Pořizujeme zahradní skleník

Když si vybíráte skleník, kupte ten největší, jaký si můžete dovolit; jeho větší vzdušnost napomáhá udržování prostředí pro růst. S ním poroste vaše pěstitelské nadšení: malá konstrukce naopak vaše snahy ochromí.

Pokud je to možné, umístěte do  skleníku kromě parapetů také police, na které můžete odkládat výsevní misky a hrnkové rostliny. Tak se budete moci dostat k semenáčkům i rostlinám bez ohýbání a navíc zůstane na podlaze volný prostor. Misky umístěte tak, aby z nich při zalévání nestékaly pramínky špinavé vody na rostliny pod nimi.

Abyste měli ve skleníku maximum světla i v zimě, umístěte ho na plné slunce, dostatečně daleko od stínu přesahujících stromů.

V letních měsících se skleník musí před horkým sluncem stínit. Pokud není opatřen žaluziemi, natřete skla krycí barvou, která je za mlhavého počasí a za mokra dostatečně průsvitná a snáší po několik měsíců déšť. Lze ji zakoupit v zahradnických centrech. Skleník na jaře natřete štětcem, avšak na podzim barvu smyjte houbou. Nikdy nepoužívejte bílou akrylovou barvu.

Miniaturní model skleníku

Pokud vás  těší pěstovat a množit květiny pod sklem, ale nemáte v zahradě místo pro velký skleník, kupte si jeho miniaturní verzi připevnitelnou na domovní zeď. I když se ukáže, že se takové skleníčky obtížně vytápějí, výborně se hodí k předpěstování rostlin a k řízkování.

Skleník v zimě

Před zimním chladem chraňte rostliny izolací střechy, bočních a čelních stěn bublinkovým polyetylenem. U hliníkových konstrukcí použijte speciální příchytky, které jej přidrží 2 cm od skel.

Intenzita světla je v zimě nízká, proto rostlinám ve skleníku zajistěte jeho maximální přísun pravidelným čištěním skel. Pro usnadnění práce můžete použít průtočný kartáč na vodovodní hadici.

V zimě uchovávejte ve skleníku vždy zásobu odstáté dešťové vody nebo vody z vodovodu. Zajistíte tím, že choulostivé rostliny budou dostávat vodu správné teploty.

Údržba skleníku

Pečlivá údržba vnějších částí skleníku je právě tak důležitá jako péče o interiér. Zvláštní pozornost věnujte všem okapům, pokud na skleníku nějaké jsou, protože zatékání dešťové vody může způsobit jednak hnilobu dřeva na konstrukci, jednak nárůst řas na sklech.

Pokud jste po většinu dne mimo domov, požádejte dodavatele též o automatické otvírače oken a ventilátorů. Tyto otvírače, které lze zakoupit i v některých zahradnických centrech, pracují na principu tepelné roztaživosti, takže se otevírají a zavírají v závislosti na změnách teploty.

Dejte si záležet, aby byla podlaha hliníkového skleníku v rozích dokonale pravoúhlá. Tak se konstrukce nebude deformovat a sklo nebude tlakem praskat.

Skleník, do kterého táhne, je škodlivý jak pro vaši kapsu, tak pro rostliny. Zkrouceným listům a vyskakujícím účtům za topení lze předejít tím, že utěsníte všechny mezery a štěrbiny. 8 procent tepla se již ztrácí podlahou, vyměňte  proto všechno opotřebované těsnění kolem dveří a oken a opravte všechna ventilační okna, která dobře netěsní. Malé praskliny nebo mezery na sklech se mohou zalepit průhlednou izolepou, avšak prasklé nebo rozbité tabule se budou muset vyměnit.

Pokud ve skleníku vyměňujete prasklou nebo rozbitou okenní tabuli, poznamenejte si rozměry každého kusu skla. Pokud je to možné, pořiďte si šablonu všech kusů nepravidelného tvaru, například trojúhelníkového skla. Vezměte si s sebou také kousek skla zabaleného do kusu novin nebo bublinkového polyetylenu, abyste mohli sklenáři ukázat, jakou tloušťku vyměňovaného skla přesně potřebujete.

Pěstování rostlin ve skleníku

Za horkého a suchého počasí zvlhčujte parapety a cestičky ve skleníku dvakrát denně, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost. Případně zavěste ve skleníku starý ručník, jehož spodní konec se bude máčet v nádobě s vodou. Ručník bude neustále nasakovat vodou, a proto bude trvale vlhký.

Abyste maximálně využili studený skleník, pěstujte v něm přes zimu salát. Semena vysejte koncem srpna a sazenice vysaďte na parapet koncem září. Pokud je mimořádně horké počasí, vysévejte na misky venku na zastíněném místě, aby semena vyklíčila, a semenáčky přemístěte do skleníku. Použijte pouze odrůdy doporučené pro pěstování ve skleníku.

Před vysazením popínavých rostlin stočte na dno květináče jeden konec dlouhého silonového vlasce, který nahradí opěrné tyčky. Potom přidejte zeminu a zasaďte rostlinu, která bude vlasec udržovat na místě. Druhý konec vlasce připevněte k očku ve střeše skleníku. Jak rostlina poroste, bude vlasec kolem dokola obtáčet.

Jak předběhnout roční období

pro pěstování ve studeném skleníku jsou vhodné sasanky, alstroemerie a mečíky. Dokud teplota ve skleníku neklesne pod 10 stupňů, můžete od října do ledna pěstovat listopadky k řezu a můžete počítat se zásobou trvale kvetoucích karafiátů a raných frézií. Listopadky doporučujeme pěstovat ve velkých květináčích, které můžete přes léto nechat venku a před příchodem mrazů přenést do skleníku. Trvale kvetoucí karafiáty pokvetou každou zimu, když je vysadíte do 18 cm květináčů; nové rostliny vypěstujte na jaře z řízků.

Poskytněte listům vzduch

Dbejte, aby převislé listy hrnkových rostlin nedosahovaly ke dnu květináče. Pokud se dotýkají desky, na níž stojí květináč, začnou brzy zahnívat. Postavte květináč na jiný, obrácený dnem vzhůru, aby mohl pod listy proudit vzduch.