možností výměny roštu za různé stojany na drůbež, pánve na čínskou či asijskou kuchyni, rošty na steaky či kameny na přípravu skutečné pizzy. I úklid si můžete usnadnit, a například značka Campingaz nabízí u vybraných typů grilů možnost omyvatelné díly vyjmout, a o umytí se postará vaše myčka na nádobí.

Elektrický gril – na zahradu i do kuchyně

Elektrický gril, to je vlastně takový kompromis do zásuvky. Na tu při výběru tohoto typu grilu myslete především. Snadno můžete zapomenout, že vlastně vaše zahrada nemá elektrickou přípojku. Pokud však elektřinu řešit nemusíte, je elektrický gril skvělou volbou pro občasné grilování opravdu bez námahy. Je oblíben především u dříve narozených, ale i u mladších generací, které až tak grilovacímu šílenství nepodlehli, nebo naopak všem těm, kteří touží grilovat i v zimě. Elektrický gril totiž funguje skvěle na zahradě stejně jako ve vaší kuchyni. Výborně jej také uplatníte na balkóně či terase nebo na menších zahradách, kde nemáte dostatek zázemí k umístění většího grilu a bojíte se o jeho bezpečnost. Elektrický gril je nenápadný, a tak jej snadno uskladníte stejně jako vyčistíte.

Cestovní gril – gurmánský zážitek i na výletě

Pokud patříte mezi milovníky dobrého jídla, toho grilovaného obzvlášť, pak v létě vyjet někam na dovolenou a být jen jediný den bez dobroty připravené na vašem grilu, to musí být muka. Ovšem, pokud si pořídíte cestovní gril, vaše trápení rázem skončí. Ať už na plyn či na dřevěné uhlí, cestovní gril snadno rozložíte i složíte a může tak s vámi v podstatě kamkoli – dovolená v tuzemsku či v zahraničí, stejně jako romantické grilování u vody. Nezabere mnoho místa, snadno jej přibalíte do kufru auta, nebo uskladníte třeba v garsonce s balkónem a dopřejete si večerní romantiku i na malém prostoru. Vaší fantazii se zkrátka v ničem meze nekladou…

A nezapomeňte – připlatit si za kvalitu se rozhodně vyplatí. Kvalitní gril je stabilní, s dlouhou životností a příprava na něm je radostí a ne utrpením 🙂