Vybíráme vhodnou vanu

Rekonstruujete koupelnu, nebo se stěhujete do zcela nového bytu? Ať tak či tak, pro příjemný požitek z bydlení je podstatné vybavit interiér také předměty vhodnými k relaxaci a odpočinku. A třebaže to na první pohled tak nemusí vypadat, jedním z nich je vana.

Ten pocit stojí za to

Jak vybrat vanu, aby s ní byli všichni členové rodiny spokojeni? Rovnou zapomeňte na to, že dáte raději přednost malému a levnějšímu sprchovému koutu. Pokud má vaše koupelna dostatek prostoru pro vanu, pak je volba jasná. Nikdo se přece dobrovolně nepřipraví o neopakovatelný pocit relaxace, který můžete prožít jedině ve vaně s horkou vodou a voňavými bublinkami mýdla.

Rozhoduje ergonomie

I na koupelnovém trhu už se najdou pěkné designové kousky. Před nákupem bychom se však měli zamyslet nad tím, zda je pro nás podstatnější účelnost či vzhled. Vana by totiž mohla být v první řadě vhodná pro naše záda. Příliš malá vana nebo rohová vana, do které se vejdete pouze ve zkroucené pozici, vaše záda rozhodně neocení. Nebojte se si vanu vyzkoušet hned v obchodě, pohodlně se opřete a na chvilku se uvolněte. Pohodlné mohou být i asymetrické vany, které na první pohled vypadají, že se do nich nevejdete.

Ocel nebo akrylát?

Další věc, na kterou je potřeba myslet, je materiál. V současnosti se prodávají zejména vany ze smaltované oceli nebo ty akrylátové, které postupně začínají na trhu převažovat. Zastaralejší ocelové vany jsou totiž „hlučné“, neboť ocelí zvuky snadno rezonují, smalt má tendenci se odlupovat, je křehký a má špatnou tepelnou izolaci, takže voda v ocelové vaně rychleji vychladne.

Akrylát naproti tomu jakožto velice tvárný materiál umožňuje výrobu různě tvarovaných, nepravidelných van, které můžete snadno umístit i do menší koupelny. Tento typ vany se po zahřátí navíc rychle prohřeje a dlouho udrží teplo. Snadno se čistí obyčejnými saponáty a svým charakterem odpuzuje bakterie.